Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Tort Napoleon afgański
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Ciasta
Joanna
Tort Napoleon afgański

Źródło przepisu:
https://kulinarvideos.ru/аф..._89fdff4f6.html

Na cztery blaty - forma 25 x 36 cm, na sześć blatów - 21,5 x 26 cm.

Składniki:
Ciasto:
480 – 500 g mąki (dałam 480 g, w tym 80 g krupczatki)
150 g masła, pokrojonego na małe kawałki
200 g śmietany (u mnie gęsta osiemnastka)
5 żółtek
1 łyżeczka sody oczyszczonej
ja dodałam jeszcze szczyptę soli
Beza:
5 białek
250 g drobnego cukru (ja dałam cukier puder)
150 g włoskich orzechów, drobno posiekanych malakserem
Krem:
200 g masła w pokojowej temperaturze (u mnie 250 g)
400 g masy kajmakowej (krówkowej) (u mnie 500 g, bo tyle było w puszce)
80 g mleka skondensowanego (ja dałam trochę mniej, jakieś 70 g)
od siebie dołożyłam opakowanie cukru z wanilią
roztopiona czekolada do dekoracji

Wykonanie:
Przesiekać mąkę z masłem, dodać żółtka i śmietanę wymieszaną z sodą, zagnieść ciasto, podzielić go na części w ilości zależnej od wielkości foremki (u autorki – na cztery, u mnie na sześć, bo mam mniejsze foremki). Przykryć ściereczką, odstawić na kwadrans. W międzyczasie ubić pianę z białek, dodać porcjami cukier i ubić na sztywno, odłożyć mikser, wsypać orzechy, delikatnie wymieszać silikonową szpatułką.
Rozwałkować pierwszy blat ciasta, lekko posypując mąką, włożyć go do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, a na wierzch nałożyć ok. 1/3 lub 1/5 masy bezowej, w zależności od ilości blatów. Piec w 175 stopniach ok. 16 minut. Rozwałkować i posmarować bezą następne blaty. Ostatniego nie smarować bezą, piec około 11 minut. Po ostudzeniu wyrównać brzegi blatów, zachować resztki ciasta i posiekać je malakserem na okruszki.
Przygotować krem: Utrzeć mikserem masło na puszystą masę, dodać porcjami masę kajmakową i mleko. Przełożyć blaty kremem (zaczynając od ostatniego, bez bezy), posmarować resztą kremu wierzch i boki tortu*, obsypać okruszkami ciasta. Ja dodałam do nich jeszcze garść drobno posiekanych orzechów. Na koniec udekorować roztopioną czekoladą.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik Kliknij, aby zobaczyć załącznik

* ponieważ mój krem był dość rzadki, po posmarowaniu tortu odstawiłam go na kwadrans na balkon, żeby trochę związał i dopiero potem obsypałam okruszkami
Margot
do zrobienia lecker.gif
qd
CYTAT(Joanna @ 24 Jan 2019, 22:10 ) *
Tort Napoleon afgański

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Wygląda jak... napoleon icon_mrgreen.gif
A w środku? i Jakie wrażenia smakowe?
Joanna
Jak smakuje w całości, dowiem się w sobotę. Na razie próbowałam tylko poszczególnych elementów; zapowiada się smacznie, choć z pewnością bardzo słodko. icon_lol.gif

EDIT:
Mam jeszcze takie zdjęcie z produkcji; trzy blaty upieczone i jeden przed pieczeniem:

Aniutka
Fajny! I podobny do jednego z moich ulubionych ormianskich ciast: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=31939
Joanna
Faktycznie podobny. Świetny tort, a ja o nim zupełnie zapomniałam.... icon_redface.gif

EDIT:

Jest już dekoracja z czekolady:

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Te na bokach tortu zrobiłam na odpowiednio przyciętych kawałkach papieru do pieczenia. Po zastygnięciu ostrożnie je odkleiłam i przykleiłam do ciasta.
Składniki - gorzka czekolada, mleko skondensowane i odrobina żelatyny, w proporcjach na oko.
Joanna

Tort bardzo wszystkim smakował, choć jest dość słodki. Warstwy bezowe niestety rozpuściły się w kremie (pozostały tylko resztki słodkiej pianki, co widać na powiększeniu, jak się kliknie w zdjęcie), więc następnym razem w ogóle nie będę ich robić, tylko każdą warstwę kremu posypię lekko podprażonymi orzechami, dzięki czemu tort będzie mniej słodki. Kusi mnie też, by dodać kawę do kremu, aby jego smak był bardziej wyrazisty. Wczoraj ciasto mimo dwóch dni leżakowania stawiało jeszcze opór przy krojeniu; dziś jest bardziej miękkie, choć dalej zwarte. Bardzo dobrym dodatkiem są orzechy, które stanowią świetny kontrast dla słodkiego kremu, tak samo jak gorzka czekolada. Podsumowując - bardzo ciekawy i warty włożonej weń pracy, aczkolwiek nieco go pod swój smak podkręcę. icon_wink.gif
h-elen
Joanno, piękny przekrój daumen.gif
Buka
Wygląda smakowicie i jak starannie wykonany. Sposób ozdobienia boków super. icon_lol.gif
Margot
Joanno, dekoracja piękna, przekrój brak słów , zrobię na bank z twoimi modyfikacjami lecker.gif
reniam_123
Joanno piękny tort, lubię takie słodkie i gęsto składane ciasta lecker.gif lecker.gif lecker.gif
Aniutka
CYTAT(Joanna @ 27 Jan 2019, 08:07 ) *

Wyglada fantastycznie! Mysle, ze dodatek kawy dobrze mu zrobi. Zauwazylam, ze moja tesciowa, ktora czesto robi masy do tortow na bazie masla i mleka skondensowanego, dodaje do tego zwykle troche koniaku - fajnie przebija ta mdlosc i nadmierna slodkosc, a pasuje wlasciwie do wszystkiego.
reniam_123
CYTAT(Aniutka @ 28 Jan 2019, 15:11 ) *
Wyglada fantastycznie! Mysle, ze dodatek kawy dobrze mu zrobi. Zauwazylam, ze moja tesciowa, ktora czesto robi masy do tortow na bazie masla i mleka skondensowanego, dodaje do tego zwykle troche koniaku - fajnie przebija ta mdlosc i nadmierna slodkosc, a pasuje wlasciwie do wszystkiego.

Aniutka a jak ona robi taki krem?
Joanna
CYTAT(Aniutka @ 28 Jan 2019, 15:11 ) *
Zauwazylam, ze moja tesciowa, ktora czesto robi masy do tortow na bazie masla i mleka skondensowanego, dodaje do tego zwykle troche koniaku - fajnie przebija ta mdlosc i nadmierna slodkosc, a pasuje wlasciwie do wszystkiego.

O, tak, alkohol pasowałby jak najbardziej. I trochę ubitej śmietany, by zmniejszyć słodycz masy kajmakowej.
Margot
Joanno, a tort piec co najmniej 2 dni przed tak?
Aniutka
CYTAT(reniam_123 @ 28 Jan 2019, 09:19 ) *
Aniutka a jak ona robi taki krem?

Reniu, tutaj jest przepis z iloscia skladnikow. Ogolnie, po prostu do gotowego kremu (maslo + karmel z mleka skondensowanego) dodaje 1-2 lyzki koniaku.
Joanna
CYTAT(Margot @ 28 Jan 2019, 17:43 ) *
Joanno, a tort piec co najmniej 2 dni przed tak?

Ja tak zrobiłam, żeby blaty z ciasta mogły odpowiedni zmięknąć, ale myślę, że można go piec i trzy dni wcześniej. Resztka tortu, która została na dziś, była chyba najsmaczniejsza. icon_smile.gif
Margot
To tak chyba maja wszystkie Napoleony , lubią poleżeć przed konsumpcją
reniam_123
CYTAT(Aniutka @ 28 Jan 2019, 17:55 ) *
Reniu, tutaj jest przepis z iloscia skladnikow. Ogolnie, po prostu do gotowego kremu (maslo + karmel z mleka skondensowanego) dodaje 1-2 lyzki koniaku.

No i super, dzięki wielkie Aniutka wink.gif
janie
CYTAT(Joanna @ 27 Jan 2019, 18:07 ) *

Tort bardzo wszystkim smakował, choć jest dość słodki. Warstwy bezowe niestety rozpuściły się w kremie (pozostały tylko resztki słodkiej pianki, co widać na powiększeniu, jak się kliknie w zdjęcie), więc następnym razem w ogóle nie będę ich robić, tylko każdą warstwę kremu posypię lekko podprażonymi orzechami, dzięki czemu tort będzie mniej słodki. Kusi mnie też, by dodać kawę do kremu, aby jego smak był bardziej wyrazisty. Wczoraj ciasto mimo dwóch dni leżakowania stawiało jeszcze opór przy krojeniu; dziś jest bardziej miękkie, choć dalej zwarte. Bardzo dobrym dodatkiem są orzechy, które stanowią świetny kontrast dla słodkiego kremu, tak samo jak gorzka czekolada. Podsumowując - bardzo ciekawy i warty włożonej weń pracy, aczkolwiek nieco go pod swój smak podkręcę. icon_wink.gif

Poezja cvety.gif
janie
Witam serdecznie, z wielką ochotą obserwuję całą dyskusję, ponieważ przymierzam się do wykonania tego tortu na najbliższy weekend. Miał być na święta, ale nie wyszło anbetung.gif
Pięknie wygląda na zdjęciu Joanny, ale ogromnie mnie zmartwiło, że beza rozpuściła się w masie. Może uda się to jakoś poprawic .... aby zachować chrupkość bezy. Hmmm, nie bardzo też rozumiem dlaczego - sama od lat wykonuję tort bezo-orzechowy (wzorując się na przepisie Elżbiety Pendereckiej) z kremem maślanym, ale beza jest bezą dość długo.
Joanno, może to mleko powoduje, że beza znika ? A gdyby je w ogóle pominąć. Masło zmiksowane z kajmakiem raczej nie powinno jej zmiękczyć aż tak ..... chyba że z kolei ta część blatu, która jest kruchym ciastem byłaby za twarda. Nie chciałabym zrobić błędu, bo na poprawki nie będzie szans, a bardzo mi zależy aby wyszło bez zarzutu. Aha, oczywiście procenty ogromnie poprawiają masy maślane rofl.gif

http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1341
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.