Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Pascha Marinika
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Słodkości > Desery
Stron: 1, 2, 3, 4
Iguana
Składniki:

 2 l mleka,
 laska wanilii,
 0,5 l kwaśnej śmietany,
 6 jaj,
 250 g miękkiego masła,
 ¾ szklanki cukru pudru,ewentualnie miód
 bakalie
Autor: Agnieszka Kręglicka
Sposób przyrządzania: Bakalie namoczyć, jeśli trzeba, osuszyć, pokroić nie za drobno.Mleko zagotować z rozciętą laską wanilii. Do wrzącego powoli wlewać jaja roztrzepane ze śmietaną. Gotować, mieszając, aż cały płyn w garnku podzieli się na ser i serwatkę. Ostudzić, usunąć wanilię. Cedzak wyłożyć podwójną warstwą gazy i odcedzić ser. Maksymalnie go odcisnąć, najlepiej zostawić na noc na cedzaku, a rano docisnąć. Serek powinien być sypki. Masło zmiksować z cukrem pudrem. Do makutry wrzucić ser, stopniowo dodawać masło i ucierać, aż powstanie spójny krem. Można to zrobić mikserem. Dodać bakalie do masy. Wyłożoną gazą miskę napełnić dość luźnym kremem i wstawić do lodówki. Kiedy stężeje, przewrócić na talerz do góry dnem, zdjąć gazę i udekorować.
Anusiaczek
Najwspanialsza pascha na świecie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pyszna, przepyszna, rewelacyjna!!!!!!!!!!!
dziunia
A to pascha w moim wykonaniu.Była przepyszna i jako pierwsza ze słodkości zniknęła ze stołu.Robiłam ją po raz pierwszy w życiu i wejdzie do wielkanocnego repertuaru na stałe.

Iguana
Tak sie ciesze ze wam też smakuje Ja byłam bardzoz askoczona tym smakiem i tak mi (i nie tylko) przypał do gustu że to juz jest tradycja w naszym domu

Dziuniu wspaniale wygląda z biszkoptami powiedz czy one zwilgotniały troche i czy sie dobrze trzymały?

Powiedzcie jeszcze z jakimi dodatkami robiłyście. ja w tym roku z kawałkami gorzkiej czekolady i pasuje bardzo dobrze tylko musze nastepnym razem drobniej pokroić czekolade

Acha wykorzyustałam pomysł z TV sniadaniowej i włozyłam do foremki zwaneć ćwibakową czy jakoś tak. Bardzo dobrze sie prezentuje i ładnie kroi. Próbuje opracowac jakiś sposób zeby porcyjki takie maleńkie były. Nie wiem w co by ją wdusic zeby było tak na raz do buzi bez konieczności krojenia na porcje. Macie jakieś pomysły? Filiżanke sprawdziłam ale za duża choc efekt jest dobry wizualnie szczególnie po polaniu gesta czekoladą
dziunia
Iguano,te biszkopty to całkowicie celowo bo miałam z paschą problem-była za mokra i nie chciała zastygnąć,miała konsystencję gęstszego kremu.Już w desperacji chciałam dolać żelatyny rozpuszczonej w śmietanie ale postanowiłam jednak spróbować z biszkoptami,czyli do miski najpierw gaza później biszkopty i masa serowa i na to jeszcze biszkopty.I to był strzał w dziesiątkę,wszystko się doskonale powiązało ze sobą,biszkopty były wilgotne ale nie rozpadające się i pascha dała się normalnie kroić,także sukces pełen icon_smile.gif
JotHa
A moja byla taka:

janie
A to moja (Marinikowa)

Ziarenko
CYTAT(Iguana)
Próbuje opracowac jakiś sposób zeby porcyjki takie maleńkie były. Nie wiem w co by ją wdusic zeby było tak na raz do buzi bez konieczności krojenia na porcje. Macie jakieś pomysły? Filiżanke sprawdziłam ale za duża choc efekt jest dobry wizualnie szczególnie po polaniu gesta czekoladą  :mrgreen:

Może wcisnąć paschę w dziurki po czekoladkach w takim "wkładzie" bombonierkowym? Będą ładne kształty, no i malutkie. Tylko roboty od groma...
Johasia
Albo w foremki do lodu?
Paulinka
A może po prostu w foremki babeczkowe- będa miały ładny kształt.
Iguana
Janie wspaniała pascha i normalnie znowu mam na nia smaka
Pomysł z babeczkowymi foremkami bardzo dobry bo w bombonierkowych to chyba troszke maleńkie i mogą się rozlatywac

Och zawsze mogę postawic w całości i niech sobie sami kroją łakomczuchy jedne
Paulinka
CYTAT(Iguana)
Pomysł z babeczkowymi foremkami bardzo dobry

Liska
Podbijam w takim razie ten wątek, bo pascha wygląda wspaniale. Mniam!!! Myślę, że spróbuję ją zrobić jeszcze przed świętami. Piękna.
Pomyslałam jeszcze, że można ją ew. zrobić w doniczce wyłożonej np. folią przezroczystą albo pieluszką. Myślicie, że to dobry pomysł?
hazo
Liska

CYTAT
Pomyslałam jeszcze, że można ją ew. zrobić w doniczce wyłożonej np. folią przezroczystą albo pieluszką. Myślicie, że to dobry pomysł?

Bardzo dobry. Ja też zawsze robię paschę w ceramicznej doniczce, specjalnie do tego celu zakupionej, wyłożonej złożoną gazą. Stawiam ją na głębokim talerzu lub w miseczce i cały nadmiar wody wycieka przez dziurkę w doniczce do podstawionego naczynia. Polecam. Sprawdzony sposób.
ela-c
myślicie, że można dodac bakalie z nalewki??? i mniej wiecej jaką ilośc na tę porcję?
Agata
CYTAT(Paulinka)
A może po prostu w foremki babeczkowe- będa miały ładny kształt.

ja ostatnio w sklepie widziałam foremki niby babeczkowe ale nie były takie rozszerzone jak babeczkowe (mam nadzieję że rozumiecie) tylko takie bardziej do góry wystrzelone :!: , że w sunie bardziej przypominały malutkie foremki babkowe i nawet niektóre na dnie miały wzorek wypukły i zastanawiałam się czy nie kupić bo podobały mi się bardzo, ale wydaje mi się że na babeczki to one takie za głębokie były i zastanawiałam się do czego mogłabym je użyć, a teraz mi przyszło do głowy że może ta pascha : No ale miały dwie wady, były sprzedawane na sztuki po 1,20 zł i było ich stanowczo za mało
A jeszcze przyszła mi do głowy foremka do muffinów!
Margot
Ja robię w donicy +gaza lub durszlak+ gaza ,Elu nie wiem jak z tymi owocami z nalewki ,ja daję orzechy ,migdały,suszone morele ,śliwki ,daktyle,niekiedy po umyciu trochę moczę w koniaku itp
ale to chwilę.
dominique
Bede robic na swieta, juz postanowione, tylko jeszcze jedno pytanko: kiedy ja zrobic, zeby byla najlepsza na wielkanoc? W wielki piatek?
Jeny77
Zrobie na Święta na 100 %
do tego czasu za Waszymi radami/poradami kupię albo donicę albo "nietypową" foremkę babeczkową.

Pozdrawiam.

kamila
zróbcie moją melbę
dominique
Kamila, juz szukam Twoja melbe...
Ale odpowiedzcie mi na moje pyt..???!!!
kamila
Możesz zrobić w wielki piątek, ona musi stać w lodówce
kamila
a melba jest tu http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=9...54177a3b76f1bca
JotHa
Jaka to ukwaszona smietana Kamilo ? pytam tutaj, a moze powinnam w Melbie, co ?... To przeniescie
kamila
kwaśna po prostu
JotHa
Dzieki ! czyli taka 12-18% tak ?
Kusi mnie melba ;)
dziunia
Ja do paschy zakwaszam śmietanę 30% z kartonika-dzień wcześniej dodaję do niej parę łyżek kwaśnej śmietany 12% lub 18% i zostawiam w temperaturze pokojowej do dnia następnego.Tym sposobem mam kwaśną tłustą śmietanę-jak szaleć to na całego
kamila
CYTAT(JotHa)
Dzieki ! czyli taka 12-18% tak ?  
Kusi mnie melba

albo taka, albo tak jak pisze Dziunia
janie
Ja równiez już od dawna mam smaka na Melbę. Dzieki Kamilo za link, bo już bez szukania mam przepis pod nosem. A paschę Marinika i tak musze zrobić, a nawet x 3, bo po ubiegłorocznym wykonaniu trzeba było dorabiać po świętach - dla rodziny.
asika
kochani robie na Swieta poradzcie

1. moge zrobic ja w piatek? - bedzie ok na niedziele?
2. nie mam fajnej foremki moze zrobie tak jak ktos tu pisal w froemkach muffinkowych? bedzie ok?
3. jakiego mleka uzywacie - takiego z kartonika? - jakiej firmy? czy takiego z mleczarni rodzimych w woreczkach?
4. szukac koniecznie lasek wanilii czy moge uzyc cukru waniliowego? probowal ktos?
JotHa
Mleko to chyba tluste lepsze od chudego - tak gdybam ;) A ja robilam z cukrem waniliowym... Pewnie zapachowo ujmuje, jak to cukier.... ale czasami musi starczyc ;)

Mysle, ze mozesz zrobic w piatek, pozostawic w lodowce.
Jakos nie wyobrazam sobie malych pasch z foremek muffinowych... Nie masz jakiejs miseczki itp ?... Pewnie masz
sylwia18
zrobiłam właśnie tą paschę, już pięknie pachnie i wygląda icon_razz.gif chciałam sie tylko zapytać jak przechować ją do niedzieli- stoi w lodówce przykryta gazą ;) Nakryć ją może jeszcze talerzem czy sama gaza wystarczy?? i czy mogę "odwrócić" ją dopiero w niedziele??
JotHa
CYTAT
czy mogę "odwrócić" ją dopiero w niedziele??

Tak wlasnie robie... Dekoracja i uprzednie wyjecie z formy dopiero w niedziele.
sylwia18
CYTAT(JotHa)
CYTAT
czy mogę "odwrócić" ją dopiero w niedziele??

Tak wlasnie robie... Dekoracja i uprzednie wyjecie z formy dopiero w niedziele.

kasha
Tak mniej więcej ile bakalii dodać do paschy?
Aniks
Kasha, właśnie miałam o to pytać icon_smile.gif też jestem ciekawa.

czy suszone śliwki i morele to moczyć przed wrzuceniem (jeśli tak to ile)? I czy dobrze z nimi smakuje?
asika
piszcie piszcie jutro z rana bede znia walczyc
kasha
Mój serek już gotowy, alem się nad garem wystajała jutro dalszy ciąg robót
sylwia18
moja pascha już pięknie stwardniała i czeka do jutra icon_razz.gif co do dodatków to dałam dośc dużo...około 1,5 szklanki bakalii i po pół białej i mlecznej czekolady icon_smile.gif a czy dobre to jeszcze nie wiem ;)
JotHa
Stwardniala Ci ? Hmmmm..

Wlasnie startuje do serka. Tzn wczoraj sie serek zrobil, dzis ciag dalszy, czyli ucieranie masy.

Ja nie daje duzo bakalii, bo nie przepadam az tak bardzo za nimi. Troche skorki pomaranczowej dla zlamania jej i tak dosc mocna slodkiego smaku, moze garsc rodzynek... Ale ich ilosc zalezy od wlasnych upodoban - co kto lubi ;) Wazne, aby uprzednio bakalie namoczyc, bo chlona wilgoc z paschy przez co ona staje sie sucha !

Kasha, ja tez zawsze stercze nad garem w godzinach Wczoraj dobre 2 h o ile nie dluzej. Czemu innym sie wytraca od razu ? Pewnie to kwestia smietany i mleka. Ale to tylko gybanie. Moze mi ktos fachowo wyjasni ?
Aniks
oooo i ja się wczoraj do późna wystałam nad garnkiem! A ja nie wiem czemu mi sie ubzdurało, że to jakoś szybko się dzieje

Dzisiaj ucieranie.
kasha
CYTAT(JotHa)
Stwardniala Ci ? Hmmmm..

Kasha, ja tez zawsze stercze nad garem w godzinach Wczoraj dobre 2 h o ile nie dluzej. Czemu innym sie wytraca od razu ? Pewnie to kwestia smietany i mleka. Ale to tylko gybanie. Moze mi ktos fachowo wyjasni ?

Mnie się wydawa, że tsza na małym ogieńku taki serek robić, i że zasady są podobne jak podczas robienia zwykłego twarożku, i na wielkim płomieniu robi się szybciej, ale wtedy serek jest gumowy
Hiena
lece zmniejszyc gaz
kasha
CYTAT(sylion)
lece zmniejszyc gaz

Aaaa, mamy Panią
dziunia
CYTAT
Mnie się wydawa, że tsza na małym ogieńku taki serek robić, i że zasady są podobne jak podczas robienia zwykłego twarożku, i na wielkim płomieniu robi się szybciej, ale wtedy serek jest gumowy

Dobrze sie Ciebie wydawa Kasho Wczoraj robiłam serek i po wlaniu jajek i śmietany do wrzącego mleka zmniejszyłam gaz do minimum i tylko co chwilę doglądałam czy już widać serwatkę zielonkawą-potrząsałam lekko garnkiem,trwało to może z 10-15 minut,potem gaz wyłączyłam i stało jeszcze ok.10 minut zanim przecedziłam.Czyli identycznie jak przy twarogu normalnym icon_smile.gif
Hiena
jaka zielonkawa?????
moja jest zolta
zmarnowalam? icon_sad.gif
co sie robi z serwatka? do wiselki?
kasha
A u mnie serwatka była biało-przezroczysta, nie zzieleniała mi
dziunia
Sylion się nie martw jajka u każdego insze to i serwatka kolor ma rózny Ja swoje posoliłam odrobinę żeby żółte były bardziej to może dlatego serwatka zielonkawa.
Moja poszła do morza ale można ją wykorzystać choćby do upieczenia chleba,tyle że ja robiłam paschę z podwójnej porcji więc serwatki też było trochę sporo
Ilona
Gdzieś tu "lata" zupa z serwatki ;)
Ilona
A jeśli serwatka jest podobna do maślanki to ja bym ją wypiła
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.