Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Chleb z San Francisco
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pieczywo > Pieczywo na zakwasie z dodatkiem drożdży
Stron: 1, 2, 3, 4
Liska
Podobno San Francisco jest znane z powodu tego chleba... Nie wiem, nie byłam, ale przyznam, że smak tego pieczywa jest zaskakująco dobry - kwaskowy leciutko słodkawy, a miąższ wilgotny i klejący.
Z podanego przepisu wychodzą dwa normalne bochenki, ale ja piekę go w kwadratowej formie o boku 24 cm, bo bardzo smakuje mi jego skórka - miękka i wilgotna.

2 łyżeczki suszonych drożdży
200 g mąki pszennej razowej
400 g mąki pszennej białej
1/2 łyżki cukru
2 łyżki octu balsamicznego (używam Aceto di Modena)
1 i 1/4 łyżeczki soli
250 g zakwasu żytniego lub pszennego
375 ml wody

do posmarowania: jajko wymieszane z 2 łyżkami śmietanki

Drożdże i cukier rozpuścić w wodzie i odstawić na 15 min.
Następnie dodać do niego 375 g mąki białej, zakwas, sól i ocet. Wymieszać, przykryć i odstawić do czasu aż podwoi swoją objętość, tj ok. 30 min.

Dodać pozostałą mąkę i zagnieść luźne ciasto. Wlać je do dwóch keksówek lub formy kwadratowej o boku 24 cm i odstawić by wyrosło.
Posmarować jajkiem.

Piekarnik nastawić na temp. 230 st. Kiedy się nagrzeje, wstawić chleb i piec 10 minut.
Nastepnie zmniejszyc temp. do 200 st C i piec kolejne 35 min.

Smacznego!
Poszukiwacze zlota, ktorzy musieli byc czesto samowystarczalni wymyslili wlasny sposob na przechowywanie zakswasu.
Przewozili go na osle - pod siodlem, zeby nie zmarzl.
Ci co osla nie mieli czesto nosili pod koszula.
Ale jak wtedy pracowac? I w czym ten zakwas byl, bo przeciez nie w torebce foliowej typu zip-lock? blizszych szczegolow nie znam niestety.
Malgosimi
Lisko, prze, prze piękne zdjecie!!! I chleb wygląda wspaniale! Napewno zrobię (mam zakwas, mam zakwas!! )

On ma być takim płaskim plackiem tak? Jaką masz formę, że Ci taki gładziutki wyszedł od spodu?
mirabbelka
a obiecywalam sobie 2 dni przerwy w pieczeniu. Chyba sie nie uda...
Musze miec ten chlebek

Piekne zdjecie Lisko (zreszta jak zwykle)
Malgosimi
Mirabbelko, a zrobisz go z drożdżami ( dość sporo ich jest, więc może są neizbędne...)?
kermidt
jak znam amerykanskie przepisy, to wiecej ich na wszelki wypadek.

testuje w tej chwili chlebki z maszyny na "szybkim" zakwasie zytnim 20-50 godzin. Drozdzy dodaje pol lyzeczki na pol kilo maki. Wyrasta mocno, a czasem, jak zakwas starszy to banki wielkie, dziurawe wychodza.
Margot
Następny do pieczenia! Liska ,ale zdjęcie!
Liska
w oryginalnym przepisie była cała saszetka drożdży + 1/2 łyżeczki sody - jak dla mnie, to za bogato ;) , więc zmniejszyłam sobie ich ilość, a sodę pominęłam.

Piekę go w kwadratowej blaszce o boku 24 cm lub w kwadratowej tortownicy o takiej samej wielkości. Moja Mama piecze w zwykłej keksówce, ale ja ostatnio mam nastrój na niewysokie chleby z dużą iloscią skórki. Bardzo Wam polecam ten przepis, bo chleb ma naprawdę wspanialy smak. Już jestem bliska chleba z dziecięcych wspomnieńicon_smile.gif
Na koniec dodam, że chleb wytrzymuje nawet 4 dni (może i dłużej) i przez cały czas jest świeży i smaczny, a jest owinięty jedynie w ściereczkę.
Malgosimi
Lisko, ale papierem wykładasz? czy smarujesz?

napewno zrobie, tylko musze nowy zakwas wyhodowac, bo tamten wywalilam, po tym jak znalazlam robale w mące. buu
Liska
CYTAT(Malgosimi)
Lisko, ale papierem wykładasz? czy smarujesz?

napewno zrobie, tylko musze nowy zakwas wyhodowac, bo tamten wywalilam, po tym jak znalazlam robale w mące. buu

smaruję formę masłem i wysypuję tartą bułką.
Malgosimi
Jeszcze jedn prośba: mogłabyś w przepisie dopisać, co sie robi z zakwasem (nie zwróciłabym na to uwagi, gdyby nei wątek na CHDR)
Liska
CYTAT(Malgosimi)
Jeszcze jedn prośba: mogłabyś w przepisie dopisać, co sie robi z zakwasem (nie zwróciłabym na to uwagi, gdyby nei wątek na CHDR)

już. przepraszam, za niedopatrzenie.
Hiena
Upiekłam Lisko ten chlebek.
Nie wyszedl mi tak pięknie jak ten z Twojego zdjęcia, ale to moj pierwszy raz. 8)
Zjedliśmy go w całości zanim wystygł z konfiturami ze śliwek.
Jest naprawdę pyszny. Dziekuje za smaczny przepis. icon_smile.gif
dana
Witam, piszę pierwszzy raz na tym forum, ale nie pierwszy raz tu jestem. Załuję, że nie mogę przesłać zdjęcia powyższego chlebka upieczonego na liściach kapusty. Wyszedł pyszny w smaku i piękny w wyglądzie. pozdrawiam. dana
kermidt
najpierw powitam

cos wiecej na temat lisci kapusty??
dana
po prostu biorę dwa liście kapusty, te pierwsze ładne z główki,składam je wewnętrzną stroną do siebie i tak powstaje "kołyska" wkładam kulę ciasta do niej i czekam aż wyrośnie. W piekarniku mam cegły szamotowe i po nagrzaniu piekarnika wkładam chlebek na cegły. Liście kapusty w trakcie pieczenia otulają chleb a górne ich części wywijają się. Efekt miły dla oka. Pozdrawiam
mirabbelka
podoba mi sie> ciekawe czy by sie to sprawdzilo na kamieniu do pizzy. Troche sie boje, ze sie te liscie przykleja na amen...

A w ogole to witaj na forum. Milo tutaj zobaczyc znajomych
dana
na kamieniu ? tym bardziej, liście nie przyklejają się a jeśli przykleją to do chlebka ( bo tak być powinno) i można spokojnie jeść te liście z chlebem. Wysłałam zdjęcie na forum ChDR ale nie wiem kiedy będzie umieszczone. Piekąc ten chleb trzymałam go nieco dłużej i pod koniec pieczenia , jakieś 10 min włączyłam dolny termoobieg.
Liska
CYTAT(dana)
na kamieniu ? tym bardziej, liście nie przyklejają się a jeśli przykleją to do chlebka ( bo tak być powinno) i można spokojnie jeść te liście z chlebem. Wysłałam zdjęcie na forum ChDR ale nie wiem kiedy będzie umieszczone. Piekąc ten chleb trzymałam go nieco dłużej i pod koniec pieczenia , jakieś 10 min włączyłam dolny termoobieg.

Wyślij zdjęcie do Galerii Potraw Forum Kuchnia - będzie szybciej:) Bardzo bym chciała zabaczyć, jak wygląda.
mirabbelka
tez jestem ciekawa, ale nie czekajac sprobuje moze chleb ktory mam zaplanowany dzisiaj upiec na lisciach.

Pewnie mozna i na lisciach chrzanu, bo takie tez widzialam. Jak myslicie : :
dana
no właśnie na liściach chrzanu piekłam w maszynie
dana
wysłałam do galerii potraw, zobaczymy w jakim stanie dojdzie to zdjęcie, robię to pierwszy raz, więc proszę o wyrozumiałość jakby coś nie tak wyszło. Pozdrawiam
Malgosimi
nie wiem, czy wszyscy widzieli to cudo Dany, więc podaję linka

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=7...7551208&v=2&s=0

acha, Lisko, czy z tego przepisu da się upiec chleb w postaci bochenka ale nie dosypując mąki?
Malgosimi
CYTAT(mirabbelka)
tez jestem ciekawa, ale nie czekajac sprobuje moze chleb ktory mam zaplanowany dzisiaj upiec na lisciach.  

Pewnie mozna i na lisciach chrzanu, bo takie tez widzialam. Jak myslicie  :?:  :?:

i ciekawa jestem, czy próbowałaś icon_smile.gif
a na lisciach chrzanu oczywiscie sie piecze, Dana nawet w maszynie upiekła,z tego co widziałam na stronei chlebapolskiego (Dana, wow!!!!)

acha i Dana, czemu niemożesz tutaj wkleić zdjęcia?
BeataSz
Aaaa to to jest ta Dana, konkurentka moja :!: :twisted:
No tak :!: to jak wszyscy się tak zachwycają chlebem na liściu chrzanowym, to ja już sobie lepiej pójdę popłakać w kąt icon_sad.gif
Witam i przepraszam za zaśmiecanie, ale nie mogłam się powstrzymać
Malgosimi
Beata, ja sie nei zachwycam - spojrz na mój wątek w neimei. mzoe to i fajnei wygląda, ale lisc odpada, a chleb nei ejst taki chrupiący jak na kamieniu albo w keksówce.
mirabbelka
CYTAT(BeataSz)
Aaaa to to jest ta Dana, konkurentka moja  :!:  :twisted:  :mrgreen:  
No tak  :!:  to jak wszyscy się tak zachwycają chlebem na liściu chrzanowym, to ja już sobie lepiej pójdę popłakać w kąt icon_sad.gif
Witam  i przepraszam za zaśmiecanie, ale nie mogłam się powstrzymać

Beata, powiem Ci cos w tajemnicy.
Dana nie moze byc Twoja konkurentka, bo byla juz moja
Czyli maszyna jest Twoja
dana
witam Was, ładnie to tak mnie obgadywać pod moją nieobecność ? icon_sad.gif A tak poważnie to nie chcę byc niczyją konkurentką, wysłałam ten chlebek nawet nie wysilając się z dodatkami, chciałam tylko podkreślić, że to co wydaje się być niemożliwe, możliwym jest. Nie zależy mi na wygranej, wysłałam ten chlebek jako ciekawostkę. Jeśli wpadnę znów na jakiś pomysł to będę wysyłać od czasu do czasu nawet jak skończy się konkurs. Przywiązałam się do tej firmy jak "chłop do ziemi" Od jutra nie będzie mnie na forum, wreszcie urlop i wymarzone zbieranie grzybów i zrobienie łopaty do chlebka. Przyrzekłam sobie, że na urlopie nie będę piekła nie wiem czy wytrzymam. Pozdrawiam i spisujcie się dobrze.
Malgosimi
A ja wczoraj upiekłam ten chleb w keksówce! Niestety nie miałam okazji spróbować, bo zabrał go Luk, jak był jeszcze ciepły. Urósł nieprawdopodobnie, widziałam zdjecie, jest pełen dziur i cudownie pachniał. Lukasz twierdzi, że jest pyszny!
joannas
A mój właśnie się piecze, też w jednej keksówce. Wolę wyższe chlebki
Malgosimi
a opowiesz jak smakuje? Bo mój Luk nie potrafi przelać doznań smakowych na słowa icon_smile.gif Mówi, że pycha był i tyle.

a pachniał wspaniale. i wspaniale urósł...
joannas
Jeszcze w piekarniku, zostało mu z 10 minut, potem stygnięcie i pewnie jutro rano rozkroję. Podzielę się wrażeniami, z pewnością
kermidt
E tam rano. Rano juz nie bedzie tak chrupal. Jeszcze zdarzysz dzis odkroic dupke.
joannas
O 21? raczej nie. Nakryję go ściereczką, postawię na kratce i jutro będę się nim delektować
lidiakd
Joannas, no i co? Jak wrazenia smakowe? A moze jakies foto?
joannas
Oto on:

Pięknie wyrósł, jest mięciutki, lekko kwaskowy. Polecam
lidiakd
sliczny
Malgosimi

musze w takim razie go sobie upiec!
Hiena
ale dziury
jest jakas metoda zeby recznie wyrabiajac miec takie dziury ?
Malgosimi
nie mam pojęcia... staram się robić aż nieprzepisowo rzadkie ciasto, żeby je osiągnąć. Bo w kupnych chlebach najbardziej mi właśnie dziur i wilgotności brakuje...
Liska
dziewczyny, nawet nie wiecie, jak mi miło, że tyle z Was wypróbowało ten przepis i że tak pięknie Wasze chlebki wyglądają
Malgosimi
Liska, pachniał cudownie i skórkę miał fantastyczną. Dziś albo jutro piekę jeszcze raz, tym razem nikomu nie oddam!

niestety skopsałam zakwas na piwny chleb (nie doprowadzilam do wrzenia, tylko zagrzalam mocno piwo i chyba za mało odparowało. W efekcie wyszła mi z tego meiszanina o gestości wody (albo raczej smecty ;). CZesc odparowałam, ale to chyba zniszczylo te meiszanine, bo potem nic mi nie rósł.

A za pierwsym razem był super (zwłaszcza jak ostygł icon_smile.gif
Malgosimi
Lisko, wiez co ja właśnie przeczytalam u Reinharta? Ze zakwas z San Francisco (sourdough) jest taki inny niz wszedzie ze względu na... lokalna bakterie lactobacillus sanfrancisco icon_smile.gif
Chleb tak czy siak super!
Liska
eee, no to bakterii z San Francisco nie posiadam Chyba, że mi ktoś podeśle, może Kermidt?
Dla mnie nawet bez bakterii ten chleb jest numer1.
Malgosimi
ja mysle, ze w Polsce tez niezle bakterie muszą byc, w koncu chyba z tej czasci swiata pochodzi kwasny chleb(Bajaderka nawet pisala o Poolish...)
Liska
Małgosiu, ja myślę, że my tu mamy naprawdę niezłe bakterie, bo i ogórasy kiszone mamy i zsiadłe mleko i ser, za którym tęskni Bajaderka. Jak czytam zagramaniczne książki o chlebie lub fora i patrzę, co oni tam wyrabiają, żeby uzyskać coś "Polish" albo "Russian", to sama sobie zazdroszczę, że tu mieszkam i mam tyle rodzajów mąki i bakterie, które chcą ze mną współpracować.
lidiakd
Ten chlebek oczywiscie mozna wyrastac cala noc w lodowce, prawda?
Liska
CYTAT(lidiakd)
Ten chlebek oczywiscie mozna wyrastac cala noc w lodowce, prawda?

tak, w lodówce.
jest wtedy lepiej wyrośnięty i wysoki icon_smile.gif
lidiakd
Dzieki Lisko, dzis sie za niego zabieram icon_smile.gif.
Wlasnie mi rosnie w lodowce w sasiedztwie emigranta bajaderki .
lidiakd
Chlebek wspaniały w smaku. Po prostu re-we-la-cja :!:
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.