Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Leczo na zimę
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Do karafki i słoika > Zapasy
BeataSz
4 kg pomidorów
1 kg papryki
1 kg cebuli
1 kg ogórków lub cukinii
1/2 kg marchwii
sól, pieprz do smaku
1 1/2 szkl. oleju
Na oliwę wrzucić pokrojoną marchew, cebulę, cukinię, paprykę i pomidory ( obrane ze skóry), poddusić, doprawić do smaku. Lekko twarde nakładać do słoików i pasteryzować ok. 20 minut. Przed podaniem doprawić jeszcze ziołami, ew. cukrem. Dodać podsmażoną kiełbaskę lub parówki. Podawać np. z ryżem ugotowanym na sypko.
Penia
Zostało mi parę pomidorków i papryk, i zrobiłam to leczo z połowy porcji. Doprawiłam jeszcze czosnkiem przeciśniętym przez praskę, bazylią i oregano (uwielbiam oregano i sypię je wszędzie). Ponieważ moję dziecię nie lubi w sosie cząstek pomidorów to po oskórowaniu ich zmiksowalam je trochę w blenderze. Wyszło mi z tego (1/2 porcji) 5 litrów. Mąż tylko miał zasztrzeżenia, czemu takie pyszności pakuje do słoika, a nie zrobiłam na obiad .
lidiakd
A cukinii/ogorkow nie obierac?
Małgoś.dz.
CYTAT(lidiakd)
A cukinii/ogorkow nie obierac?

Z ogórkami nigdy nie robiłam, ale za to z cukinią robię namiętnie. Nigdy nie obieram cukinii ze skórki (nie tylko do lecza, ale też do wszelkich innych potraw z cukinii). Skórka cukinii jest smaczna, no i daje swym zielonym kolorem dodatkowy efekt. icon_smile.gif
lidiakd
Dzieki Kubanko. Tak zrobie, jak mowisz icon_smile.gif.
BeataSz
Ja obieram Róbcie jak chcecie, chyba nie ma to większego znaczenia jeśli chodzi o smak
Peniu, fajnie, że Wam smakuje
lidiakd
Ide robic.
lidiakd
Zrobilam. Dosc pracowity weekend mialam icon_smile.gif, bo i chlebki i ciasto na zakwasie pieklam, ale nie narzekam. Lubie, jak cos ciagle sie dzieje w kuchni . A wiec do rzeczy. Pyszne to leczo. Wyszedl mi strasznie duzy gar, ale jakos udalo mi sie znalezc odpowiednia ilosc sloikow, zeby to wszystko pomiescic icon_smile.gif. Teraz zima mi juz nie straszna 8).
syso
Beatko, a myslisz, ze mozna tez zrobic przecierajac najpierw pomidory i laczac reszte skladniow z przecierem, bo mi sie nie chce obierac pomidorow
Małgoś.dz.
CYTAT(syso)
Beatko, a myslisz, ze mozna tez zrobic przecierajac najpierw pomidory i laczac reszte skladniow z przecierem, bo mi sie nie chce obierac pomidorow

Ja właśnie tak robię. icon_smile.gif Najpierw gotuję same pomidory, przecieram je, i dopiero wtedy dodaję resztę warzyw. Wychodzi tak samo dobre, a może nawet i lepsze ;) bo pestek pomidorowych właściwie już nie ma. icon_smile.gif
syso
CYTAT(Kubanka vel Małgoś)
CYTAT(syso)

Ja właśnie tak robię. icon_smile.gif Najpierw gotuję same pomidory, przecieram je, i dopiero wtedy dodaję resztę warzyw. Wychodzi tak samo dobre, a może nawet i lepsze ;) bo pestek pomidorowych właściwie już nie ma. icon_smile.gif

Dzieki za odpowiedz icon_biggrin.gif I pakujesz to wszystko do przecieru i dusisz jeszcze troszke???, a potem do sloikow? icon_biggrin.gif
Kurcze mam smaka na to leczo!
Małgoś.dz.
CYTAT(syso)
I pakujesz to wszystko do przecieru i dusisz jeszcze troszke???, a potem do sloikow?  

Dokładnie tak. icon_smile.gif
BeataSz
Ja też tak robię najczęściej jak Małgoś mówi, nie lubię pestek pomidorowych, ale przepis podałam tak jak mam w zeszycie
syso
CYTAT(BeataSz)
Ja też tak robię najczęściej jak Małgoś mówi, nie lubię pestek pomidorowych, ale przepis podałam tak jak mam w zeszycie  :oops:

Dzieki Beatko icon_biggrin.gif Ja tez nie lubie pestek. Mialam dzisiaj robic, ale autko poszlo do mechanika, jutro tez nie zrobie i sie boje czy te pomidory to jeszcze dlugo beda. icon_sad.gif Z racji pozniejszych wakacji w tym roku ze wszystkimi przetworami jestem potwornie opozniona.
jaka
Dziś planuję słoikować moje pomidorki, papryczkę, kabaczka, cebulkę,... łącząc wszystko w to właśnie leczo.
Później lub jutro słów kilka o moich "wrażeniach"
carbonicum
zrobilabym ale chyba nie mam tak wielkiego gara

a mozna obrac pomidory i pozbawic je gniazd i pokroic, czy szybsze jest przecieranie-tu prosze dokladna instrukcje co i jak ;)
BeataSz
Wg mnie szybciej jest rozgotować trochę i przetrzeć przez sito używając miksera z końcówką-ślimakiem
carbonicum

a co to koncowka slimak???
BeataSz
taka płaska końcówka z wypukłą spiralą czy coś takiego, nie wiem jak to nazwać. Może zrobię zdjęcie, to Ci pokażę
joannas
Dziewczyny, kupcie przecierak do pomidorów. Kosztuje jakies 30 zł, a praca idzie błyskawicznie.
carbonicum

jeszcze lepiej
prosze o zdjecie przecieraka, bo moze to jest cos takiego co ma moja nie tesciowa, a nazywa sie to Flotte Lotte
jaka
Zrobiłam
Pyszniutkie
Fajosko będzie wcinać je zimą icon_smile.gif
BeataSz
ja przecieram taką końcówką ( niewyraźne trochę, ale coś mi ni wychodzi lepsze zdjęcie ):

Przecieram przez takie metalowe sitko
joannas
CYTAT(carbonicum)
 :shock:  
jeszcze lepiej  
prosze o zdjecie przecieraka, bo moze to jest cos takiego co ma moja nie tesciowa, a nazywa sie to Flotte Lotte

zobacz tutaj: http://www.domik.com.pl/produkt.asp?lang=pl
carbonicum
jestescie kochane!
ten przecierak to nasza Flotte Lotte

a papryke dajesz kolorowa Beata?

dobra juz nie bede nudzic
BeataSz
A jaka popadnie :!: Ale zawsze lubię różne kolory dać, ładniej wygląda, najczęściej jednak czerwoną i żółtą lub tylko czerwoną.
carbonicum
no bo ja w koncu urodze to leczo
choco
Beata - czy w tym przepisie ma być na pewno tak dużo oleju????
Ja w tym roku robiłam leczo do słoików z trochę większej porcji (bez marchewki ale z większą ilością papryki i cukinii) i dodałam tylko 1/3 szklanki oleju i jest ok.
A tu 1 1/2 szklanki?
Tak ma być? A ja dałam za mało?
BeataSz
Ja mam w przepisie 1 1/2 szklanki, ale chyba nic się nie stanie jak się da mniej.
choco
No to dobrze, bo już się wystraszyłam, ze ten olej jest jakoś wyjątkowo potrzebny do tego Tzn. żeby się nie popsuło
Ale sprawdziłam dzisiaj jeden słoiczek i jest extra Na szczęście
carbonicum
no to w koncu zrobilam
Marc przecieral pomidory

ale nie wiem czemu nie smakowalo to to jak normalne leczo, a raczej jak sos pomidorowy z warzywami icon_sad.gif nie wiem co spieprzylam

troche sie powsadzalam do sloikow, no i moze potem jak sie otworzy bedzie to leczo
MarthaB
fajny przepis, niedługo postaram się je zrobić. Bardzo lubię robić wytrawne przetwory ;)
h-elen
Robi się i to bardzo dużo icon_wink.gif Proporcje nieco zmienione bo dużo papryki i cukinii miałam.
Degustacja była, wszystkim bardzo smakuje.
Dzięki za przepis icon_smile.gif
h-elen
Składniki poporcjowane, za chwilę trafią do gara.
A swoją drogą, dobrze, że zajrzałam do przepisu. Miałam przepis na klasyczne węgierskie leczo z boczkiem i kiełbasą coś mi świtało, że wcześniej tego do słoików nie dawałam.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.