Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: sos pomidorowy podstawowy wg Petera Reinharta
cincin.cc - witaj w krainie inspiracji smaku > Przepisy > Pizza & Co.
Malgosimi
znakomity sos pomidorowy!

sos na 4 pizze

- puszka pomidorów w kostkach - ok 450 g (i tu jest problem, bo niektóre mają strasznie dużo tego sosu. Ja trafiłam na super pulpę pomidorową firmy muffi. Są w kosteczkach, ale bardzo drobnych - i całość jest porządnie gęsta)
- łyżka octu balsamicznego lub świeżo wyciśniętego soku cytryny (alnbo mieszanki powyższych)
- duża szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
- 0,5 łyżeczki suszonej bazylii (lub 1 łyżka świeżej posiekanej bazylii)
- 0,5 łyżeczki suszonego oregano (lub pół łyżki świeżej posiekanej bazylii)
- 0,5 łyżki czosnku granulowanego (lub 2 duże lub 3 małe ząbki czosnku, posiekane lub zmiażdżone)
- 0,5 łyżeczki soli

składniki dokładnie wymieszać. pomidorów pod żadnym pozorem nie podgrzewać. Można przechowywać w lodówce do tygodnia.
Małgoś.dz.
Hmmm, rozumiem, że tutaj sporą rolę gra ten ocet balsamiczny?
Bo tak czytam przepis i uświadamiam sobie, że w sumie robię niemal identyczny. Niemal, bo tylko tego octu balsamicznego nigdy nie dodawałam do takiego sosu...
Pulpę pomidorową - to zawsze własnej produkcji daję. A produkcję mam już na wielką skalę. Taki domowy sosik pomidorowy - to jest miodzio. ;)

Dzięki Małgoś za przepis icon_smile.gif
Malgosimi
ocet balsamiczny (lub cytryna) to wg autora KLUCZ do wszystkeogo w tym sosie. Takie ,, byc albo nie być".
Linn
Moze Mutti z Parmy?
http://www.mutti-parma.com/?source=wr002
To najlepszy producent przetworow pomidorowych: maja specjalny proces produkcji i dbaja o wybor surowca.
Małgoś.dz.
No nie wierzę, jeszcze tego nie napisałam...?
Ten sos jest przepyszny! icon_smile.gif Prawdę mówiąc stosuję o ostatnio namięnie do wszelkich lazanii, canneloni i innych zapiekanek. :handclaps:
Malgosimi
Linn, oczywiście miało być Mutti, nie mam pojęcia, czemunapisałam muffi

Małgoś - cieszę się bardzo!
nurthena
a czy do sosu nie mozna uzyc zwyklych pomidorow?? Boc os tej pulpy nigdy nie widzialam .
A swoja droga to ta pizza wyglada strasznie apetycznie mm :*
marghe
pulpa bywa w wiekszosci sklepów
Malgosimi pisze o firmie Mutti
ja polecam Valfrutta
Malgosimi
można, ale ja nie jestem zadowolona z efektów ze zwykłymi...
ela-c
Fajny sos, robiłam z pomidorów w kawałkach z puszki ale nie Mutti ale i tak był dobry
Meg
A czy można jednak ten sos podgrzać by wykorzystać go później do spaghetti?
Malgosimi
można - ja tak robię - bo zawsze mi zostaje. Znaczy właściwie nie trzeba podgrzewac, bo podgrzewa się sam w połączeniu z gorącym makaronem
Meg
Zrobiłam, było smaczne choć jak dla mnie ciut za kwaśne (za dużo soku z cytryny..), ale towarzyszowi talerza bardzo smakowało icon_smile.gif Następnym razem wypróbuję go z pizzą icon_smile.gif
Malgosimi
to prawda, jest kwasny i Reinhart nazywa to ,,jasnością" - brightness - mi akurat kwaśny smakuje - ale zawsze dostosowuję ilość cytryny cyz octu winngo do kwaśności pomidorów.

no i najlepszy jest rzecz jasna pizzy
eirl
Ten sos jest przepyszny, moi w domu nie mogli przejść obok niego obojętnie. Jest rewelacyjny. Wreszcie nie muszę używać beznadziejnych ketchup'ków i przecierów bez smaku. Dzięki.
moni77
doskonały sos:)
Izolda
Pyszny, robiłam już wielokrotnie. Zawsze przygotowuję go parę godzin wcześniej żeby smaki się "przegryzły". Ja daję pomidory firmy "CIRIO", bo jak się zabieram za pizzę, to nigdy tych z "Mutti" znaleźć nie mogę. Dziękuję za świetny przepis cvety.gif
Nalle
Po prostu świetny!!! Idealnie zbilansowany - w końcu mam "swój" typ icon_biggrin.gif
moni20
tez zaczelam robic ten sos ... i juz innego nie bede robila nigdy!!!!!!
Castia
miałam bardzo podobny przepis z pizza hut na sos do pizzy icon_smile.gif
dziś wypróbuję ten ^^
nikka
też dodałam octu balsamicznego do sosu

dobre połączenie, dziękuje za podanie tego przepisu Malgosimi

P.S. Użyłam krojonych pomidorów z kartonika z bazylią i tymiankiem, dodałam trochę suszonego czosnku, soli, pieprzu i specjalnej przyprawy do pizzy, do tego ocet balsamiczny

praktykant
ja zacząłem robic pizzę z sosem w stylu: do koncentratu dodaj wody... albo wogóle posmaruj ciasto koncentratem... albo wogóle ze niby sos nie jest najważniejszy... I tak męczyłem się dobrych pare miesięcy w poszukiwaniu "tego czegos"... Odkąd mam to coś, nie muszę już szukać. To coś to oczywiście Twój sos Malgosimi. A ciasto na zdjęciu jest poprostu.... niejedna pizzeria by pozazdrościła. Jak je robisz, bo zauważyłem identycznie apetyczne na iinych zdjęciach, podziel sie sekretem.
monisia.zz
świetny jest ten sos lecker.gif robiłam go dziś już drugi raz i nie ostatni icon_mrgreen.gif
syso
Pyszny sos, zadnego juz nie zrobie, ten mnie urzekl przede wszystkim prostota, no i smak taki jak powinien. Malgosimi, dzieki!
sapphire
fajny ten sos.
yrsa
Rewelacja! Dla mnie sos ideał.
Shinju
Ja naprawdę jeszcze tego sosu nie skomentowałam... to niepojęte. Bossssski w smaku. Mój numer jeden. Nie wiem czy coś go przebije icon_smile.gif
Shiral
W piątek będę piekła pizze i jak zawsze tylko i wyłącznie z tym pysznym sosem!:)
marghe
Wtrącam swoje 5 groszy - darowałabym sobie suszone oregano.

Nie bardzo rozumiem czemu w PL (i nie tylko, jak widać) na każdej pizzy musi być to suszone ziółko.
Toć, jak ktoś chce, to może sam sobie sypnąć.
Joanna
Marghe, nie raz czytałam, że oregano to podstawowe ziółko kuchni śródziemnomorskiej.
Czy Włosi go nie używają?
Moim zdaniem świetnie pasuje do pomidorów, zwłaszcza w postaci suszonej, dla mnie bardziej aromatycznej niż świeża.
marghe
CYTAT(Joanna @ 13 Mar 2013, 13:18 ) *
Marghe, nie raz czytałam, że oregano to podstawowe ziółko kuchni śródziemnomorskiej.
Czy Włosi go nie używają?
Moim zdaniem świetnie pasuje do pomidorów, zwłaszcza w postaci suszonej, dla mnie bardziej aromatycznej niż świeża.

Zdecydowanie częściej używają świeżej bazylii.
Suszone oregano nie jest aż tak popularne. Z tego co wiem to raczej Grecy lubują się w oregano, ale mogę się mylić bo na kuchni greckiej się nie znam..

Naprawdę nie wiem dlaczego w PL w prawie każdej pizzerii sypie się oregano na każdą pizzę i tym samym zabija się jej smak.

"Comunque l'origano si usa su un numero limitatissimo di pizze e assolutamente non sulla margherita" - czyli oregano BARDO rzadko, a NIGDY na merghericie.
Oregano jest dodawane na życzenie klienta
Joanna
Dzięki za odpowiedź.
emi247
Chyba będę musiała zrobić ten sos, tyle osób go chwali icon_smile.gif a te pomidory to mają być surowe, takie prosto z puszki? bo ja zawsze jak robiłam sos do pizzy to gotowałam żeby było bardziej gęste. A czy ocet balsamiczny mogę zastąpić octem jabłkowym?
yrsa
Pomidory prosto z puszki, ale nie mogą być zbyt wodniste, poszukaj tych Mutti. Jak chwilę postoją w miseczce, to na górze zbierze się wodnisty płyn, nieco można wtedy odlać. Ocet jabłkowy moim zdaniem zbyt octowy, lepiej wziąć cytrynę.
sionia
CYTAT(yrsa @ 13 Apr 2013, 19:23 ) *
Pomidory prosto z puszki, ale nie mogą być zbyt wodniste, poszukaj tych Mutti. Jak chwilę postoją w miseczce, to na górze zbierze się wodnisty płyn, nieco można wtedy odlać. Ocet jabłkowy moim zdaniem zbyt octowy, lepiej wziąć cytrynę.

W jakiej sieci sklepów mozna kupic te Mutti?
yrsa
Kupowałam w Leclercu i Carrefourze. Jak nie ma, to biorę Cirio.
dziunia
Można też kilka godzin odsączać pomidory na sicie wyłożonym kawałkiem ręcznika papierowego, ja czasem zostawiam takie pomidory nawet na całą noc, potem dodaję resztę składników i miksuję sos - taki gładki lepiej się rozprowadza na cieście.
yrsa
I ten ręcznik nie rozmięka i nie zostaje w pomidorach?
dziunia
Nie, nie rozmięka ale to ma być ręcznik z tych mocniejszych, nie taki cienki jak to czasem bywa, ja używam tych z Rossmanna pakowanych po 4 sztuki, są też w 8-pakach. Jak już ta woda zleci z pomidorów, to przykładam do sita miskę do góry dnem i szybko obracam, wtedy ręcznik wpada z pomidorami do miski i łatwo można go wyjąć, a to co ewentualnie na nim zostanie można delikatnie zebrać łyżką. Podejrzewam, że na gęstym nylonowym sicie dałoby się odsączyć i bez ręcznika, moje sitko jest chyba jednak zbyt luźne. Aha, lepiej używać sit z tworzywa, metalowe w zetknięciu z kwasem z pomidorów mogą pewnie pozostawić swój smak.
sionia
CYTAT(yrsa @ 13 Apr 2013, 21:04 ) *
Kupowałam w Leclercu i Carrefourze. Jak nie ma, to biorę Cirio.

Dziękuję!!!!
.agatka.
Ja tak właśnie odsączam pomidory na sicie, ale bez ręcznika.
Tylko, że przez kilka minut, tyle żeby przygotować pozostałe składniki icon_smile.gif
yrsa
Dzisiaj odcedziłam na sicie, bez ręcznika. Wyszło idealnie anbetung.gif
emi247
Ostatnio wypróbowałam ten sosik, bardzo smaczny, nie znalazłam tej pulpy pomidorowej więc użyłam innych pomidorów z puszki tylko najpierw je odcedziłam. Tylko w trakcie pieczenia sos bardzo wyparował, może powinno być bardziej gęste niż zrobiłam?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.