Chleb - mój najbardziej podstawowy przepis

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Chleb

2,5 szkl. mąki
1,5 dag drożdży (albo 0,5 opakowania drożdży instant Oetkera)
szkl. ciepłego płynu (mieszam mleko z wodą w różnych proporcjach - im więcej mleka, tym delikatniejszy, słodszy chleb)
płaska łyżeczka soli
płaska łyżeczka cukru
olej albo oliwa albo roztopione masło, ile potrzeba (patrz niżej).

Dodatki:
1) 1 mała albo pół średniej cebuli drobno pokrojonej, dwa średnie ząbki czosnku, pół szkl. otrąb, koperek, tymianek, majeranek, kminek - jeden albo kilka, jak kto lubi;
2) grubo posiekane orzechy, słonecznik, siemie lniane, sezam - jw.

Z drożdżami suchymi:
Wymieszać suche składniki w misce, wlać kilka łyżek oliwy i ciepłe mleko z wodą, wyrobić. W razie potrzeby podlać jeszcze trochę oliwy.

Z drożdżami świeżymi:
Wymieszać mąkę z solą i suchymi dodatkami, zrobić wgłębienie, do którego wdrobić drożdże. Zasypać je cukrem, zalać połową płynu i delikatnie wymieszać. Odstawić, aż drożdże ruszą. Dolać resztę płynu, olej i wyrobić.

Można od razu włożyć do foremek, odstawić na 1-1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, można też zostawić w misce do wyrośnięcia, potem jeszcze raz wyrobić i dopiero do formy - wychodzi wielkości chlebka razowego ze sklepu. Lepszy jest dwukrotnie wyrabiany.

Piec 40 minut w temperaturze 200°C.

73.jpg


edit: dołożyłam zdjęcie
 

miszka

Member
Wrz 20, 2004
256
0
0
jaka powinna być konsystencja ciasta, tak w skali od naleśnikowego do kruchego. Może głupie pytanie jednak mąka mące nierówna a to mój pierwszy raz :oops:
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Bardziej jak kruche, chociaż to trudno porównać. Musi być zwarte i elastyczne i powinno odchodzić od ręki. Proponuję na początek dać 3/4 szklanki wody i dolewać w razie potrzeby. Ostatnio, mimo że używam tej samej mąki co dawniej, wchłania mi tak ok. 4/5 szklanki.
 

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
chlebek ten bardzo ładnie się udał w maszynie
icon_smile.gif

piekłam na programie podstawowym, dałam 1/4 szklanki mąki pszennej razowej
icon_smile.gif
ręsztę pszennej typ 650
upiekł się z cudną kopułką :mrgreen: , chrupiący, wypieczony, miękki ale nie watowaty
w sam raz gdy się nie ma zakwasu a ochotę na prawdziwy chleb :lol:
:smacznego:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ten też nastwiłam w maszynie, jak upiekę to coś tu napiszę :lol:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
a jakby tak z zakwasem upiec? to ile tego zakwasu a ile płynu dać? doświadczone w wypieku pieczywka wystąp
icon_smile.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Mój brat wpadł na pomysł bym mu podała przepis na chleb bo już na te włoskie chleby patrzeć nie może i podałam mu właśnie ten przepis.... jejuś ile go ochwalił... biedny najeść się nim nie mógł - i postanowiłam, że i ja go w końcu upiekę bo już tyle razy się przymierzałam - upiekłam dziś i teraz ja nie mogę się najeść chodzę i ciągle łups masełeczko na niego mniam mniam rewelacja
po prostu niebo w gębie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


dzięki za przepisik :knuddel: :bussi: :knuddel: :blume:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ja wczoraj znów go wrzuciłam do maszyny i zamieniłam szklankę mąki pszennej na żytnią ale nie razową, choć z razową też robiłam.
Właśnie go wcinam, smakuje i pachnie jak chlebek na zakwasie i ma takie super dziureczki, mniamć :lol:
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
a ja mam pytanie do tych dodatkow? czy one wszystkie musza byc obowiazkowo: np otreby? czy wystarczy tylko wybrac co sie ma w domu?

chyba sie skusze na chlebek i chcialabym go nie zepsuc bo jak pamietam dosc dawno temu robilam jakis chlebek i wyszlo nie-wiadomo-co....
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
troche mi twarda skorupka wyszla, no i chyba za duzo cebulki... no coz. czlowiek uczy sie na bledach.

ale cieply pyszny. zobaczymy co z ta skorka potem bedzie
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
W prawie kazdym przepisie mozna zamienic maki...trzeba pamietac jednak o zwiekszeniu ilosci plynu przy uzyciu mak razowych. Drozdzy moze wystarczyc...bo i tak jest ich sporo jak na te ilosc maki...2,5 szklanki to jakies 300g, a na 500g maki bialej pszennej chlebowej wystraczy juz 10g drozdzy swiezych...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
...no i ciasto chlebowe z przewaga maki zytniej jest zdecydowanie bardziej lepkie i mniej sprezyste niz z maki bialej pszennej...trzeba wziac to pod uwage
icon_biggrin.gif

Ponadto o wiele lepsze rezultaty w wypiekach z maka zytnia razowa uzyskasz przygotowujac poolish lub pate fermente...
Oczywiscie daj znac jak Ci poszlo...
 

mirynka

Member
Paź 5, 2006
52
0
0
tatter @ 10 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=599652...no i ciasto chlebowe z przewaga maki zytniej jest zdecydowanie bardziej lepkie i mniej sprezyste niz z maki bialej pszennej...trzeba wziac to pod uwage
icon_biggrin.gif

Ponadto o wiele lepsze rezultaty w wypiekach z maka zytnia razowa uzyskasz przygotowujac poolish lub pate fermente...Oczywiscie daj znac jak Ci poszlo...
niestety niewiem co to jest
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
poolish/pate fermente/biga to sa zaczyny drozdzowe