Jesienna sałatka na ciepło z kasztanami dynią, papryką i farro (płaskurką)

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ta salatka to prawdziwie jesienny melanz skladnikow, kolorow i smakow. Mialam rowniez upieczona piers kurczaka, pokroilam ja w spora kostke i dodalam do piekacych sie warzyw. Bardzo tresciwe danie, z pieca, prawie jednogarnkowe.

125g farro*
ok.500g dyni, obranej i pokrojonej w duza kostke
1-2 papryki, pokrojone w kostke
1-2 cebule czerwone, w osemki
10 zabkow czosnku, w lupince
20-30 kasztanow, moje byly uprzednio upieczone i obrane
ziola, przyprawy ulubione
sol pieprz
oliwa z oliwek
ocet balsamiczny
sok z cytryny
natka pietruszki, posiekana z grubsza

opcjonalnie upieczona korona kurczaka, pokrojona na kawalki


Ugotowlam ziarna farro z odrobina soli al dente. Odcedzilam i odstawilam.
Piec rozgrzalam do 200C. Na duzej blasze do pieczenia ulozylam kawalki dyni, czastki papryki, cebule i zabki czosnku. Skropilam oliwa i octem balsamicznym, dodalam ziola i przyprawy, przemieszalam i wstawilam do pieca na 20 min. Gdy warzywa juz zmiekly, dodalam kasztany i kawalki kurczaka. Pieklam kolejne 10 min.

Gotowe warzywa wraz z sokami z pieczenia wylozylam do polmiska z farro, czosnek wycisnelam ze skorupek, przemieszalam delikatnie. Doprawilam raz jeszcze i skropilam sokiem z cytryny, chociaz wlasciwy vinaigrette tez tu bedzie pasowac idealnie. Psypalam zielona pietruszka.

Zamiast farro mozna uzyc innych sporych ugotowanych ziaren, np kamut lub orkisz jest rowniez pyszny. Nawet peczak.
Oczywiscie zamiast kurczaka mozna dodac cokolwiek innego proteinowego (ryba, boczek, kawalaki kielbas, pulpety). Halloumi swietnie sie sprawdzi w wersji bezmiesnej. Swietnie beda pasowac wszelkiego typu wege kulki, np falafel, kulki ze slodkich ziemniakow etc. Polecam
icon_biggrin.gif


* farro to odmiana pszenicy, zwana plaskurka lub emmer (Triticum dicoccon). yrsa, dziekuje za polska nazwe
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Orkisz - oczywiscie. Bardzo lubie ziarna w salatkach, na zimno i cieplo jednakowoz, i zawsze mam "na stanie" orkisz, kamut i emmer. Wszystkie trzy sa wyjatkowo pyszne, uwielbiam ich smak i teksture.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,845
65
48
Ale jak przygotowujecie orkisz do zjedzenia?

Sałatka bardzo fajna, u mnie farro - nie do dostania, ale czymś zastąpię. Bardzo lubię takie sałatki do pracy. A o dodaniu dyni - nie pomyślałam
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ja nie mocze, bo kupuje takie do szybkiego gotowania. Ostatnio znalazlam je przypadkiem w tesco (bo przypadkiem bylam w tesco, ktore zwykle omijam lukiem
icon_wink.gif
)

Moze u was tez jest, w sekcji ze "zdrowa zywnoscia"

edit: o tak wyglada i gotuje sie ok.10 min
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
O! Kaszy orkiszowej jeszcze nie nie widzialam. A to tesco wlasna czy jakiejs inne firmy? Podasz mi link?

edit: wlasnie zobaczylam, ze dodalas link, dziekuje
icon_biggrin.gif


U nas takiej kaszy niestety nie ma, ale mamy perlowy orkisz za to, w Waitrose jest. no i oczywiscie jest caly orkisz do szybkiego gotowania, ale taka kasza gotowa...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Zrobiłam, bardzo smaczna.

sa_atka_z_orkiszu_i_pieczonych_warzyw.jpg

Oprócz dyni dałam dwa małe bataty i kawałek kalafiora, a zamiast kurczaka - domową pieczoną szynkę. Nie miałam czerwonych cebul, więc dałam małe białe - czosnkowe i perłowe. Na kolację, a właściwie na późny obiad, będzie wersja z grillowanym halloumi.
 

Załączniki

  • sa_atka_z_orkiszu_i_pieczonych_warzyw.jpg
    sa_atka_z_orkiszu_i_pieczonych_warzyw.jpg
    90.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyglada bardzo apetycznie, Joanno. przyznasz, ze to wyjatkowo proste danie, idealne na jesienne-zimowe obiady.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Proste i samo- się- robiące do tego.
daumen.gif

Wersja z halloumi była jeszcze smaczniejsza od tej z mięsem, a możliwość modyfikacji kompozycji użytych warzyw, niemal nieograniczona.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Joanna @ 11 Nov 2015, 18:57 ) index.php?act=findpost&pid=1595355Proste i samo- się- robiące do tego.
daumen.gif

Wersja z halloumi była jeszcze smaczniejsza od tej z mięsem, a możliwość modyfikacji kompozycji użytych warzyw, niemal nieograniczona.
icon_smile.gif
Tak wlasnie myslalam. Zrobie niebawem ze szwedzkimi kottbullar.

Brukselka pieczona z kasztanami i pancetta to pyszne danie swiateczne, mozna dorzucic kilka zurawin i pomaranczy ze skorka. Dodac indyka...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Joanna @ 11 Nov 2015, 19:38 ) index.php?act=findpost&pid=1595360..... i mamy święta!
icon_smile.gif

Właśnie dziś przeglądałam najnowszy numer "Goddfood" ze świątecznym menu i aż mi zapachniało choinką.
icon_smile.gif
Hmm, juz wkrotce. Grudniowego GoodFood jeszcze w rece nie mialam. Jest w wersji polskiej?
BTW pieczesz indyka Nigelli w tym roku?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Tak, GoodFood jest dostępny w wersji polskiej, od stycznia tego roku.
icon_smile.gif

Indyk Nigelli zrobił w tamtym roku taką furorę, że pewnie będę go musiała znów upiec. Żurawiny na sos już się mrożą.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (Joanna @ 11 Nov 2015, 19:49 ) index.php?act=findpost&pid=1595364Tak, Goodfood jest dostępny w wersji polskiej, od stycznia tego roku.
icon_smile.gif

Indyk Nigelli zrobił w tamtym roku taką furorę, że pewnie będę go musiała znów upiec. Żurawiny na sos już się mrożą.
icon_smile.gif
U mnie pewnie tez bedzie chociaz kusi mnie ogromnie ballotine z indyka, kaczki i bazanta z nadzieniem zurawinowo-kasztanowym. I nawet jesli jest tego calkiem sporo to wcal emnie to nie martwi bo gosci mam az nadto, a i na zimno takie ballotine jest niewymownie pyszne. Sama nie wiem, indyka lub ges robie co roku, przydalaby sie odmiana...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: