labna-serek jogurtowy/labneh

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
pyszny serek jogurtowy. i prosze mi powiedziec gdzie mam go wkleic w przepisach, bo bladego pojecia nie mam <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->

1 kg jogurtu greckiego
35 ml oliwy lub innego dobrej jakosci oleju
1/2 lyzki soli
sok i skorka otarta z 1/2 cytryny
1 lyzeczka tymianku
1/2 lyzeczki suszonej miety

wszystko razem mieszamy, wylewamy na sitko wylozone sciereczka i odwieszamy do odcedzenia na 24 godziny(postepujemy tak samo jak z bialym serem). z serka formujemy male kulki i marynujemy je w oliwie i czosnku. odstawiamy na min 24 godziny i gotowe.

uwagi:
serek bez przypraw smakuje bardzo podobnie do philadelphi, mozemy go uzywac jako smarowidlo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To wersja wzbogacona, czyli mozna robic wersje smakowe.

Wersja Ingeborg, forum GW Kuchnia

"Mam troche inny przepis, ale tez na Labneh Makbur. Jogurt naturalny z sola obcieka 3 dni na gazie w lodowce, potem formuje sie z niego kulki i wklada do lodowki na 3 godziny zeby stezaly. Kulki serowe wklada sie do sloika, dodaje sie lisc laurowy, swiezy tymianek i oregano. Zalewa sie oliwa i gotowe. Mozna przechowywac w lodowce przez tydzien. Jada sie to jako przystawke, na sniadanie, albo na bruschette ze swieza bazylia i czosnkiem!"

Mam gdzies tez wersje Anerite, ale moze sama napisze.
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
tylko grecki :mrgreen:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Przepraszam nie dopatrzylam sie
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
29,178
3,321
113
Margot, gdzie kupujesz ten grecki jogurt? Nie przypominam sobie, zebym go u nas widziała.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Grecki można kupić w Auchan, ale za małe opakowanko trza dać ponad 4zł :dump: Total się on zowie chyba :lol:
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
29,178
3,321
113
Czy mozliwe, Kasiu, żebyśmy sobie taki wyprodukowały?
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Czy mozliwe, Kasiu, żebyśmy sobie taki wyprodukowały?
Mam przepis ale nie mam mleka w proszku

Jogurt grecki / gesty /, przepis autorstwa prof. Zaleskiego z SGGW
1 litr mleka pelnotlustego - 4 lyzeczki mleka w proszku - 3 lyzki jogurtu
naturalnego / najlepiej Danone lub Bakoma /
- mleko podgrzac do 52 °C / wlasciwa temperatura jest bardzo wazna /
- wlac do termosu, dosypac mleko i energicznie potrzasac / aby nie bylo grudek
- dodac jogurt, wymieszac i po 2-3 godzinach mamy jogurt grecki / ktory nalezy tylko schlodzic /

https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=3...t=jogurt+grecki
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
29,178
3,321
113
Dzięki. Nie wiedziałam, że robie grecki, tyle ze w jogurtownicy. :mrgreen:
 

tudik

Member
Paź 29, 2004
550
4
18
najprostsza metoda wyprodukowania domowego jogurtu greckiego,to zakupic jogurt grecki i potraktowac go jako starter do domowej produkcji :mrgreen: .trzeba tylko sprawdzac zawartosc tluszczu w jogurcie, musi sie zgadzac z tlustoscia mleka-inaczej jogurt moze sie rozwarstwiac. i jeszcze jedno jogurt musi byc bez zadnych dodatkow i ulepszaczy.
AgusiuH w czym obtaczalas serek? wyglada szalenie apetycznie.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,508
1,770
113
Kilka dni temu zrobiłam labneh wg poniższego przepisu, który znalazłam w książeczce Anne Wilson &quot;Meze. Kuchnia śródziemnomorska&quot; (różnice niewielkie w stosunku do przepisu z pierwszego postu, więc tu się dopisuję):

2 kubki gęstego jogurtu
2 łyżeczki soli morskiej
1 łyżeczka czarnego pieprzu
1 łyżka suszonego oregano
2 łyżeczki suszonego tymianku
1 liść laurowy
4/3 kubka oliwy


1. W misce wymieszać jogurt, sól i pieprz. Inną miskę wyłożyć muślinem (u mnie gaza), przełożyć do środka jogurt, zebrać mocno brzegi materiału, zawiązać, powiesić w lodówce nad miską na 3 dni.
2. W płytkiej misce wymieszać oregano z tymiankiem. Połowę oliwy wlać do słoika o pojemności 1/2 litra i dodać liść laurowy.
3. Z płaskiej łyżki odsączonego jogurtu formować kuleczki. Obtoczyć je w mieszance ziół i włożyć do słoika z oliwą. Wlać resztę oliwy (kulki mają być całkowicie przykryte). Słoik zakręcić i odstawić do lodówki na co najmniej 1 dzień. Podawać w temperaturze pokojowej.

Bardzo to wyszło smaczne. Robiłam z połowy porcji. Następnym razem raczej pominę pieprz i chyba oregano zastąpię miętą (albo częściowo).

1_DSC_0024.JPG
 

Załączniki

  • 1_DSC_0024.JPG
    1_DSC_0024.JPG
    294.8 KB · Wyświetleń: 94

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
29,178
3,321
113
Zrobiłam. Dwa duże i jeden mały grecki, plus łyżeczka soli i po jednej tymianku i oregano. Nic więcej nie dodawałam i nic z gotowego serka nie robiłam.
Jest to chyba najlepszy biały ser jaki jadłam. Nieprawdopodobna kremowość i jedwabistość, delikatny smak.
Będę powtarzać. Często. ;-)
 

Załączniki

  • Labneh.jpg
    Labneh.jpg
    128.1 KB · Wyświetleń: 21