Mufiny czekoladowo-wiśniowe Nigelli

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0
125 g miękiego masła
100 g ciemnej czekolady
300 g dżemu wiśniowego
150 g drobnego cukru trzcinowego
szczypta soli
2 jajka (ubite)
150 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Krem:
100 g ciemnej czekolady
100 ml double cream / tłustej śmietany
wisienki kandyzowane do ozdoby

Roztopić masło, do gorącego wrzucić połamaną czekoladę. Poczekać aż zmięknie i ucierać drewnianą łyżką aż masa będzie gładka. Dodać dżem (dałam Łowicz z kawałkami wiśni - polecam!), cukier, sól i jajka. Wymieszać dokładnie i dodać do mąki.
Masą wypełnić papilotki. Piec ok. 25 minut (u mnie ok.35 min - piekarnik gazowy) w 180 st.C.
Czekoladę na krem połamać na kawałki i podgrzewać razem z double cream aż do zagotowania, po czym zdjąć z ognia. Ubijać trzepaczką lub mikserem, aż krem będzie gładki i zgęstnieje.
Wierzch mufinek posmarować kremem i ozdobić wisienkami.
smacznego.gif


Kremu nie robiłam, ale mufinki pyszne, bardzo wilgotne. Polecam
icon_exclaim.gif


CosPysznego.pl
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Stramenopile

Member
Lip 8, 2007
17
0
0
Zrobiliśmy z chłopakiem te muffinki. Bardzo smaczne! Też nie daliśmy tego kremu, ale nie trza było. Użyliśmy białego cukru i całych wiesienek wyciągniętych z dżemu (mojej Mamci roboty) zamiast masy dżemowej. Naprawdę pyszne. Dzięki za przepis.
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
no wiec zrobilam- jedne z lepszych muffinek, ktore jadlam. Zrobilam z posiekanych swiezych wisni, zamiast dzemu i bez kremu uwierzcie, ale bardzo duzo traca!!! dlatego robcie z kremem!!!
 

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0
Podejrzewam, że ze świeżymi owocami smakują inaczej niż z dżemem. On chyba powoduje, że są takie wilgotne. Ale chyba też raz spróbuję zrobić ze zwykłymi wiśniami
gruebel_2.gif

Cieszę się, że wypiek się udał
icon_mrgreen.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
ale ja nie pisalam, ze muffinki nie sa wilgotne- bo sa! a ten krem nie ma nic do wilgotnosci muffinek- po prostu jest przyslowiowa kropka nad i
icon_wink.gif
ja bym go mogla lyzkami jesc, taki jest dobry... podgrzewalam go do zgestnienia, pozniej ciut ubilam i rozsmarowalam na muffinkach- jak widac on zastyga, czyli tak czy siak, nie spowodowalby, ze muffinki bylyby bardziej wilgotne..
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0
trzkasienka @ 18 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=542476ale ja nie pisalam, ze muffinki nie sa wilgotne- bo sa! a ten krem nie ma nic do wilgotnosci muffinek- po prostu jest przyslowiowa kropka nad i
icon_wink.gif
ja bym go mogla lyzkami jesc, taki jest dobry... podgrzewalam go do zgestnienia, pozniej ciut ubilam i rozsmarowalam na muffinkach- jak widac on zastyga, czyli tak czy siak, nie spowodowalby, ze muffinki bylyby bardziej wilgotne..
Wiem, wiem, z tą wilgotnością to chodziło mi o dżem a nie krem
icon_mrgreen.gif
Ale być może sok z wiśni ma to samo działanie co dżem.

A krem na pewno też kiedyś zrobie, ale w takie upały nie przełknę kremu czekoladowego
dump.gif
 

Stramenopile

Member
Lip 8, 2007
17
0
0
Ja raczej musiałabym odrobinę zmodyfikować ten krem, bo nie znoszę goryczy, a on musi być strasznie gorzki, bez cukru. Dlatego go na razie nie robiłam. Próbowałam za to parę dni temu ze świeżymi wiśniami i kilkoma łyżeczkam dżemu, tym razem bez dźemowych wisieniek. Mój chłopak stwierdził, że ze świeżymi te muffinki są smaczniejsze, mi natomiast bardziej smakowały te z dżemowymi.. więc wszystko zależy od smakosza.
icon_smile.gif

Są to najpyszniejsze muffiny jakie do tej pory robiłam. Za każdym razem wychodzą świetne, a już kilka razy je piekłam i mogłabym bez końca.
A dzisiaj będzie.. ciasto drożdżowe ze śliwkami.
mniam.gif

Pozdrawiam.. gorąco ;) (chyba inaczej teraz się nie da)
icon_smile.gif
 

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0
trzkasienka @ 19 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=542809ja muffinki zrobilam na gorzkiej czekoladzie, dlatego ten krem zrobilam juz na mlecznej
icon_wink.gif
zapewniam Cie, ze taki gorzki nie jest
icon_biggrin.gif
O właśnie, ten krem można dostosować do własnych upodobań. Ja nigdy nie daję do deserów czy kremów samej gorzkiej czekolady tak jak podaje przepis, tylko zawsze pół na pół z mleczną.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Przed chwilą wyjęłam z piekarnika:
muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli.jpg

Dałam mniej cukru (100g) i domowy dżem ( całe wiśnie zatopione w malinowo - wiśniowym żelu).
Piekłam pół godziny (grzałki góra i dół).
Pachną zniewalająco...
mniam.gif

Też będą bez kremu, bo na podróż....
icon_smile.gif

muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli2jpg.jpg
 

Załączniki

  • muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli.jpg
    muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli.jpg
    44 KB · Wyświetleń: 21
  • muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli2jpg.jpg
    muffiny_czekoladowo___wi_niowe_Nigelli2jpg.jpg
    41.2 KB · Wyświetleń: 21
Ostatnią edycję dokonał moderator:

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
Zrobiłam je.
lecker.gif
Pycha!!!
Do środka dałam gorzką czekoladę, polewę z deserowej i były w sam raz, wcale nie za słodkie.

Ale muszę się zaopatrzyć w takie papilotki, w jakich Joanna piekła, bo wyszły tak bardzo delikatne, że kruszyły się przy wyjmowaniu z blaszki. Z 12-tu mufinek, w stanie nienaruszonym ocalało- 5
icon_neutral.gif
 

pawjaro

Member
Lip 29, 2007
9
0
0
Witam.
anbetung.gif
cvety.gif

Jestem tu pierwszy raz, dzisiaj dostałem blachę do muffinek i czekoladowo-wiśniowe będą pierwszymi jakie zrobię.
Mam tylko pytanie, czy nie trzeba poczekać aż masa (masło - czekolada) przestygną zanim dodamy jajka?? czy jaja się nie zetną??
Pzdr