Porque Au Vin, czyli swinia w estragonie

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
DSC_0542.JPG

Z przepisu AnkiP na schab w ziolach.
Doskonala alternatywa dla zupy z papryka czy boraniji na utylizacje zamrozonego schabu.
Mozliwe, ze wysunie sie na miejsce przed zupa!

750-800g schabu (ladny kawalek bez tluszczu, jak na poledwice sopocka)
duza cebula
2-3 lyzki ghee, albo innego tluszczu do smazenia
maka zwykla i skrobia
6-8 solidnych plastrow suszonych grzybow
1/3 szkla bialego wina
1 szkl bulionu
garsc swiezego estragonu (koniecznie francuski)
sol i pieprz bialy lub ziolowy do smaku

Schab pokroic w plastry, stluc, posolic i oproszyc maka. Osobiscie wole zawsze kroic ciensze kotlety. Nie trzeba mocno tluc, zeby mialy fajna strukture i nie byly podeszwa.
Cebule posiekac i zeszklic na tluszczu, lekko zrumienic kotlety, dodac namoczone wczesniej grzyby i wino. Przykkryc i poddusic kele 15 min. Dodac teraz bulion, jesli trzeba skrobie do zageszczenia oraz estragon i przyprawy i poddusic jeszcze 15-20min.

Nie wiem, czy dlatego, ze schab zamrozony, czy biale wino (dalam niebardzo wytrawne, leciutko kwaskowe, pachnace owocowo) ale mieso wyszlo cudnie kruche i w ogole nie suche o co przy schabie nie trudno.
Delikatne w smaku i ciekawym aromacie, a ze wzgledu na wino nie trzeba zaprawiac smietana czy jogurtem.

Swietnie sie odgrzewa, z podanych proporcji starczylo mi na 2 obiady i maly wcale nie zjadl tak malo.

AnceP raz jeszcze dziekuje za inspiracje.
Wyszlo inaczej... bo nie przepadam za siekanymi ziolami w potrawie
icon_wink.gif
pomijajac fakt, ze zawsze musze zrobic inaczej
icon_wink.gif

Estragonu dalam duuzo, a potem z przerazeniem w oczach wylawialam. Potrzeba kele 3-4 galazek (10 cm)

Zdjecie tylko w garze, ale migiem znikalo
icon_wink.gif


A tu widac estragon bez opamietania
fiesgrins.gif


DSC_0541.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0542.JPG
    DSC_0542.JPG
    43.8 KB · Wyświetleń: 11
  • DSC_0541.JPG
    DSC_0541.JPG
    39.5 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Toć masz tu wino. Czy o podtytuł chodzi?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mam nadzieje, ze kazdy to wie, a estragon chcialam dodac, bo nie kazdy lubi.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,417
4,661
113
Muszę wypróbować, bo zapowiada się ciekawie, a estragon obrodził. A i suszone prawdziwki jeszcze zostały z ubiegłego roku, więc tylko schab i wino muszę kupić.

Widzę, że zgodność z moim przepisem mniej więcej taka, jak u mnie przy zapiekance z makaronem, gdzie do "makaron ugotować" było jeszcze według przepisu, a potem już hulaj dusza
icon_mrgreen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Prawdziwki beda doskonale.
Nie chcialam precyzowac, bo nie kazdy suszonego prawdziwka do swini 'straci', ale delikatny grzyb bardzo do tego dania pasuje.
Tak juz mam, ze hulam, albo sama wymyslam.
Choc czesto tez potrafie z zakupionych ksiazek zrobic cos co do joty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
O podtytuł, bo to by bardziej brzmiało, ze porq au vin czyli świnia w winie. Ale się nie upieram, ino miałam dysonans lekki.
A świnię zrobię, wino mam, estragon takoż, tylko mięso muszę zanabyć.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,417
4,661
113
Zrobiłam dziś na obiad. Bardzo dobre, choć w smaku od mojego schabu w ziołach inne, ale tego się spodziewałam, w końcu inne składniki.
Myślę, że to raczej wino wpłynęło na kruchość mięsa, bo moje nie było mrożone, a też bardzo kruche wyszło.
Na pewno będę powtarzać, bo najbardziej lubię potrawy gdzie pracy mało, a efekt wielki. Zresztą już jutro powtórka, bo od razu na 2 dni ugotowałam
lecker.gif


 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Anka, ale Ty bez wina robilas?
Moze kazdy schab tak wychodzi?
gruebel_2.gif

Ja tez na pewno bede powtarzac, bo lubie gulasze i miesa w sosach. Jak dla mnie dobra alternatywa do papryki czy pomidorow, ktorych nie powinnam jesc.

Ciesze sie, ze smakowalo.
Mimo dysonansow
icon_wink.gif

Chcialam ten estragon wypomniec, bo wiem, ze nie kazdy lubi. Osobiscie jak widze tytul i az podskakuje z radosci wchodzac, a potem okazuje sie ze to nie to czuje sie zawiedziona. Czasem nawet rozczarowana. Chcialam komus oszczedzic wchodzenia
icon_wink.gif


Z drugiej strony, mogloby wyjsc interesujaco z lubczykiem
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,417
4,661
113
Z winem robiłam, gdzieżbym mogła tak dobry składnik pominąć
icon_mrgreen.gif

Tylko mięso miałam niemrożone, a reszta prawie według przepisu. Prawie, bo nie lubię zapachu białego pieprzu, więc sypnęłam zwykłego, czarnego.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Opa!

To najlepszy przepis na niewysuszony schab. Nie mam sily na schabowe i z estragonem przy okazji zrobie porzadek.
Wszystko dlatego, ze w koncu! sa mlode ziemniaki!