Portobello Wellington

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pod ta piekna nazwa kryje sie wegetarianska wersja slynnego Beef Wellington. Moznaby porownac oba do kulebiakow rodzimych w ktorych nadzienie zawija sie w ciasto i piecze, a calosc mozna spozywac na goraco jak i na zimno. Moja corka jest wegetarianka wiec pelno w mojej kuchni takich wege przerobek, ktore nawet bardzo miesozernym osobnikom bardzo smakuja.

Zaczynam od przygotowania grzybow (mozna to zrobic na przyklad dzien wczesniej)

6 grzybow portobello, wyciete nozki (zarezerwowac), i wyskrobane lyzeczka brazowe czesci kapeluszy
4 duze zabki czosnku, zmiazdzone
3 kopiaste lyzki mieszanych swiezych ziol, np tymianek i rozmaryn pasuja tu idealnie
sol pieprz
oliwa/olej/stopione maslo do skropienia grzybow

Rozgrzewam piec 180C. Na blache do pieczenia wykladam arkusz pergaminu. Oczyszczone grzyby ukladam wnetrzem do gory na blasze, posypuje ziolami, skrapiam tluszczem, sole, pieprze. Wkladam do pieca na 10-15 min, az grzyby nieco zmiekna, ale nadal maja swoj oryginalny ksztalt. Studze i pozbywam sie plynu z wnetrza grzybow.


Nadzienie

2 lyzki masla
6 szalotek, drobno posiekanych
8-10 zabkow czosnku, zmiazdzone
zielona pietruszka, tymianek, rozmaryn (po lyzce, posiekane)
1/4 szklanki bialego wina wytrawnego
1 lyzka ciemnego muscovado
2 szklanki orzechow, pekany, wloskie
2 1/2 szklanki ugotowanych/upieczonych slodkich kasztanow
2-3 szklanki zmiksowanego mazszu chleba, np orkiszowego
3 lyzki oleju z orzechow wloskich
sol
pieprz

posiekane drobno korzonki grzybow
zielona pietruszka, siekana

600g ciasta francuskiego

Na patelni rozgrzewam maslo i smaze na nim szalotki az zmiekna zupelne, dodaje czosnek i ziola. Wlewam wino i dodaje cukier. Mieszam i smaze do calkowitego rozpuszczenia cukru, ok. 2 min. Przekladam do duzej miski do wystudzenia.

W FP rozdrabianiam orzechy (na drobne kawaleczki), przesypuje do miski z cebulka, dodaje zmiksowane wnetrze chleba i posiekane korzonki grzybow, olej z orzechow wloskich, doprawiam sola i pieprzem. Mieszam dobrze.
Biore gotowego portobello, wnetrze wypelniam obficie nadzieniem i zakrywam drugim grzybem. Otrzymuje w ten sposob 3 porcje.

Zwiekszam temerature pieca do 200C.


Rozwalkowuje ciasto tak aby mialo grubosc 3mm. Przekladam je na arkusz papieru do pieczenia. Na ciasto wykladam pozostaly farsz, zostawiajac margines, posypuje dodatkowa pietruszka, na srodku ukladam przygotowane grzyby i zawijam je w ciescie tak aby zlaczenie bylo pod spodem, pomagam sobie papierem. Przenosze na blache do pieczenia i dokladne pedzluja albo roztrzepanym jajkiem albo slodka smietanka. Wkladam do pieca i pieke ok 1 godz. (moze duzej, w zaleznosci od pieca).

Mozna ozdabiac pozostalm ciastem, skrawkami, wycinac ksztalty i naklejac na wierzch. Posmarowac jajem raz jeszcze.

Jak tylko nadarzy sie okazja dodam zdjecie. W przekroju wellington wyglada bardzo okazale.

Inspiracja byl przepis z The Gourmet Vegan.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,354
1,436
113
Bardzo mi się podoba! Już czuję, że to moje smaki.
Nie lubię tylko kasztanów. Czy czymś je zastąpić czy można pominąć?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Fasola sie nada, soczewica, suszony bob, ciecierzyca (raz nawet zrobilysmy z gestym hummusem). Kasze jakies mysle tez, choc z kasza nie robilam jeszcze. Ryz? Na pewno warto poeksperymentowac.

edit: o przepraszam, przypomnialam sobie, ze do nadzienia dodawalam quinoa i proso. Moje nadzienia to czesto radosna tworczosc, nie zawsze pamietam, aby spisac, no i oczywiscie modyfikowane sa nieustannie. Co wam rownez polecam. Daj znac, Hazo, co wybralas i jak wyszlo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,317
1,613
113
O, mnie to na pewno będzie smakowało. Kiedyś namiętnie jadałam pieczarki nadziewane suszonymi pomidorami i fetą, a to wygląda jeszcze lepiej.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
yrsa, wiedzialam, ze cie zainteresuje. danie ne tylko jest pyszne ale rowniez pieknie sie prezentuje na swiatecznym stole. Polecam.

aniutko, bardzo prosze i na zdrowie.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,354
1,436
113
Szukałam dziś jakiegoś zdjęcia i znalazłam chyba bardzo podobny przepis z ładnym zdjęciem.
Rozumiem, Tatter, że z Twojego przepisu będzie podobne.
Muszę się zmobilizować i zrobić, ale ostatnio jakoś mi się nie chce gotować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo, podobne, jednak inne. W podlinkowanym przepisie polowki grzybow sa tylko w nadzieniu, nie sa nadziewane i skladane po dwa, w dodatku polowa podpieczonych portabello wchodzi w sklad nadzienia. Ogolnie rzecz biorac w przekroju wnetrze wygladac bedzie nieco inaczej. Smakowo zas bardzo podobnie.

edit 6/12 Mielismy dzis na obiad, sporo oczywiscie zostalo wiec jest szansa na zdjecia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Niniejszym dodaje zdjecia, moze kogos zachece
icon_wink.gif


Na zdjeciu krojony na zimno.

Portobello.jpg Portobello_Wellington.jpg
 

Załączniki

  • Portobello.jpg
    Portobello.jpg
    86.3 KB · Wyświetleń: 1
  • Portobello_Wellington.jpg
    Portobello_Wellington.jpg
    106.3 KB · Wyświetleń: 0

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Joanna @ 8 Dec 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1598352Mnie nie musisz. Miałam wystarczająco dużo wyobraźni, by nawet bez zdjęcia wpisać to danie na listę świąteczną.
icon_smile.gif
wiedziałam ,ze fajnie wygląda , ale na zdjęcia Pusi i tak jestem łakoma
Zjawiskowo się prezentuje

Edit
Jak dorwię kasztany , no te jadalne to żadna siła mnie nie powstrzyma
icon_mrgreen.gif
słowo honoru , bo grzyby widziałam w dwóch czy trzech marketach
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
Nabyląm portobello i chcę zrobić w cieście filo, znacznie mniej tluste jednak niż francuskie.
Farsz z kuskusem albo płatkami jaglanymi - jeszcze nie zdecydowalam.