Riciarelli di Siena

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Riciarelli di Siena
Składniki
(A)
300 g słodkich migdałów ( lub mąki migdałowej)
225 g cukru pudru
15 g kandyzowanej skórki pomarańczy (opcjonalnie)
25 g mąki 00
5 g gorzkich migdałów (lub 1 fiolka aromatu gorzkich migdałów)(opcjonalnie)
(B)
40 g cukru pudru
15 g wody
©
15 g cukru pudru
15 g mąki 00
1/2 płaskiej łyżeczki amoniaku do słodyczy (ja zastąpiłam 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia z winianem potasu- qd)
(D)
2 białka jajek (około 60g)
25g cukru pudru waniliowego
Wykonanie
(A)
Włóż słodkie i gorzkie migdały do blendera razem z cukrem i drobno posiekaj.
Aby uniknąć podgrzewania migdałów i wypłynięcia zawartego w nich oleju, proponuję włożyć je do zamrażarki na 30/40 minut przed wykonaniem tej operacji.
Dodaj skórkę pomarańczową, mąkę, miksuj przez kolejne 30 sekund i przełóż do miski.
(B)
Przygotuj syrop, wlewając cukier i wodę do rondla, topiąc się na małym ogniu bez mieszania.
©
Gdy cukier się rozpuści, włóż cukier, mąkę i proszek do pieczenia do miski i dobrze wymieszaj z mąką migdałową. Gdy syrop będzie gotowy, dodaj go do migdałów i ugniataj miksturę rękami; nie martw się, jeśli się nie miesza, tak musi być.
Ciasto pozostaw na 12 godzin w temperaturze pokojowej, przykryte wilgotną szmatką lub folią.
(D)
Ubij białka z cukrem, aż na powierzchni pojawią się bąbelki i wlej je do miski.
Wszystko wymieszaj rękami i utwórz duży walec o średnicy około 4/5 cm. Przełóż go na stolnicę posypaną obficie cukrem pudrem, wytnij wiele kółek o grubości 1 cm, starając się nadać mu typowy owalny kształt ricciarello u mnie niektóre wyszły nieco bardziej upieczone na dnie bo są cieńsze, to też jest aspekt, który należy wziąć pod uwagę, ważne jest, aby wszystkie miały tę samą grubość).
Spód każdego ricciarello posyp cukrem pudrem i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. ( toczyłam kulki używając cukru pudru by się nie kleiły do dłoni i spłaszczałąm w ręku - qd).
Uwaga ! Nie używaj maty silikonowej do pieczenia ricciarelli ; ciasteczka mocno się przyklejają do maty i gorzej obsuszają. ( uwaga qd)
Piecz je w rozgrzanym piekarniku w temperaturze około 150° C przez 12/15 minut.
Trzeba je wyjąć z piekarnika, gdy utworzyły się typowe dla ricciarello pęknięcia, więc często je sprawdzaj i nie pozwól, aby zrobiły się złote, muszą być białe i miękkie.
Posyp dodatkową warstwą cukru pudru jeszcze na blaszce, póki są gorące. Jak przestygną i zesztywnieją, przełóż do puszki przedzielając warstwy papierem do pieczenia ( uwaga qd).

https://blog.giallozafferano.it/simona68/ricciarelli-siena/

ricciarelli_di_Siena_cc.jpg.jpg

Najsmaczniejsze są jak poleżą przynajmniej 24h w puszce.
 

Załączniki

  • ricciarelli_di_Siena_cc.jpg.jpg
    ricciarelli_di_Siena_cc.jpg.jpg
    342.7 KB · Wyświetleń: 11