Śledzie solone zapiekane z camambertem

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Przepis Karola Okrasy
https://kuchnialidla.pl/zapiekanka-sledziowa-z-camembertem-ziemniakami-i-porem


Zapiekanka śledziowa z camembertem, ziemniakami i porem​

500 g filetów śledziowych a la matias​

6-7 w miarę podłużnych ugotowanych w mundurkach i obranych ziemniaków​

1 por drobno posiekany​

20 g obranych pistacji, albo innych orzechów​

200 g camemberta​

150 ml białego wytrawnego wina​

2 łyżki oliwy​

20 g masła​

natka pietruszki do dekoracji​

pieprz i bardzo delikatnie sól​

300 ml śmietanki 30%​

1 jajko i 2 żóltka​

mleko do moczenia śledzi​

PRZYGOTOWANIE​

1 por rozcinamy na pół, a następnie drobno kroimy. 1 łyżkę oliwy rozgrzewamy na patelni. Na rozgrzaną oliwę dodajemy masło, następnie wrzucamy pokrojony por, delikatnie solimy, dodajemy pieprz. Mieszamy. Dodajemy wino i gotujemy do momentu, aż wino odparuje.
Ziemniaki pokrojone w talarki układamy na dnie małych miseczek. Następnie wykładamy na ziemniaki por z patelni, potem dodajemy posiekane pistacje.
Śledzie wyciągamy z mleka, osuszamy za pomocą ręcznika papierowego i wykładamy na deseczkę. Kroimy je na mniejsze części, odrobinę na ukos i układamy je w miseczkach na kształt wachlarza. Do miski wbijamy 1 całe jajko i 1 żółtko, dodajemy 300 ml śmietany 30%, świeżo mielony pieprz i odrobinę soli. Całość mieszamy za pomocą widelca. Przelewamy do miseczek ze śledziami.
Za pomocą namoczonego noża odcinamy całą skórkę camemberta. Obrany ser tniemy na paseczki i układamy w miseczkach. Miseczki wkładamy do pieca rozgrzanego do temp. 190°C na 20-25 minut.
Następnie włączamy w piekarniku opcję grill i czekamy, aż ser się zarumieni. Wyciągamy zapiekanki z pieca. Dekorujemy je za pomocą natki pietruszki.

Na talerz wykładamy miks sałat, polewamy ją niewielką ilością oliwy z oliwek.


Moje uwagi: całość zapiekałam w jednym wiekszym naczyniu. Nie miałam pistacji, nie dałam żadnych orzechów. Nie okrawałam camamberta ze skórki . Nie kroiłam śledzi na kawałeczki, użyłam całych płatów. Nie zrobiłam zdjęcia.....
 
Ostatnia edycja:
  • Like
Reakcje: janie