Sos boloński*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Dwa przepisy pochodzące z "Kuchni włoskiej" M. Iwaszkiewicz, S. Włodka (KAW 1978).

Sos boloński I

Składniki:
200 g siekanej wołowiny
150 g słoniny lub tłustego boczku
3 wątróbki z drobiu
3 cebule
150 g pieczarek
1/4 l oleju
300 g pomidorów
1 szklanka wytrawnego czerwonego wina
2 ząbki czosnku
1 łyżka tymianku
1 łyżka bazylii
1 łyżka estragonu
sól, pieprz
Wykonanie:
Posiekać mięso i przesmażyć na oleju, dodać jarzyny i zioła, a po pół godzinie pomidory, wino, sól i pieprz.
Powinien powstać gęsty sos, który można rozprowadzić bulionem lub wodą. Gdyby nie był dość tłusty, można dodać 250 g śmietanki.


Sos boloński II

Składniki:
150 g boczku, bekonu lub szynki
2 cebule
2 marchewki
2 selery zielone
350 g chudej mielonej wołowiny
200 g wątróbek z drobiu
2 łyżki przecieru pomidorowego
150 g białego wytrawnego wina
1 szklanka rosołu
100 g śmietanki
gałka muszkatołowa, sól, pieprz

Przesmażyć na maśle pokrajany bekon, cebule, marchew i seler (drobno pokrojone lub starte na grubej tarce) przez ok. 10 minut. Następnie przesmażyć mięso, a gdy się zarumieni, dodać wątróbkę. Dusić parę minut, dodać pomidory, wino i rosól, przyprawi. Dusić jeszcze ok. 40 minut, mieszając od czasu do czasu. Przed podaniem dodać śmietankę.

Moje uwagi:
Zwykle robię kombinację obu przepisów, bez boczku i śmietany oraz z mniejszą ilością oleju, rzadko z wątróbkami, zawsze z pomidorami, warzywami i pieczarkami, najczęściej z czerwonym winem. Z ziół zwykle daję tylko tymianek i czosnek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Darek82

Member
Kwi 28, 2011
65
0
0
Nigdy nie robiłem tego sosu z wątróbką, w oryginalnym przepisie chyba jej nie ma? Tak samo zastanawiają mnie pieczarki, które do tego sosu nie pasują. Dla mnie sos boloński to minimum składników: mięso, cebula, marchewka, czosnek, pomidory, rosół, sól, pieprz, zioła. Nie żebym podważał inny przepis, bo kimże ja jestem aby tak robić, ale zwyczajnie część składników wydaje mi się tutaj zbędna.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Darek82 @ 15 May 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1128666Nigdy nie robiłem tego sosu z wątróbką, w oryginalnym przepisie chyba jej nie ma? Tak samo zastanawiają mnie pieczarki, które do tego sosu nie pasują. Dla mnie sos boloński to minimum składników: mięso, cebula, marchewka, czosnek, pomidory, rosół, sól, pieprz, zioła. Nie żebym podważał inny przepis, bo kimże ja jestem aby tak robić, ale zwyczajnie część składników wydaje mi się tutaj zbędna.
Autorom tego przepisu nie wydała się zbędna. I nie tylko im - radzę przestudiować książki o kuchni włoskiej, w których można znaleźć różne wersje tego dania, również z wątróbką, pieczarkami i suszonymi prawdziwkami, bo przepisów na ragu alla bolognese jest ponoć tyle, co Bolończyków. Wpisałam ten, bo korzystam z niego od jakichś trzydziestu lat, traktując jako bazę do własnych eksperymentów.
A pieczarki bardzo do niego pasują, polecam spróbować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: