Torcik Halusi

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Buszowałam po zbiorach przepisów cincin i odkryłam, ze w 2010 r podczas cytrusowego festiwalu pojawił się ww torcik, ale jako link do bloga a nie przepis. Ponieważ blog nie istnieje, przepis się ulotnił. Więc wklejam tutaj, a co!

Najpierw przygotowuje się:

konfiturę z cytryn

2 cytryny ( bio!) ugotować w całości do takiego stanu, żeby paznokieć wchodził w skórkę ( w dawnych przepisach należało wkłuć słomkę ). Ugotowane cytryny wystudzone w wywarze kroi się na jak najcieńsze plasterki – wyrzucając przy okazji pestki – i rzuca na gorący syrop z kopiatej szklanki cukru na dwie średnie cytryny licząc. Gotuje się to na małym ogniu dość długo, aż cytryny zrobią się szkliste, a syrop bardzo zgęstnieje.

A następnie:

ciasto

500g mąki,
2 całe jajka,
cukier wanilinowy ( torebka 15g)
200g cukru ,
dwie łyżki kwaśnej śmietany,
1łyżeczka proszku do pieczenia
250 g tłuszczu ( masło, planta)

Mąkę przesiekać z cukrem i tłuszczem, dodać dodać resztę składników, zamiesić, następnie schłodzić (w lodówce albo i zamrażarce).

Twarde ciasto kroić na trzymilimetrowej grubości plastry i wyłożyć nimi tortownicę, formę prostokątną lub do tarty, pilnując odpowiednio wysokich – tak na 1 cm – rantów .

Na surowy spód wyłożyć konfiturę z cytryn, a na wierzch pokrojoną w grubą kostkę , tak półtora na półtora centymetra , resztę ciasta. Ma być nierówno!
No i pieczemy na złoty kolor.

W zasadzie można podać jak tylko ostygnie. Ale ...prawdziwie elegancki i rewelacyjny w smaku staje się „Torcik Halusi” pokryty warstwą cytrynowego kremu, najlepiej na bazie masła i jajek ubitych na parze z cukrem, a potem ukręconych razem z dodatkiem skórki i soku z cytryny.


Edit: przepis jest najmniej stuletni, b 100 lat temu moja mama miała 4 latka. Wówczas o mascarpone się nie słyszało. Dzisiaj wzięłabym pudełko mascarpone, wymieszałą z cukrem pudrem i startą skórką z cytryny oraz sokiem cytrynowym do smaku.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Jaki fajny przepis, Klara a zdjęcia nie masz? Ja bardzo lubię twoje torty , są takie inne, oryginalne

Też mi brakuje zdjęcia.

No niestety, zdjęcia nie mam, od lat nie robiłam tego torcika.

Natomiast wzięło mnie na konfiturę cytrynową i zrobiłam, użyłam cytryn bio. I jestem totalnie niezadowolona:
zapach w mieszkaniu absolutnie nie był cytrynowy, tylko taki jakiś chemiczny. Sama konfitura też bez aromatu i smaku.
Już sama nie wiem, czy to te cytryny czy ja mam omamy.

Na wszelki wypadek wyguglałam troszkę inny sposób na konfiturę z cytryn i tak sobie myślę, że cynamon byc może, ale nie musi. Torcik być może, ale mogą być tarteletki. I w ogóle - hulaj dusza!
 
  • Love
Reakcje: Margot

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Ja z cynamonem to bym musiała dla siebie, bo teraz do rodziny ,,przyplątała" się przemiła osóbka, ale strasznie anty cynamonowa*, a ten przepis mi się wydaje, że dałby radę na wegański mi się przerobić i bym miała nowe super ciacho na święta czy inny spęd rodzinny
*Domi byłą też anty pierogowa, ale to już odczarowałam i uszka i pierogi z kapustą i grzybami nie tylko lubi, a już uwielbia, ale cynamon gorszy przeciwnik, choć raz jadła u mnie jakiś sos pomidorowy, który miał kapkę cynamonu i nie poznała.Nie ,żebym ją specjalnie tak tym cynamonem pasła, przyplątali się na o obiad ,a ja akurat miałam sos zrobiony, makaron dogotowałam i cicho siedziałam
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Na wszelki wypadek wyguglałam troszkę inny sposób na konfiturę z cytryn i tak sobie myślę, że cynamon byc może, ale nie musi.
Ja też nie cynamonowa :D Co do jajek- u nas w domu jajka w cieście bywały zastępowane kwaśną śmietaną w proporcji: 1 kopiata łyżka śmietany gęstej=1 jajko.

Ba, własnie sobie przypomniałam ciastka jakie Babi robiła : mąka i śmietana i cukier i aromat dowolny siekane na stolnicy tak długo, aż się zrobiło jednolite ciasto.
Przepisu nie mam, ale może Ty gdzieś trafiłaś w sieci?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
z jajkami sobie poradzę, teraz jak jest ta wegańska kokosowa śmietana to nie ma problemu, zresztą, zimna woda też fajnie zastępuje inne płyny w kruchym, ale tu półkruche to śmietana będzie idealna, ciastek Babi niestety nie znam
Krem to jakiś budyniowy bym dała, ale może ugotowany na wodzie z sokiem cytryny czy taki na zasmażce z mąki i tłuszczu i mleku roślinnym czy wodzie z sporą ilością skórki i soku z cytryny
 
  • Like
Reakcje: qd