Torcik serowy Czarny Las

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Wieki całe nie pisałam na forum - zarobiona jestem okrutnie - ale dziś zarzuciłam swoje obowiązki, bo muszę się z Wami podzielić doznaniami weekendowymi... Mianowicie - upiekłam GO! Wszyscy smakujący GO stwierdzili jednogłośnie - JEST BOSKI!!! Muszę tu dodać, że moja rodzinka jest SERnikową rodzinką
icon_smile.gif

Polecam go zatem z całego serca tym, którzy się może zastanawiają, jak może smakować sernik z mniej jak pół kilogramem sera i więcej jak pół kilogramem śmietany
icon_smile.gif
Polecam go tym, którzy go może dziś po raz pierwszy "widzą" - Kochani! on nie tylko dobrze wygląda!
icon_smile.gif
Pieczcie go więc i delektujcie się prawdziwie śmietanowym smakiem. Dodam jeszcze, że robi się go błyskawicznie.
Kilka uwag z samego wykonania:
1. Spód zrobiłam z zmielonych biszkoptów (150g) i rozpuszczonego masła (100g) - nie miałam ciasteczek czekoladowych.
2. Cukru dodałam ok. 120 g
3. Piekłam go metodą gazetową i użyłam migdałów. Następnym razem postaram się "gęściej" wykleić blaszkę migdałami
icon_smile.gif

4. Dodałam 2 łyżki wiśniówki - nie miałam innego alkoholu
icon_smile.gif

5. Moje wiśnie były "odpadem" z wiśniówki, którą dziadzio Józio perfekcyjnie tworzy od lat.
6. Ponieważ nie miałam w domu śmietany wierzch posypałam tylko tartą czekoladą. Następnym razem posmakujemy GO ze śmietaną i czekoladą.

Dziękuję Joanno za to, że zechciałaś GO nam przetłumaczyć
bussi.gif


P.S. Upiekę GO dla dziadzia Józia na imieniny - niech wie, że jego "wiśniówkowa twórczość" może mieć szersze zastosowania jak niżeli tylko kieliszkowe
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Bardzo się cieszę, że sernik wykonany z przetłumaczonego przeze mnie przepisu doczekał taaakiej ody!
icon_mrgreen.gif

Ukłony dla dziadzia Józia!
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
A ja mam jeszcze jedo pytanie Joanno (bo na sobotę już sie zdecydowałam na pieczenie): czy ten sernik smakuje troszke wiśnią (wiśniówką
icon_mrgreen.gif
), czy też ser pozostaje raczej biały i serem tylko smakuje?
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Tu Sylwia
icon_smile.gif
- ponieważ czuję jeszcze smak tego serniczka powiem Ci, że mój sernik smakował z lekka migdałami. Ponieważ wiśnie były podsuszone i mimo tego, że były z wiśniówki, ich smak owszem był wyczuwalny, ale nie dominujący. W moim serniku zdecydowanie ser wiódł prym (smakowy), ale ja przepis modyfikowałam - jak wspomniałam powyżej - z braku składników oryginalnych... więc niech się jeszcze inni wypowiedzą...

Joanno, dziadziowi ukłony przekażę przy pierwszej nadarzającej się sposobności. Dodam jeszcze, że za Twoje zdrowie wypijemy po kieliszku wiśnióweczki
icon_smile.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Dzięki Jaka. Myślę, że akurat Twoje modyfikacje na sam ser nie miały wpływu. Mnie chodziło o to czy ta masa serowa nie robi sie taka z posmakiem wiśniowym (jak w serniku z dodatkiem likieru kawowego - uzyskujemy smak cappucino). Musze koniecznie go zrobić i wtedy zadecyduje czy może dodać więcej wiśniówki/soku wiśniowego (po doświadczeniach z sernikami Joanny nie mam juz obaw przed laniem wszelkich płynów do sera).
 

Kaśka

Member
Mar 1, 2006
29
0
0
A jak to jest z tymi płatkami migdałowymi - nasmarować tortownicę i wyłożyć płatkami ? a czy po upieczeniu nie zostaną na tortownicy zamiast a serniku ? i jeszcze jedno pytanie - czy ekstrakt migdałowy jest niezbędny, czy można go zastąpić olejkiem czy lepiej w ogóle z niego zrezygnować ?
z góry dzięki za odpowiedź
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
A ja zrobiłam na spodzie z sernika z likierem kawowym. Nie dodawałam też ostatecznie soku do sera (zapomniałam szczerze mówiąć....) Na wierzch (po upieczeniu i wystudzeniu) dałam budyń śmietankowy ugotowany na ok. 400 ml soku z wiśni (w słoiku drylowane wiśnie + sok) z wiśniami drylowanymi. Wyszedł taki pyszny trochę kisielek z wiśniami. Całość po schłodzeniu w lodówce była przeeeeeepyszna.
Wielkie dzięki za przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Kaśka @ 14 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=467526A jak to jest z tymi płatkami migdałowymi - nasmarować tortownicę i wyłożyć płatkami ? a czy po upieczeniu nie zostaną na tortownicy zamiast a serniku ? i jeszcze jedno pytanie - czy ekstrakt migdałowy jest niezbędny, czy można go zastąpić olejkiem czy lepiej w ogóle z niego zrezygnować ?
z góry dzięki za odpowiedź
Jak napisałam wcześniej w komentarzach do przepisu, nie obsypuję boków tortownicy płatkami, więc nie mam w tym względzie doświadczenia.
Myślę, że ekstrakt migdałowy można zastąpić olejkiem, Amaretto lub w ogóle z niego zrezygnować.
icon_smile.gif


alice @ 14 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=467796A ja zrobiłam na spodzie z sernika z likierem kawowym. Nie dodawałam też ostatecznie soku do sera (zapomniałam szczerze mówiąć....) Na wierzch (po upieczeniu i wystudzeniu) dałam budyń śmietankowy ugotowany na ok. 400 ml soku z wiśni (w słoiku drylowane wiśnie + sok) z wiśniami drylowanymi. Wyszedł taki pyszny trochę kisielek z wiśniami. Całość po schłodzeniu w lodówce była przeeeeeepyszna.
Wielkie dzięki za przepis.
Ciekawa modyfikacja przepisu. Ciesze się, że smakowało.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kaśka

Member
Mar 1, 2006
29
0
0
REWELACJA i jeszcze raz rewelacja. Chyba nawet na równi z kawowym który do tej pory zajmował pierwsze miejsce. Na wspólnej imprezie poszedł jako jedyny z całej masy ciast - wsuwali i dorośli i dzieci. Wielkie dzięki raz jeszcze.
 

dorotus76

Member
Lut 24, 2007
55
0
0
Dorwałam przepis na "black forest cheesecake" z "the Australian Womens Weekly".
Niby nazwa tak sama, ale przepis troszke inny, wklepuję:
- 250 g herbatników czekoladowych
- 125 g masła, rozpuszczonego
- 250 g kremowego serka
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 łyzka soku z cytryny
- 3 łyzeczki żelatyny
- 125 ml wody
- 300 ml kremówki
- 425 g wisni, rzeczywiscie nie suszonych

Wykończenie:
- 1 łyżka maki kukurydzianej
- 1 łyzka cukru pudru
- 1 łyzka ciemnego rumu

Czyli troszke tam zamieszali. Zamierzam go wypróbować, bo Twój Joanno wygląda tak cudownie, że mam straszna ochote na "black forest"
Pozdrawiam
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Dorotus - bardzo ciekawa wersja Czarnego Lasu na zimno, bez pieczenia. Patrząc na proporcje sera do śmietany - na pewno bardzo kremowa i delikatna. Nie bardzo tylko rozumiem, o co chodzi z tymi wiśniami....
icon_smile.gif
Mają być świeże ?

Bo wykończenie to chyba sos z powyższych składników, tak?
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dorotus76

Member
Lut 24, 2007
55
0
0
Joanna @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472302Dorotus - bardzo ciekawa wersja Czarnego Lasu na zimno, bez pieczenia. Patrząc na proporcje sera do śmietany - na pewno bardzo kremowa i delikatna. Nie bardzo tylko rozumiem, o co chodzi z tymi wiśniami....
icon_smile.gif
Mają być świeże ?

Bo wykończenie to chyba sos z powyższych składników, tak?
icon_smile.gif
Sorki, spieszyłam sie
icon_smile.gif

Wisnie rzeczywiście nie muszą byc suszone, moga byc swieże lub z kompotu
icon_smile.gif

A na góre sos z powyzszych składników, w oryginale były wisnie z puszki, więc dodatkowo dorzucili jeszcze ten sok wisniowy z puszki, i sos ma piekny głeboki wisniowy kolor.
Sernik ma spód i dodatkowo boki z ciasteczek, pieknie sie prezentuje (na zdjęciu w książce oczywiście).
pozdrawiam

Mamy teraz dwa przepisy na "black forest" na zimno i ciepło
banana.gif

Zamierzam kiedyś wypróbowac oba
icon_smile.gif


Ale gdzie ja to zmieszczę????
Ech...

I jeszcze zdjecie z książki:
 

Załączniki

  • 100_7060.jpg
    100_7060.jpg
    733.6 KB · Wyświetleń: 0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
O matko jaki piękny.....
icon_eek.gif
mniam.gif

Choć zwykle wolę w sernikach opcję: minimum ciasta, maksimum masy serowej, więc nie wykładam boków tortownicy ciastem....
Polewa wiśniowa wygląda zniewalająco....
mniam.gif


A książka jest dostępna w Polsce?

Pewnie nie.......
cry_1.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
dorotus76 @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472322Sorki, spieszyłam sie
icon_smile.gif

Wisnie rzeczywiście nie muszą byc suszone, moga byc swieże lub z kompotu
icon_smile.gif

A na góre sos z powyzszych składników, w oryginale były wisnie z puszki, więc dodatkowo dorzucili jeszcze ten sok wisniowy z puszki, i sos ma piekny głeboki wisniowy kolor.
Sernik ma spód i dodatkowo boki z ciasteczek, pieknie sie prezentuje (na zdjęciu w książce oczywiście).
pozdrawiam

Mamy teraz dwa przepisy na "black forest" na zimno i ciepło
banana.gif

Zamierzam kiedyś wypróbowac oba
icon_smile.gif


Ale gdzie ja to zmieszczę????
Ech...

I jeszcze zdjecie z książki:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
dorotus76 @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472322Sorki, spieszyłam sie
icon_smile.gif

Wisnie rzeczywiście nie muszą byc suszone, moga byc swieże lub z kompotu
icon_smile.gif

A na góre sos z powyzszych składników, w oryginale były wisnie z puszki, więc dodatkowo dorzucili jeszcze ten sok wisniowy z puszki, i sos ma piekny głeboki wisniowy kolor.
Sernik ma spód i dodatkowo boki z ciasteczek, pieknie sie prezentuje (na zdjęciu w książce oczywiście).
pozdrawiam

Mamy teraz dwa przepisy na "black forest" na zimno i ciepło
banana.gif

Zamierzam kiedyś wypróbowac oba
icon_smile.gif


Ale gdzie ja to zmieszczę????
Ech...

I jeszcze zdjecie z książki:
O matko z corka
icon_smile.gif
Dorotus, ja musze ten sernik wyprobowac!!!!
W dodatku mam kompot wisniowy, co jest niezwykle rzadkim zbiegiem okolicznosci
icon_wink.gif
 

dorotus76

Member
Lut 24, 2007
55
0
0
dorotus76 @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472297Dorwałam przepis na "black forest cheesecake" z "the Australian Womens Weekly".
Niby nazwa tak sama, ale przepis troszke inny, wklepuję:
- 250 g herbatników czekoladowych
- 125 g masła, rozpuszczonego
- 250 g kremowego serka
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 łyzka soku z cytryny
- 3 łyzeczki żelatyny
- 125 ml wody
- 300 ml kremówki
- 425 g wisni, rzeczywiscie nie suszonych

Wykończenie:
- 1 łyżka maki kukurydzianej
- 1 łyzka cukru pudru
- 1 łyzka ciemnego rumu

Czyli troszke tam zamieszali. Zamierzam go wypróbować, bo Twój Joanno wygląda tak cudownie, że mam straszna ochote na "black forest"
Pozdrawiam
Juz łobuzy poszły spać, więc mam chwilkę czasu
icon_smile.gif

A więc te 425 g wisni to tyle waży CAłA PUSZKA, po dodaniu z niej wisni do sernika zostaje LICHO WIE ILE MILILITRóW tego syropu, który dodali do syropu na górę.

Wykonanie przepisu:
-herbatniki czekoladowe, lub mogą byc z czekoladą rozkruszyć, dodac roztopione masło, wymieszac do połaczenia składników.
- otrzymane ciasto wyłozyc do tortownicy o średnicy 21 cm, wstawic do lodówki na 30 minut.

Nastepnie:
- zmiksowac ser (ma byc kremowy), cukier i sok z cytryny do gładkości
- w goracej wodzie rozpuścic zelatynę, ochładzac przez 5 minut
- ubic kremówke,
- do masy serowej wlac zelatynę, wymieszać
- na końcu dodać ubita kremówkę, wymieszać.

Osuszyc wisnie, 3/4 syropu zostawić na wykończenie.
Tortownice z ciastem wyjąc z lodówki, wyłozyc 1/3 sera, nastepnie połowe wiśni, 1/3 sera, znów połowe wisni i pozostałą 1/3 sera.
Wstawic do lodówki na 3 godziny, a najlepiej na CAłą NOC.

Sos na górę:
wymieszac skrobię kukurydzina (nie make - pomyliłam sie
icon_smile.gif
, mysle, że mozna uzyć skrobii ziemniaczanej zamiast niej, cukier i syrop wisniowy (niestety nie piszą, ile jest jego w ml), mieszać w garnku az sie zagotuje i zgestnieje, wlac rum
- ochłodzic z 10 minut przed nałozeniem na sernik, mysle, ze ten syrop nie jest tak gesty jak galaretka jednak po wystygnieciu, ale moge sie mylic
icon_smile.gif


A na koniec pocieszenie:
- 8 porcji
- kazda z porcji 42 g tłuszczu i 601 kalorii !!!!!! (o choroba)

To czasopismo/mini-ksiazeczkę kupuję w Anglii, kazda jest o czyms innym, zbieram wiekszość
icon_smile.gif
, bo swietne przepisy
icon_smile.gif

Ta ma tytuł: "cheesecakes, pavlovas & trifles".

pozdrawiam
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Mam już ten serniczek w lodówce....
icon_mrgreen.gif
banana.gif

Najśmieszniej, że intuicyjnie zrobiłam go dokładnie jak w przepisie...
icon_smile.gif

Nie dodałam tylko..... wiśni (
icon_mrgreen.gif
), bo nie miałam w domu kompotu wiśniowego, a przez ulewę nie chciało mi się iść do sklepu .... Jest więc serniczek z truskawkami z puszki i galaretką truskawkową na wierzchu....
icon_smile.gif

Zrobiłam w najmniejszej tortownicy, jaką mam ( 22 cm), więc bez tych wiśni nie jest wysoki.
Bardzo szybko stężał, ale jego smak poznam dopiero jutro....
icon_smile.gif



A książeczki zazdraszczam....
icon_smile.gif

Mam nadzieję, że jak znajdziesz w niej jakieś inne ciekawe serniki, to się z nami podzielisz przepisami..
icon_smile.gif


Przyszło mi też do głowy, abyś może wpisała przepis na ten sernik w oddzielnym temacie? Łatwiej będzie później szukać i dodawać opinie, a tu się może galimatias zrobić...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dorotus76

Member
Lut 24, 2007
55
0
0
Joanna @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472564Mam już ten serniczek w lodówce....
icon_mrgreen.gif
banana.gif

Najśmieszniej, że intuicyjnie zrobiłam dokładnie jak w przepisie...
icon_smile.gif

Nie dodałam tylko..... wiśni (
icon_mrgreen.gif
), bo nie miałam w domu kompotu wiśniowego, a przez ulewę nie chciało mi się iść do sklepu .... Jest więc serniczek z truskawkami z puszki i galaretką truskawkową na wierzchu....
icon_smile.gif

Zrobiłam w najmniejszej tortownicy, jaką mam ( 22 cm), więc nie jest wysoki.
Bardzo szybko stężał, a jego smak poznam jutro....
icon_smile.gif

A książeczki zazdraszczam....
icon_smile.gif

Mam nadzieję, że jak znajdziesz w niej jakieś inne ciekawe serniki, to się z nami podzielisz przepisem..
icon_smile.gif
Ale szybka jestes!
icon_smile.gif

Czekamy w takim razie do jutra na relację !!!
Jednak fachura to fachura...wystarczy podac składniki a i tak wiesz, jak je spozytkowac
icon_smile.gif


Pewnie że sie podziele przepisami, bo serniki sa naprawde wspaniałe, a przynajmniej na takie na zdjęciach wygladaja
icon_mrgreen.gif
, juz na niektóre choruję....
Ale przeciez nie można jeść serników codziennie, mimo iż ze mnie sernikożerca
icon_mrgreen.gif


dorotus76 @ 21 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=472572Ale szybka jestes!
icon_smile.gif

Czekamy w takim razie do jutra na relację !!!
Jednak fachura to fachura...wystarczy podac składniki a i tak wiesz, jak je spozytkowac
icon_smile.gif


Pewnie że sie podziele przepisami, bo serniki sa naprawde wspaniałe, a przynajmniej na takie na zdjęciach wygladaja
icon_mrgreen.gif
, juz na niektóre choruję....
Ale przeciez nie można jeść serników codziennie, mimo iż ze mnie sernikożerca
icon_mrgreen.gif
OK, moze zdąże wrzucić w nowy wątek...