Zalewajka maślankowa z kminkiem

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
Zalewajka maślankowa z kminkiem

Tę pyszną zupę gotowałam na podstawie wskazówek kelnerki z sanockiej Karczmy, stąd w przepisie Vegeta, normalnie nieobecna w mojej kuchni. Kupiłam ją tylko do tego jednego dania…
icon_smile.gif


Składniki:
1 szklanka wody
1 czubata łyżka Vegety
1,25 - 1,5 l maślanki
1 - 2 łyżki kminku ( do smaku, ale dużo )
2 - 4 duże ząbki czosnku ( jak wyżej )
ewentualnie - sól do smaku
2 płaskie łyżki mąki

Jako dodatek, w zupie podane były ugotowane ziemniaki, utłuczone z uduszoną na maśle (?) cebulą.

Zagotować wodę z vegetą, kminkiem i pokrojonym w plasterki czosnkiem, pogotować kilka - kilkanaście minut, połączyć ostrożnie z 1 l maślanki, zagotować, podprawić mąką dokładnie wymieszaną z pozostałą maślanką, ponownie zagotować, przyprawić do smaku. Proporcje są moje, więc mogą się różnić od oryginalnych.
Puryści mogą zupę przecedzić.
icon_wink.gif

Podać najlepiej w kamionkowej miseczce, z dodatkiem gałki ziemniaków z cebulką. Zupa powinna mieć wyraźny czosnkowo - kminkowy posmak, przypominający smakowo sok spod kiszonych ogórków. Jest naprawdę pyszna !
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ela Wojtaszek

Member
Lip 7, 2006
120
0
16
Hi, hi też nie mam w kuchni Vegety
icon_smile.gif
. Dopisuję do listy zakupów i gotuję jutro. Ten smak soku z ogórków kiszonych mnie przekonuje, że warto
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
Mam nadzieję, że Ci będzie smakować. Ja byłam pewna, że w zupie jest zalewa spod kiszonych ogórków, dopiero kelnerka mnie wyprowadziła z błędu.
Proporcje są trochę na oko, więc śmiało możesz eksperymentować we własnym zakresie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ela Wojtaszek

Member
Lip 7, 2006
120
0
16
Ugotowane
icon_smile.gif
Szybko i prosto, a smak... uwielbiam kwaskowe zupy, a ta jest doskonała i taki fajny zaskakujący czosnkowy posmak na końcu, pycha
icon_smile.gif
Zupę przecedziłam, żeby mi dzieci kminkiem nie pluły. Zdjęcia nie mam , bo nie nabyłam jeszcze kamionkowych miseczek, a pewnie najlepiej wygląda właśnie w takich
icon_smile.gif
A że zupa wejdzie na stałe do menu, nie mam wyjścia, muszę kupić
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
dance.gif
dance.gif
dance.gif

Ciekawa jestem przede wszystkim opinii Twojego męża - czy ta zalewajka w jakiś sposób przypomina tę zupę, która mu kiedyś zasmakowała?
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Czy bez czosnku bedzie zjadliwa
icon_question.gif

Reszte zjem - maslanke uwielbiam, kminek lubie.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Sis, to nie bedzie to samo, ale można pominąć imho. I może zamiast vegety mieszkankę suszonych warzyw i najzwyklejszą sól?
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Mam w domu cos jak vegeta ale mi cholerstwo sie skamienilo czy jak to sie mówi
icon_mrgreen.gif

Myslalam, ze jak mus to mus i bym tu zuzyła chociaz troche
icon_mrgreen.gif


Zielsko mam - suszone i mrozone tylko wtedy to juz bym robila "na oko" i zapewne wyjdzie calkiem inna zupa.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
Ilona @ 14 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=674854Czy bez czosnku bedzie zjadliwa
icon_question.gif

Reszte zjem - maslanke uwielbiam, kminek lubie.
Bez czosnku to już nie będzie ta zupa...
Spróbuj dodać choć ze dwa ząbki - ugotowany czosnek nie jest tak intensywny w smaku, jak surowy. Nabiera lekko słodkawego posmaku i traci na ostrości. Możesz go nawet nie kroić, a przed jedzeniem wyłowić...
icon_wink.gif

Lubisz ogórki kiszone? Ta zupa smakuje jak "kwas" spod ogórków.
icon_biggrin.gif


Sinistra @ 14 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=674880I może zamiast vegety mieszkankę suszonych warzyw i najzwyklejszą sól?
Tak mnie ta zalewajka zachwyciła, że chciałam ją odtworzyć w każdym najdrobniejszym szczególe...
icon_wink.gif
icon_smile.gif

Myślę, że zamiast vegety dobry byłby esencjonalny wegetariański bulion, choćby z kostki.

Ela Wojtaszek @ 14 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=675025Przypomina, tylko że ta zalewajka jest zdecydowanie lepsza
icon_smile.gif
Dziękuję za przepis
icon_smile.gif
A ja dziękuję, że mi ją przypomniałaś. Jutro robię!
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Joanna @ 14 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=675093Bez czosnku to już nie będzie ta zupa...
Spróbuj dodać choć ze dwa ząbki - ugotowany czosnek nie jest tak intensywny w smaku, jak surowy. Nabiera lekko słodkawego posmaku i traci na ostrości. Możesz go nawet nie kroić, a przed jedzeniem wyłowić...
icon_wink.gif

Lubisz ogórki kiszone? Ta zupa smakuje jak "kwas" spod ogórków.
icon_biggrin.gif
Uwielbiam kiszone ogórki
fiesgrins.gif


Jak mozna wyłowić czosnek to OK - z barszczu czerwonego tez wyławiam a bez czosnku "to nie ten barszcz"
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
daumen.gif
daumen.gif


A to moja:

zalewajka_ma_lankowa.jpg

Okazało się, że trafiły mi się dziś do niej wyjątkowo sypkie ziemniaki, które "rozpuszczały" się w zupie, tworząc bardzo smaczny ziemniaczano - maślankowy krem. Chyba mi taka wersja jeszcze bardziej smakowała, niż oryginalna. Oprócz tego, aby nie przecedzać zupy, dałam mielony kminek (na kilogramową butelkę maślanki - czubatą łyżeczkę.)
 

Załączniki

  • zalewajka_ma_lankowa.jpg
    zalewajka_ma_lankowa.jpg
    17.8 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
Nie wiem. W Karczmie zagęszczali....
gruebel_2.gif

Myślę, że dzięki temu maślanka ładniej emulguje...
Mnie się wczoraj niechcący dodatkowo sama zagęściła ziemniakami...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
jejkuuu ale pyszna ta zupa! nie zagęszczałam mąką, ale za to zmiksowałam czosnek i kminek po ugotowaniu. Zacierki kupiłam gotowe z maki razowej - ugotowałam osobno. Całość wyszła przepyszna, pierwszy raz jadłam taka zupkę.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam dzisiaj - zjedliśmy z młodymi ziemniakami usmażonymi w plastrach na złoto - pycha
mniam.gif

Smakiem przypomina mi trochę żurek, a trochę faktycznie ogórkowy kwas
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,652
113
Wyciągam, bo dziś robiłam. Proporcje na oko, ale wyszła bardzo smaczna.
Polecam na lato - szybka, prosta i sycąca - wystarczy za cały obiad.
Kupiłam do niej nowość Podravki - Vegetę Natur, ponoć bez konserwanów, polepszaczy i sztucznych barwników:
http://www.vegeta.pl/products/vegeta-natur
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: