Rolada schabowa*

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Skorzystałam z przepisu zamieszczonego w "Przyślij przepis" nr 11/2007
Roladę robiłam już parę razy, ale jakoś nie przyszło mi do głowy tu umieścić przepis, a łatwe to, smaczne i ładnie wygląda. Można jeść na ciepło jak i na zimno jako wędlinę.

schab_007.jpg

schab_002.jpg

Ja nie trzymam się dokładnie przepisu, za każdym razem jakoś inaczej robię, ale podam jak jest w gazetce i co ja zmieniam:

1,5 kg schabu ( ja biorę 1 kg a ostatnio nawet z 0,5 kg robiłam dla siebie samej)
0,5 kg pieczarek
2 cebule
25 dag wędzonego boczku ( ja daję w cieniutkich plasterkach boczek z serii "Kresowe przysmaki" z Biedronki
pół pęczka natki pietruszki ( nie zawsze daję, dziś np. było bez)
2 łyżki słodkiej papryki w proszku
sól, pieprz ( ja jeszcze czasami czosnek świeży albo granulowany ( dziś było z granulowanym)
olej

Dodatkowo daję różne inne rzeczy: np. kiedyś suszone pomidory z zalewy olejowej, a dziś żółty ser.

Schab przeciąć na całej długości ostrym długim nożem zostawiając tak mniej więcej 1 cm grubości od dołu i od brzegu (nie przecinając go do końca), górną część schabu odwinąć ( tak jakby rozwijając dywan), następnie znów przeciąć tę grubszą część w podobny sposób i znów odwinąć. Powstały płat można lekko rozbić tłuczkiem aby wyrównać grubość. Mięso przyprawić, natrzeć olejem wymieszanym z papryką ( ja zostawiam czasem na kilka godzin a czasem od razu faszeruję).

Na farsz:
cebulę pokroić w kostkę, pieczarki zetrzeć na grubej tarce, podsmażyć na tłuszczu aż płyn odparuje. Przestudzony farsz ( oczywiście przyprawić go do smaku, wymieszać z pietruszką) wyłożyć na płat mięsa, na nim ułożyć ew. inne dodatki i plasterki boczku ( ja na boczek tym razem wyłożyłam straty żółty ser). Zwinąć w roladę, zesznurować.
Piekłam w rękawie, w temp. 190 stopni ok 50 minut ( jak większy kawałek to dłużej, np. taki 1,5 kg to ok. 1,5 godziny).

schab_003.jpg
 

Załączniki

  • schab_002.jpg
    schab_002.jpg
    101.3 KB · Wyświetleń: 3
  • schab_003.jpg
    schab_003.jpg
    124.3 KB · Wyświetleń: 3
  • schab_007.jpg
    schab_007.jpg
    113.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Bardzo mi się podoba Twój pomysł. Mało że brzmi już bardzo apetycznie, to jeszcze wspaniale wygląda.
daumen.gif

Chyba tylko ja mam dzisiaj jakieś zaćmienie umysłowe, bo nijak nie mogę załapać tego rozcinania schabu.
gruebel_2.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
właśnie żałuję, że nie zrobiłam zdjęć, instruktaż zdjęciowy by tu się nadał jak nic. Nie umiem wytłumaczyć jak to rozcinać... ale zaraz pomyślę jak ułatwić zrozumienie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dobra, dopóki nie umieszczę zdjęć instruktażowych z użyciem schabu musi wystarczyć fotorelacja kartoflana
icon_mrgreen.gif

Z reszty obiadowych kartofli ulepiłam atrapę schabu:
formowanie_schabu_001.jpg

pierwsze przecięcie:
formowanie_schabu_002.jpg
nie do końca, tylko ok. 1cm od brzegu:
formowanie_schabu_003.jpg

odwijamy grubszy kawałek na bok:
formowanie_schabu_004.jpg

formowanie_schabu_005.jpg

znów cięcie:
formowanie_schabu_006.jpg

i po odwinięciu nadciętego już jest cały płat:
formowanie_schabu_008.jpg

tylko należy go wyrównać tłuczkiem żeby mniej więcej wszędzie miał jednakową grubość ( ale można bez wyrównywania)

No i trochę jaśniej, czy nadal nie?
 

Załączniki

  • formowanie_schabu_001.jpg
    formowanie_schabu_001.jpg
    29.1 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_002.jpg
    formowanie_schabu_002.jpg
    31.7 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_003.jpg
    formowanie_schabu_003.jpg
    29.4 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_004.jpg
    formowanie_schabu_004.jpg
    31.2 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_005.jpg
    formowanie_schabu_005.jpg
    30.6 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_006.jpg
    formowanie_schabu_006.jpg
    30.1 KB · Wyświetleń: 3
  • formowanie_schabu_008.jpg
    formowanie_schabu_008.jpg
    31.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Beatko, zadziwiasz mnie za każdym razem, w sensie pozytywnym. Ja też kombinowałam, jak to zrobić, bo skoro można upiec to w rękawie nawet z 0,5 kg schabu, to pomysł jak stworzony dla mnie, żebym nie musiała jeść w nieskończoność tego samego dania. Koniecznie do zrobienia.
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
seniorka @ 15 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=835466Beatko, zadziwiasz mnie za każdym razem, w sensie pozytywnym. Ja też kombinowałam, jak to zrobić, bo skoro można upiec to w rękawie nawet z 0,5 kg schabu, to pomysł jak stworzony dla mnie, żebym nie musiała jeść w nieskończoność tego samego dania. Koniecznie do zrobienia.
lecker.gif
Seniorko, trochę się obawiałam, że tak małego kawałka schabu nie uda mi się ładnie zwinąć, że to nadzienie będzie uciekać mi, że będzie szersze niż dłuższe, ale okazało się, że wyszło całkiem dobrze. Oczywiście też będę jadła przez 2-3 dni, ale jak nie na obiad to do chleba się zużyje i już.
A konkretnie to dziś piekłam w woreczku do pieczenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
BeataSz @ 15 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=835439Dobra, dopóki nie umieszczę zdjęć instruktażowych z użyciem schabu musi wystarczyć fotorelacja kartoflana
icon_mrgreen.gif

Z reszty obiadowych kartofli ulepiłam atrapę schabu:

pierwsze przecięcie:

nie do końca, tylko ok. 1cm od brzegu:

odwijamy grubszy kawałek na bok:

znów cięcie:

i po odwinięciu nadciętego już jest cały płat:

tylko należy go wyrównać tłuczkiem żeby mniej więcej wszędzie miał jednakową grubość ( ale można bez wyrównywania)

No i trochę jaśniej, czy nadal nie?
Wszystko kumam. Jesteś wielka
daumen.gif
 

evro

Member
Lut 27, 2008
32
0
0
inny sposób nacinania to odwrócone "T". Nacinasz kawałek schabu przez środek nie do samego dołu czyli robisz "I" a potem boki _ i _. Uzyskany płat rozklepujesz. Ciekawa jestem czy mój instruktaż jest na tyle obrazowy bez obrazka.
icon_wink.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Beatko, zrobiłam dzisiaj Twoją roladę. Jeszcze ciepłą jadłam na kolację. Wyszła doskonała. Jutro mam obiad, albo i dwa, a resztę jako wędlinę. Zastanawiałam się nad jakimś sosem do odgrzewania na obiad, ale dzisiaj coś ciężko mi się myśli i żaden nie wydaje mi się dość dobry. Jeszcze raz dzięki za smaczny przepis
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Krystyna9 @ 15 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=835554Jesteś wielka
daumen.gif
Madzia1975 @ 16 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=835830Jestes wielka.
anbetung.gif
No tak, niestety ostatnio sporo przytyłam
icon_rolleyes.gif
icon_mrgreen.gif


cleopa @ 17 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=836127Mam piekny ,ogromny kawal karczku...mysle ze sie nada :D ????
Pewnie się nada. Ale jak masz ogromny kawał, to może tylko częśc wykorzystać na roladę?

seniorka @ 17 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=836241Beatko, zrobiłam dzisiaj Twoją roladę. Jeszcze ciepłą jadłam na kolację. Wyszła doskonała. Jutro mam obiad, albo i dwa, a resztę jako wędlinę. Zastanawiałam się nad jakimś sosem do odgrzewania na obiad, ale dzisiaj coś ciężko mi się myśli i żaden nie wydaje mi się dość dobry. Jeszcze raz dzięki za smaczny przepis
lecker.gif
Cieszę się, że spróbowałaś i smakuje Ci. Ja już swoją skończyłam ( z 0,5kg kawałka miałam na 3 obiady i parę kanapek).
Też zastanawiałam się nad jakimś sosem, ale w końcu odsmażałam tylko na maśle pod przykryciem- ładnie się odgrzewało, zachowało soczystość a jednocześnie nabrało ładnego złocistego koloru i maślanego smaku (lubię). Ale tak sobie myślę, że najbardziej pasowałby mi tu sos pieczarkowy albo rodzynkowy, może koperkowy, albo serowy :denkach: no nie wiem, na mój gust jakiś delikatny bym wybrała
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przejrzałam sosy i wybrałam sos do "resztek", który sama zamieściłam. Co prawda są w nim też pieczarki, ale i sporo innych składników. Sos ten bardo odpowiadał czytelniczkom, tym bardziej , że tam pieczarki są w całości. Dzisiaj miałam odsmażaną na maśle. Bardzo mi smakowała. Pozdrowienia.
lecker.gif