Borodinsky

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Ponizszy przepis otrzymalam od Andrew Whitley, zalozyciela The Village Bakery i autora ksiazki "Bread Matters", za co mu serdecznie dziekuje!

450g zakwasu zytniego (uzylam zakwasu z maki z pelnego przemialu)
380g maki zytniej ( ja: wersja light, bez otrab)
8g soli morskiej
160g letniej wody
35g molasy
20g slodu
7g mielonej kolendry
5g calych nasion kolendry

Z powyzszych skladnikow powstal bochenek ponad kilogramowy, ciemny, delikatnie slodki, o mokrym i pieknie pachnacym wnetrzu i chrupiacej skorce (podobnej do razowcow).
Wszyskie skladniki dokladnie wymieszalam. Bardzo lepkie i dosc rzadkie ciasto udalo mi sie
icon_wink.gif
przylozyc do wysmarowanej oliwa z oliwek i posypanej calymi ziarnami kolendry chlebowej blaszki (ciasto wypelnilo nieco ponad polowe foremki). Przykrylam naoliwiona folia przezroczysta i zostawilam do wyrosniecia (trwalo to ok 6-7godz). Gdy ciasto wypelnialo juz cala foremke, rozgrzalam piec do 230 stopni, posypalam wierzch chleba pozostalymi ziarenkami kolendry. Pieklam chleb przez 15 min, pozniej zmniejszylam temprature do 200 C i pieklam kolejne 40 min.
Polecam wszystkim amatorom zytnio-zakwasowego pieczywa! Doskonaly do rolmopsow!

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Dokladnie tak...dobrze wymieszac i do foremki. Przyznam, ze pumpernikla mi w smaku nie przypomina...raczej aromatyczny, lekko slodkawy razowiec... w strukturze rowniez nie jest to pumpernikel...

Pieklam go dwa razy...za pierwszym razem wymieszalam go w maszynie cykl >dough< i wyrastal w maszynie rowniez, przez godzine, nastepnie blaszka i ponowne wyrastanie (czyli procedura taka sama jak w &quot;Razowcu T...&quot;)
za drugim razem zastosowalam sie do zalecen Andrew i nie przejmowalam sie pierwszym wyrastaniem...zrobilam dokladnie tak jak w opisie przepisu..
Wnioski:
w smaku chleb identyczny, &quot;crumb&quot; taki sam, no i oczywiscie ...za pierwszym razem chleb zabral mi o wiele wiecej czasu i nie roznil sie zasadniczo niczym od bochenka z pojedynczego wyrastania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Ja juz wyprobowalam. Jest pyyyyszny.
icon_smile.gif


Powiem szczerze, ze ja chleby tylko na samym zakwasie robie sporadycznie, bo zwykle nie mam cierpliwosci na te dlugie rosniecia.

Ale ostatnio bylam zrelaksowana, wiec wzielam sie do pieczenia.

Wymieszalam skladniki ciasta krotko w maszynie. Dodalam nieco wiecej wody, bo bylo bardzo geste i przelozylam do wysypanych otrebami foremek (dwoch, bo ja mam obsesje malych chlebkow).

Po 5 godzinach chleb nawet nie drgnal, wiec bylam bardzo zlej mysli .... Po czym zapomnialam o nim na nastepne 10 godz i obudzilam sie o 4 rano z poczuciem, ze mam cos do zrobienia
icon_smile.gif
. Chleb wlasnie zdazyl podwoic swoja objetosc.
icon_smile.gif

Wstawilam wiec go o swicie na 1 godz do piekarnika i zasnelam. Obudzil mnie i meza piekny aromat roznoszacy sie po calym domu.

Teraz o wrazeniach z degustcji:
Chleb jest ciemnobrazowy, przyjemnie wilgotny, dosc ciezki, ale sprezysty, jak to zytni razowiec (ja uzylam make razowa zytnia i biala zytnia w proporcjach 1:1). Ma wyraznie wyczuwalna nute kolendry, ktora sie swietnie komponuje z delikatna slodycza melasy i slodu. Moj jest lekko kwaskowy (to pewnie efekt tego superdlugiego wyrastania), co tylko mu dodaje charakteru.

Pewnie jest swietny z rolmopsami, ale nam sie udalo na poczekaniu pozrec caly bochenek z miodem i twarogiem na zmiane.

Nie nalezy sie niepokoic tym moim 15 godzinnym czasem wyrastania - ja mam powakacyjnie bardzo rozleniwiony zakwas.
icon_smile.gif


Tatter, dziekuje Ci za kolejny swietny przepis.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
A gdzie, przepraszam, podzial sie moj post...powinien byc pomiedzy Agusi i Margot...
icon_frown.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Nie ma to nie...
Powiem Wam kobietki, ze bardzo sie ciesze...bo to taki niezwyczajny chlebek - nazwa pochodzi od miejscowosci Borodino w Rosji, gdziez to armia carska zwyciezyla armie napoleonska). Tyle historii, chleb jest rzeczywiscie warty upieczenia i jest tak cudownie aromatyczny!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
yum yum pysznie wyglada!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Bardzo sie ciesze...uwielbiam ten chleb!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Wiem, wiem...
icon_wink.gif
...piekny chlebus!
A gdzie coriander w nasionkach?
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
jakims szyfrem gadają!! mają więcej przepisów??? ::
icon_lol.gif
?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
A mamy! A co przylaczasz sie do &quot;Bread Matters&quot;?
icon_biggrin.gif