Rogaliki drożdżowe

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Rogaliki drożdżowe z nadzieniem

gotowe.jpg

Przepis z dzieciństwa, z notatnika mamy, ale zmodyfikowany już przeze mnie.


Ciasto:

- 0,55 kg mąki,
- kostka margaryny,
- 2 jajka,
- 5 dag drożdży,
- 2/3 szklanki ciepłego mleka,
- łyżeczka cukru,
- szczypta soli.

Nadzienie do wyboru, ale ja proponuję:

-powidła śliwkowe bądź,
-jabłka pokrojone na kawałki, wymieszane z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem - (ok 3 duże szt),
-bądź połówki śliwek wymieszane z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem (ok 0,5 kg),
-bądź jagody z cukrem.


Potrzebujemy też roztrzepane jajko do posmarowania przed pieczeniem i cukier puder na lukier, samo posypanie cukrem pudrem nie wystarcza.

Drożdże rozcieramy z połową ilości ciepłego mleka, łyżeczką cukru i łyżką mąki i zostawiamy na chwilę do wyrośnięcia. Ja robię to w wysokiej misce tak żeby mi nie uciekły i co najmniej podwoiły swoją objetość (około 15 minut).

Makę wsypujemy do miski, wrzucamy margarynę, wbijamy dwa jajka, dodajemy szczyptę soli, pozostałe mleko i wyrośniete drożdze.

zaczyn.jpg

Zagniatamy energicznie ciasto w misce, jeśli się klei wyrzucamy na podsypaną mąką stolnicę i jeszcze chwilkę wyrabiamy. Ciasto powinno być dosć miękkie, dlatego ja staram się nie dodawać potem zbyt wiele mąki.

Ciasto dzielimy na sześć częsci, odstawiamy na 5-10 minut żeby odpoczęło. Każdą częsc rozwałkowujemy na okrągły placek (nie za cienko), dzielimy na 8. Następnie układamy nadzienie - kawałek jabłka, śliwki bądź niecała łyżeczka powideł, zawijamy robiąc kieszonkę zeby jak najmniej soku z nadzienia wyciekło i zwijamy rogaliki.

zak_adka2.jpg


Rogaliki układamy na blaszcze wyłożonej papierem do pieczenia. Z tej porcji wychodzą dwie pełne blachy.
Smarujemy roztrzepanym jajkiem przed włożeniem do piekarnika nagrzanego do około 180 stopni. Moje pieką się około 20 minut, ale trzeba zaglądać zeby się nie przypaliły. Powinny być tylko przyrumienione.
Lekko przestudzone smarujemy lukrem (ja mieszam około 1,5 szklanki cukru pudru z niewielką ilością przegotowanej wody).

blacha.jpg

Upieczone tym razem przeze mnie są w wersji ze śliwką. Zachęcam do wypróbowania przepisu, który naprawdę nie jest trudny. Te ciacha mają już naprawdę sporą liczbę wielbicieli.

na_talerzu2.jpg
 

Załączniki

  • na_talerzu2.jpg
    na_talerzu2.jpg
    47.1 KB · Wyświetleń: 0
  • zaczyn.jpg
    zaczyn.jpg
    50 KB · Wyświetleń: 1
  • zak_adka2.jpg
    zak_adka2.jpg
    48.7 KB · Wyświetleń: 1
  • blacha.jpg
    blacha.jpg
    60.4 KB · Wyświetleń: 0
  • gotowe.jpg
    gotowe.jpg
    86.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
kika! Apetyczne te Twoje rogaliki
lecker.gif
I fajne foto story!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
elmagra @ 26 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=383867a czy myslicie ze z brzoskwinia z puszki te rogale moga tez byc? wlasnie sie zabieram za produkcje...
Mam nadzieję, że Ci wyszły, mi one wychodzą ze wszystkim, z brzoskwiniami tez wiec powinny. Dla mnie jest to wypiek popisowy, nie spotkalam jeszce osoby, ktorej nie smakowały te rogale. Dzisiaj sąsiadka przyniosła mi wszystkie produkty bo w niedzielę spodziewa się gości i z pewną nieśmiałością :0 poprosiła mnie o te rogaliki.
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
kika, rogaliki sa boooooskie. z brzoskwinia tez byly ok, ale mialam problem z zawijaniem, tak wiec pozostalam przy powidlach.
niebo w gebie. no i tak szybko sie robia.

na pewno skorzystam z przepisu nie raz,
nawiasem mowiac, wczoraj minal mi termin porodu, ale mysle, ze nawet z malym bobaskiem w domu znajde chwilke zeby te rogale pozawijac.

dzieki za przepis. pozdrawiam
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Uff, bardzo się cieszę, ja jutro robię z podwójnej porcji, dla sąsiadki i dla mnie. Tym razem z jabłuszkami:)
Nie masz pojęcia jak się cieszę, że smakowały!!!

Acha, no to teraz trzymam kciuki za poród
icon_smile.gif
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
Dziś upiekłam rogaliki pyszne pyszne i jeszcze raz pychotka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif



Polecam dziękuję za przepis i jeszcze nie raz go napewno wykorzystam.Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
A tutaj z bliska dodam jeszcze że rogaliki są nadzwyczaj delikatne już robiłam z dwóch przepisów ale ten jest najlepszy no do trzech razy sztuka
icon_razz.gif




icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Bardzo się cieszę, że smakują, że odważyłyście się wypróbowac przepis. Bałam się, ze nie zostanie zauważony, albo komuś nie wyjdzie i potem nikt już do niego nie wróci.

Moje wczorajsze też wyszły pyszne, kwaskowe jabłka, aromat cynamonu i słodki lukier na wierzchu. Jestem maniaczką lukru, dlatego nie robię nigdy tych rogali z przeraźliwie słodką marmoladą, ma ona plus, że nie wypływa, ale z lukrem rogaliki są za słodkie. Tutaj nadają się powidła, bądź domowy, mocno wysmażony dżem z porzeczek. Nie może być nic z żel-fixem bo nadzienie wypłynie.

Wczoraj zrobiłam na próbę kilka rogalików z serem, ale przyznam się, ze te owocowe biją je na głowę.

Przepis na to ciasto wykorzystuję również do zrobienia "pasztecików" z pieczarkami do barszczu oraz do parówek w cieście.

Nadzienie pieczarkowe to pieczarki starte na tarce o dużych oczkach, podsmażone z cebulą, doprawione solą, pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej. Dodaję też trochę bułki tartej i po wystygnięciu nadzienia wbijam jajko i mieszam. Nie zwijam wtedy rogalików tylko kroję ciasto na kwadraty i składam boki do środka, robi się taka "paczuszka". Smaruję tak samo jajkiem na koniec i do piekarnika. To jest super przepis jako mała przekąska na przyjęcia bo smakują na zimno, a czasem nawet je lekko podgrzewam przed przyjściem gości.

Co do parówek w cieście to modyfikacja przepisu polega na tym, że daję tu mąkę nie tortową, ale co najmniej 550 lub typ 650. Taka ilość ciasta spokojnie wystarcza na 10 parówek. Pozostałe hot dogi po wystygnięciu też mozna odgrzać na drugi dzien w piekarniku, tylko noc oczywiscie muszą przeleżec w lodówce ze względu na parówki, owinięte w folię żeby się nie zeschły.

Ja staram się nie trzymac wypieków z tego ciasta nie przykrytych, bo jak każde ciasto drożdżowe wysychają, a zresztą co tu dużo gadać, dla mnie drożdzowe jest najlepsze kiedy jest ciepłe:)
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Juta24 @ 29 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=385271A tutaj z bliska dodam jeszcze że rogaliki są nadzwyczaj delikatne już robiłam z dwóch przepisów ale ten jest najlepszy no do trzech razy sztuka
icon_razz.gif


icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
icon_wink.gif
Widzę, ze nie miałaś najmniejszego problemu ze zwijaniem rogalików, no i na dodatek niewiele nadzienia uciekło ze środka. Bardzo apetyczne i ładnie zrumienione, cieszę się, że tak pięknie wyszły. Szkoda, że nie możesz zobaczyc jaka dumna siedzę teraz przed komputerem:) Bravo, bravo !!! Pozdrawiam /kasia
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
Dzięki!!!!!!!!!!!
bussi.gif
Tak nam te rogaliki zasmakowały że jutro znów robię tym razem z budyniem i czekoladą. Mam małe pytanie z budyniem nie powinno nic się stać w piekarniku???Myślę chyba że nie bo piekłam już ciasto z budyniem i normalnie sie wsadzałoo do piekarnika ale wolę się upewnić???Pozdrawiam

Dzięki!!!!!!!!!!!
bussi.gif
Tak nam te rogaliki zasmakowały że jutro znów robię tym razem z budyniem i czekoladą. Mam małe pytanie z budyniem nie powinno nic się stać w piekarniku???Myślę chyba że nie bo piekłam już ciasto z budyniem i normalnie sie wsadzałoo do piekarnika ale wolę się upewnić???Pozdrawiam
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Fajny przepis, walsnie szukam nowego, wyprobuje na sw. Marcina, 11 listopada. U nas w wielkopolsce, w domu rodzinnym zawsze piecze sie rogale ( teraz mieszkam w Bydgoszczy, ale tradycje podtrzymywalam nawet na studiach). Powinny byc z bialym makiem, ale ja zrobie z powidlami z piekarnika i jablkami. dzieki za przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Juta24 @ 31 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=386202Dzięki!!!!!!!!!!!
bussi.gif
Tak nam te rogaliki zasmakowały że jutro znów robię tym razem z budyniem i czekoladą. Mam małe pytanie z budyniem nie powinno nic się stać w piekarniku???Myślę chyba że nie bo piekłam już ciasto z budyniem i normalnie sie wsadzałoo do piekarnika ale wolę się upewnić???Pozdrawiam
Nie wiem co bdzie z budyniem w piekarniku, ani z czekoladą, bo nie próbowałam, ale do odważnych świat nalezy;) Wiem tylko, że dla mnie z białym serem były dosć suche, sąsiadce jednak smakowały. Ja obstaję więc przy moich owocowych nadzieniach, owoce dają kwaskowaty posmak i super się komponują ze słodkim lukrem. Może spróbuj z mala ilością na początek a reszte zrób z wypróbowanym nadzieniem. Pozdrawiam i zyczę równie udanych wypieków jak poprzednich. Papa!
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
Właśnie wyciągłam rogaliki które nadziałam budyniem jaki smak jeszcze nie wiem bo gorące ale wyglądem mogę się pochwalić!!!!!!!!!



Nie szło sie oprzeć skosztowałam są pyszniutkie ja polecam budyń!!!!!!!!!!!!!!!!

mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
Budyń miałam z gelwe na litr mleka waniliowy ale ja dałam mniej niż litr żeby był gęsty.Nadziewałam tak jak marmoladą i piekłam w piekarniku.Aha budyń przestudziłam przed daniem go na rogale.Rogale wyszły pulchne i delikatne. polecam
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Juta24 @ 1 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=386840Budyń miałam z gelwe na litr mleka waniliowy ale ja dałam mniej niż litr żeby był gęsty.Nadziewałam tak jak marmoladą i piekłam w piekarniku.Aha budyń przestudziłam przed daniem go na rogale.Rogale wyszły pulchne i delikatne. polecam
Qrka wodna, chyba i mi wypada więc z budyniem spróbować
icon_smile.gif
Następnym razem pół porcji zrobię z budyniem, bo te owocowe też muszą być, ja je uwielbiam, najbardziej z jabłkiem i cynamonem. Piękne Ci znowu wyszły!!! Oj, pojadłabym!!!