Miodownik z warstwą orzechową

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ciasto:
220g cukru
500g mąki
2 jaja
5 łyżek śmietany
2 łyżki miodu
2 łyżeczki sody
100g masła
cukier waniliowy

Warstwa orzechowa:
2 łyżki miodu
10 łyżeczek cukru
2 łyżki masła
200g orzechów włoskich

Masa grysikowa:
7 łyżek grysiku
500ml mleka
10 łyżek cukru
250g masła


Masło utrzeć na puch z cukrem, dodawać po jaju i dalej ucierać, dodać cukier waniliowy i ucierać. Sode rozprowadzić w śmietanie i dodać do masy jajeczno-maślanej. Dodac miód i mąkę i dokładnie połączyć. Ciasto jest bardzo geste, ale takie ma być. Podzielić na dwie części. Upiec jeden placek, na wierzch drugiego rozłozyć warstwę orzechową i upiec.

Wartswa orzechowa: rozpuścić miód z cukrem i masłem, dodac orzechy i chwilę prażyć.

Masa grysikowa: mleko zagotować z cukrem, ugotowac na nim grysik. Wystudzić. Masło utrzec na puch i dodawać po łyżce zimnego grysiku i dalej ucierać.

Na placek bez orzechów wyłożyć krem i przykryć plackiem z orzechami. Pozostawic na noc, żeby sie "przegryzł."

2368.jpg
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Zakochalam sie w tym miodowniku :lol: :lol: :lol:
Jest doslownie rewelacyjny!!! Prawie cala blacha "poszla" przy kawie, a bylo nas tylko trzy osoby.. :roll: :mrgreen:
Normalnie ciasto jest niesamowicie pyszne :shock: :lol: :lol: :lol:
Jestem strasznie zachwycona tym ciachem i jedno, co moge powiedziec- -teraz to ciasto, juz jest "MOJE" ;) ;) ;)
Jedyne co "zmienilam", to zamiast orzechow (- bo zapomnialam kupic), dalam platki migdalowe, a do masy, dodalam 3 lyzki spirytusu :lol: :lol: :lol:
Pyyyyyyyyyycha!!!!!!!
Polecam tego miodownika, a nawet nalegam, abyscie go sprobowali :mrgreen:
Gusia, dziekuje za wspanialy przepis :bussi: :bussi: :bussi: :blume: :blume: :blume:

 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
bardzo lubię miód w ciastach - odkryłam to zresztą niedawno - a mianowicie po ciepanym lidqki i kruchym Aletki, myslę że to będzie następne:)
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Margolciu, jestem pewna, ze nie pozalujesz... ;)
Ciasto jest na prawde smaczne... :lol: :lol: :lol:
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
widze ze pojawil sie przepis podobny do mojego
icon_smile.gif
icon_smile.gif
wiec mozeodesle również do mojego https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=11469
Bardzo serdecznie polecam !!! Nie moge powiedziec ze lepszy bo nie probowalam tego
icon_razz.gif
:p ale w ciescie nie ma cukru a dodatek powidel sliwkowych dodaje ciekawy kontrast smakowy
icon_smile.gif
icon_smile.gif

Moze sprobujecie :mrgreen: :mrgreen:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego ;)
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
Zakochalam sie w tym miodowniku :lol: :lol: :lol:
Jest doslownie rewelacyjny!!! Prawie cala blacha "poszla" przy kawie, a bylo nas tylko trzy osoby.. :roll: :mrgreen:
Normalnie ciasto jest niesamowicie pyszne :shock: :lol: :lol: :lol:
Jestem strasznie zachwycona tym ciachem i jedno, co moge powiedziec- -teraz to ciasto, juz jest "MOJE" ;) ;) ;)
Jedyne co "zmienilam", to zamiast orzechow (- bo zapomnialam kupic), dalam platki migdalowe, a do masy, dodalam 3 lyzki spirytusu :lol: :lol: :lol:
Pyyyyyyyyyycha!!!!!!!
Polecam tego miodownika, a nawet nalegam, abyscie go sprobowali :mrgreen:
Gusia, dziekuje za wspanialy przepis :bussi: :bussi: :bussi: :blume: :blume: :blume:

a czemu dodałaś spirytusik? to była wersja dla dorosłych:)
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego ;)
oj nie spojrzałam nawet na date.. przepraszam jezeli urazilam :roll: Chciałam tylko zachęcić do mojego przepisu bo jakos nikt go nie czytał a szkoda bo naprawde warto :mrgreen: Może jednak sie skusicie
icon_smile.gif

Pozdrawiam :*
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
nurthena sądząc po dacie wstawienia przepisu to chyba na odwrót, mogę napisać, że twój przepis jest podobny do mojego ;)
oj nie spojrzałam nawet na date.. przepraszam jezeli urazilam :roll: Chciałam tylko zachęcić do mojego przepisu bo jakos nikt go nie czytał a szkoda bo naprawde warto :mrgreen: Może jednak sie skusicie
icon_smile.gif

Pozdrawiam :*
alez skądże ja sie wcale nie gniewam, a czasami tak jest, że przepis lezy gdzies w odmętach i nikt nie próbuje, ale w końcu nadchodzi jego czas :lol:
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Takie dobre ciacho, a spadlo na siodma strone... trzeba je podniesc ...


A tak powaznie...
Jakis czas juz temu Maz mial spotkanie z forum elektroniczno-komputerowego, zrobilam tego miodownika, bo pomyslalam sobie, ze "niech chlopcy maja cos dobrego"
icon_wink.gif

Wszystkim bardzo smakowalo i nie umieli sie nachwalic- Maz mowil, ze oba ciasta poszly migiem (- oba, bo wsrod nich byly moje jajca sadzone )

Po pol roku po spotkaniu, Maz dostaje maila od 17 -to latka z prosba o podanie przepisu na ten miodownik,
bo tak Mu smakowal, a ze nie ma w tej chwili co robic, wpadli z siostra na pomysl, zeby wlasnie upiec to pyszne ciasto :D

Przetlumaczylismy przepis - i poslalismy mailem do Stuttgart-u :D
Na drugi dzien przychodzi maila od tego 17-to letniego kumpla, w ktorej pisze ( tekst przetlumaczylam na polski )

Hallo Sebastian,
Upieklem dzisiaj to ciasto i juz troche sprobowalem i smakuje na prawde wspaniale !
To jest interesujacy przepis ! Z masa grisikowa- bez drozdzy! Ale na prawde bardzo dobre!
Wkrotce znowu je zrobie
icon_smile.gif

Dziekuje
icon_smile.gif

Pozdrawiam...



Maz Go prosil, zeby pstryknal zdjecie z tego, co Mu wyjdzie
icon_wink.gif

I wyslal...- zdziwilismy sie, ze miodownik tak ladnie Mu wyszedl.
Oto miodownik w wykonaniu siedemnastolatka :D




Gusiu, jeszcze raz bardzo Ci dziekuje za ten przepis
icon_wink.gif
Nie tylko w swoim imieniu, ale takze w imieniu naszych znajomych
bussi.gif
cvety.gif
 

pinezka

Member
Mar 9, 2006
99
0
0
To ja chyba już wiem, co będę robić za jakąś chwilkę
icon_smile.gif

"Chwilkę" muszę poczekać, bo któremuś z sąsiadów chyba obiad się przypalił i "aromat" rozszedł się po całej klatce schodowej. A że u mnie kuchnia blisko drzwi wejściowych, to nie mogę do niej wchodzić, bo mnie mdli od tego "aromatu".

Ale mam pytanie: dobrze podejrzewam, że przepis jest na dużą blachę (ok. 30x40)? Bo jeśli tak, to muszę sobie zmniejszyć proporcje.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
A ja mam pytanie: czy ciasto jest takie, że trzeba je wałkować, czy raczej uda się wyłożyć łyżką na blaszkę?
 

pinezka

Member
Mar 9, 2006
99
0
0

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Ja to ciasto zawsze lapkami "wyklejam"
icon_wink.gif
)
Aha i pieke w blasze mniej wiecej 30x40 cm.
 

lulu

Member
Wrz 17, 2006
48
0
0

witam. mam pytanie dotyczące temperatury, w której można piec ciasto - czy 180 stopni wystarczy? będę także bardzo wdzięczna za informację, jak długo trzymasz je w piekarniku - 15-20 minut? - i jak długo prażysz orzechy po dodaniu do cukru i miodu. pozdrawiam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lulu

Member
Wrz 17, 2006
48
0
0
właśnie. ja użyłam kaszy mannej, ale zepsułam zupełnie krem i musiałam się ratować gotowym delekty, do karpatki. pierwsza trudność przy gotowaniu kaszki: powstają grudy, nawet przy bardzo intensywnym mieszaniu. trudność druga: po dodaniu do chłodnej kaszki masła robi się mało apetyczna breja - całość nie ucierałam, ale miksowałam, może na tym polegał błąd. słyszałam, że to ciasto idealnie wychodzi dopiero za piątym razem :)
poniżej wersja numer jeden w moim wykonaniu. pozdrawiam.
 

Załączniki

  • miodownik.jpg
    miodownik.jpg
    124.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
alez apetyczne zdjecie mniammmmmm buuuuu a ja sie odchudzam i od dzis zakaz na wszelakie ciasta i inne slodkosci w domu wprowadzilam :-/