Precelki

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,419
113
Dziś sobie przypomniałam o przepisie, który mam pewnie od 30 lat, ale rzadko korzystam, bo jest troszeczkę pracochłonny.

Precelki

R__ne_020.jpg

Składniki

1/2 kg mąki pszennej
250 g masła
150 ml gęstej śmietany (18%, 22%)
5 dkg drożdży (dałam kostkę 42g)
5 żółtek
odrobina ciepłego mleka
trochę cukru kryształu - u mnie jasno brązowy zmieszany z grubym białym

Wymieszać drożdże z odrobiną ciepłego mleka. Posiekać mąkę z masłem, śmietaną i żółtkami, dodać drożdże. Zagnieść ciasto. Kręcić cienkie wałeczki (ca 0,5 cm), zwijać kółka lub ósemki (małe), smarować białkiem i maczać w cukrze. (krysztale), układać na posmarowaną lub wyłożoną papierem blachę. Piec w 180° -200° około 20-25 minut.
Wychodzi bardzo dużo wspaniale kruchych precelków.

Dziś sobie uprościłam: ciasto wyrobiłam w malakserze a rozwałkowane na 3-4 mm ciasto wykrawałam foremką precelkową.

Po dodaniu do ciasta soli - bardzo dobre ciasto na paszteciki, paluszki itp.
 

Załączniki

  • R__ne_020.jpg
    R__ne_020.jpg
    31.4 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,657
113
Śliczne.
icon_smile.gif

W pierwszej chwili zamarłam z podziwu, że ręcznie wyplotłaś tak idealnie regularne kształty, ale później doczytałam, że pomogłaś sobie foremką.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Hazo, precelki są śliczne, a zdjęcie pierwszoklaśne

Joanna @ 2 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=669664W pierwszej chwili zamarłam z podziwu, że ręcznie wyplotłaś tak idealnie regularne kształty, ale później doczytałam, że pomogłaś sobie foremką.
icon_smile.gif
Ja też i miałam ochotę utopić się w kiblu z rozpaczy, że mi się nigdy nie uda tak perfekcyjnie niczego wykonać.
Foremka. Uff
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
moją foremkę jakieś rok temu kupował mi ktoś z Cin Cin w Plusie(chyba) ale ja nie pamiętam kto
icon_redface.gif
icon_redface.gif
icon_redface.gif

a ciasteczka pierwsza klasa
Hazo
bussi.gif
to za super przepis dla Super Babki
icon_mrgreen.gif

100_0750.jpg
 

Załączniki

  • 100_0750.jpg
    100_0750.jpg
    893.4 KB · Wyświetleń: 3

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,419
113
Piękne Ci wyszły, Margot! Cieszę się, że smakują.

Dostałam ten przepis w końcu lat 70-tych od wspaniałej kucharki, która pracowała kiedyś razem ze mną. Było to w ośrodku wczasowym i Ona robiła to nam (czyli administracji
icon_mrgreen.gif
) czasami w przerwach między turnusami. Tylko w tamtych czasach nie było takich "bajerów" foremkowych jak teraz i ona turlała cieniutkie wałeczki, zwijała je w malutkie kółka lub ósemki. To była katorżnicza praca, bo robiła to oczywiście z większej ilości mąki niż pół kilo. Ja pokusiłam się na zrobienie ich dopiero trzeci raz, ale nie żałuję, bo bardzo nam wszystkim smakowały.
 
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
ciasto jest badzo plastyczne, fajnie się je robi
jak smakują, to nie wiem, bo ze względu na cukier ich nie jadłam

jutro będzie degustacja przez inne osoby ;)

f_0003600.jpg


dużo precelków wyszło
f_0003601.jpg


potem juz mialam troche dosyc, wiec nie bawilam sie w bialku i cukrze, tylko wycinałam co popadnie. jutro to polukruje

f_0003602.jpg
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A ja juz myslalam, ze Ilona kupila foremki.

Skoro wylonil sie tutaj temat foremek, wydziele go do podaja
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
I ja moglam uczynic te ciasteczka.

A moglam dzieki kilku osobom, wiec po kolei dziekuje.
- Hazo za przepis - ciasteczka rozplywaja sie w ustach a ja plawilam sie w pochlebstwach od osob je jedzacych
icon_wink.gif

- Dziuni za link, gdzie mozna nabyc foremke;
- znajomemu Poznaniakowi, ktory zobowiazal sie dostaczyc owa mi do rak;
- Tobatce i Ilonce za chcec pomocy w zdobyciu foremki.

A to efekt:

precelki.jpg


Wyszlo tego ponad 6 duzych, piekarnikowych blach, ale spokojnie tydzien trzymaly w puszcze swiezosc.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
cry_1.gif
cry_1.gif
cry_1.gif
cry_1.gif
cry_1.gif


(nie mam foremki)
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Piekłam je jakiś czas temu - coprawda nie robiłam klasycznych precelków tylko coś podobnego do nich bo mam foremkę która nie wycina środkowej dziurki i ciasto rosło mi w straszliwym tempie, po upieczeniu były bardzo smaczne ale na drugi dzień bardzo sczerstwiały niestety...
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,419
113
JotHa bardzo ładne Ci wyszły i cieszę się, że smakowały.

Cinka @ 21 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=694106Piekłam je jakiś czas temu - i ciasto rosło mi w straszliwym tempie, po upieczeniu były bardzo smaczne ale na drugi dzień bardzo sczerstwiały niestety...
Nie bardzo rozumiem kiedy ciasto Ci tak rosło.
gruebel_2.gif
Moje było przez cały czas takie samo, a trochę czasu zajęło mi wycinanie i pieczenie.
Może coś zmieniłaś w przepisie i dlatego Ci sczerstwiały
icon_question.gif
One zrobione dokładnie wg przepisu długo zachowują świeżość.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,657
113
JotHa, prześliczne precelki! Aż się chce od razu wstać od ekranu i pomaszerowć do kuchni!
mniam.gif



EDIT:
Sprawdziłam, niestety nie mam śmietany...
icon_sad.gif

Ale za to testuję dziś nowy przepis na drożdżowe z jogurtem.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Joanna @ 21 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=694134EDIT:
Sprawdziłam, niestety nie mam śmietany...
icon_sad.gif

Ha... ja tez wystartowalam pierwszy raz do przepisu i ...zonk, nie mialam takiej smietany - a niby sprawdzalam skladniki w przepisie i bylam w sklepie i nie kupilam <durnota>, wiec cierpialam do nastepnej soboty. I lepiej, bo gdybym w tygodniu, poznym popoludniem wystartowala z taka iloscia roboty, to bm sie chyba sama szybciej upiekla wczesniej zawijajac w precelek.
icon_mrgreen.gif


Sini, moze ktos z Poznania Ci kupi, netem tez mozna - link jest w Podaju. Mam co prawda wsciekle rozowy kolor, bo innych nie bylo, ale co tam
icon_wink.gif