Szarlotka przepyszna - superkrucha

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
Szarlotka

30 dkg mąki
1/2 szkl. cukru
1/2 łyżeczki cukru waniliowego
20 dkg tłuszczu (10 dkg masła + 10dkg margaryny)
1 dkg drożdży
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
3 żółtka


Z podanych składników zagnieść ciasto (drożdże wystarczy rozkruszyć). 2/3 wyłożyć na blachę. 1/3 włożyć do zamrażalnika na 1,5 h.



JABŁKA (najlepiej przygotować sobie dzień wcześniej):
1kg jabłek
cukier
cynamon (ja daję przyprawę do deseró KAMIS)
kwasek cytrynowy lub sok z cytryny

Jabłka obrać zetrzeć na tarce, odcisnąć nadniar soku. Dodać odrobinę kwasku cytrynowego. Dusić w naczyniu pod przykryciem na wolnym ogniu, ok. 20 min. Do jabłek dodać cukier i cynamon do smaku, duśić jeszcze chwilę. Wystudzić.

Na ciasto wyłożyć wystudzoną masę jabłkową. Zetrzeć pozostałą część ciasta (1/3).

Piec ok. 40-50 min. w temp 190 deg C.

użyłam foremkę 23,5 cm x34,5 cm, była w sam raz (mój nowy zakup w Realu
icon_mrgreen.gif
). Jeśli użyje się większej formy, ciasto będzie trochę niższe, ale równie smaczne
lecker.gif


Właśnie się nią zajadam
mniam.gif


Serdecznie polecam!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kari

Member
Sty 23, 2009
5
0
0
Ela wlasnie przeczytalam Twoj przepis i naszla mnie ochota na szarlotke i zaraz sie za nia bede zabierac
jak ja upieke to napisze jak mi smakowala
icon_wink.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
mam pytanie czy mozna podpiec w pierwszej kolejności spód ciasta ??? mam pewne obawy że spód nie urosnie mam lekko wilgotne jabłka ??? ( nie da się odcisnąć - robione w słoiku > )
 

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
ewelinka111,
czasem podpiekam spód jak mam za mokre jabka - ok. 10 min w 180-190 st. C, na ciepłe ciasto wykładam jabłka, ścieram resztę ciasta i do piekarnika
icon_biggrin.gif

 

kari

Member
Sty 23, 2009
5
0
0
Powiem tak; szarlotka pyszna, latwa i szybka w przygotowaniu, najgorsze ze nie zostalo jej juz duzo
icon_sad.gif


Dziekuje Elu za przepis
icon_wink.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
upiekłam
icon_smile.gif
)))
pracy mało , efekt wspaniały
icon_smile.gif
))))
tylko zamiast

30 dkg mąka - dodałam 300 gram maki
zamiast 3 żółtek - dałam 4
icon_smile.gif
))

nastepnym razem zrobię z 2 ej porcji i na większej blasze bo mam wrażenie że do jutrzejszego wieczora mało zostanie >
dziekuje za przepis
icon_smile.gif
))))
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
jaxja @ 24 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=810915Czy dodatek drożdzy powoduje, że ciasto ma inny smak niż zwykłe kruche bez drożdzy?
robiłam kilka ciast i nie wiem co odpisać - każde smakuje zawsze troszkę inaczej jest bardziej albo mniej kruche : )jest bardziej albo mniej drozdzowe ??? ciasto które upiekłam wczoraj jest nad-zwyczj kruche ale nie rozsypuje sie ? ! jest bardzo bardzo smaczne i nie ma posmaku ( nawet grama) drożdzy
icon_mrgreen.gif

gorąco polecam
icon_mrgreen.gif

przepis zagosił w moim zeszycie przepisów "super "
icon_mrgreen.gif
 

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
ewelinka111
uśmiecham się od ucha do ucha
icon_mrgreen.gif
dziękuję za umieszczenie w dziale SUPER Twojego zeszytu
anbetung.gif

mi właśnie też tak smakuje- superkruche ciasto bez posmaku drożdży
mniam.gif

właśnie dokończyłam ostatni kawałek i choć mam 3kg jabłek na kolejne ciasto to muszę się powstrzymać bo pęknę lub w drzwi się niedlugo nie zmieszczę
icon_mrgreen.gif

moja teściowa wczoraj powiedziała "szarlotka przepyszna", szwagierka wsuneła 2 kawałki wieczorem pomimo swojej diety
icon_mrgreen.gif

no to koniec autoreklamy
rofl.gif
icon_mrgreen.gif
 

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
Kari
cieszę się że Ci smakowała
icon_biggrin.gif

jeszcze mi się przypomniało,że czasem jak ciasto mi się nie daje wałkować -rozrywa się(zależy to od użytej margaryny, a aj nigdy nie zapisuję sobie która to psikusy robi), wylepiam po prostu kawałkami ciasta foremkę, a resztętarkuję na wierzchu (po zmrożeniu)
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
podoba mi się ten przepis.
zrobię na weekend chyba, bo jabłek mam sporo i 'żywych' i w słoikach. Powiedzcie mi tylko, jaki cel ma zamrażanie ciasta? Ja mam w zamrażarce bardzo mało miejsca, sądzę, że nie zmieszczę tam blachy z ciastem
icon_sad.gif


edit:
a gdzie są zdjęcia Waszych szarlotek??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
tą 1/3 ciasta schładzam w zamrażalniku żeby się łatwiej dało zetrzeć na tarce
icon_mrgreen.gif
ale jak mi się spieszy to ścieram takie miękkie po kawałku, tylko że wtedy trzeba na palce uważać...
a co do zdjęć to zrobiłam już wiele wszystkim potrawom z cincin, ale jakoś się zebrać nie mogę coby je powrzucać w odpowiednie miejsca
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: