100% Wholemeal Bread

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Na zyczenie Malgosimi
icon_smile.gif


Poolish ferment:
5g drozdzy
250g cieplej wody
250g maki pszennej razowej

Drozdze rozmieszac dokladnie w wodzie, dodac make. Wyrobic lejace ciasto.
Przykryc i zostawic na 3 do 5 godzin (nie dluzej!). Generalnie ma podwoic prawie swoja objetosc. jest gotowy gdy rosnacy zaczyn uformuje cos w rodzaju kopuly, a potem delikatnie sie splaszczy...w tym momencie nalezy uzyc go szybko, gdyz moze kompletnie upasc i wtedy juz nie bedzie sie nadawal.

Potem:
250g maki pszennej razowej
5g drozdzy
10g soli
80g wody

Do zaczynu dodac reszte skladnikow, zagniesc metoda Bertinet*, wlozyc do miski i zostawic na 15 min.
Rozgrzac piec (250C).

Ciasto wylozyc na stolnice i podzielic na pol. Przykryc, zostawic na kolejne 15 min. Nastenie uformowac scisle bochenki (metoda taka sama jaka skladamy kartke A4 przed wlozeniem do koperty...prostokat 1/3 dol do srodka, wcisnac delkatnie palcami, 1/3 gora do srodka, zlepic dokladnie dolna czescia dloni). Ciasto wlozyc do wysmarowanej maslem chlebowej blaszki, przykryc i zostawic na 1 g, az podwoi objetosc.

Przed wlozeniem do pieca bochenki posypac maka razowa. Wnetrze pieca spryskac woda. Piec 30-35 min.
 

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
To może ja się tu zapytam:
Czy zagniatanie metoda Bertinet* nie jest podobne (a w efekcie daje to samo) co metoda taka sama jaka skladamy kartke A4 przed wlozeniem do koperty... ?
Jakoś nie mogę tej pierwszej sobie wyobrazić
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
W zasadzie tak...ale zauwaz, ze ciasto chlebowe Richard(a) jest tak lepkie (70% hydracji), ze o skladaniu nie ma mowy....
Magdo..to sobie nie wyobrazaj...zrob ciasto...wymieszaj skladniki i po kolei przerob je wedlug instrukcji...pisz jak bedziesz miala watpliwosci...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
NO tak, różna jest ich wilgotność. Ale podobnie się robi jak dla mnie. Pewnie za którymś razem dotrze do mnie bardziej (tak było z teorią "zakwas, ciasto zakwaszone...") całość opisu
gruebel_2.gif

Hmm, moje wlasnie czeka na wsadzenie do pieca
fiesgrins.gif