Apple pie

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Ciasto
500 g mąki (ok. 3 szklanek)
250 g zimnego masła) masła
3/4 szklanki cukru pudru
4 żółtka
2 łyżki bardzo gęstej kwaśnej śmietany
pół kieliszka wódki

Nadzienie
1,5 kg twardych kwaśnych jabłek (np. renety)
2 kopiaste łyżki masła
6 łyżek cukru + łyżeczka cynamonu (opcjonalnie)

Wykonanie
Mąkę posiekać z masłem na "groszek", dodać żółtka, alkohol, cukier i śmietanę.
Składniki wymieszać łyżką, a następnie krótko wyrobić ciasto i pozostawić je na 1 godzinę w lodówce.

Jabłka obrać, pokroić w dość duże kawałki. Suchy garnek o grubym dnie postawić na ogniu, wsypać cukier, a gdy zacznie się rumienić, dodać do cukru masło (i cynamon). W chwili gdy masło się roztopi wsypać jabłka i dusić pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu - przez 10 minut. Zwracać uwagę aby jabłka się całkowicie nie rozpadły. Rozprażone jabłka przestudzić. Można już rozgrzać piekarnik do temp. 200 st.C.
Ciasto podzielić na 4 części i każdą z nich rozwałkować cienko na wymiar formy do tart lub tortownicy (28 cm). Formę posmarować masłem i wylepić wraz z brzegami plackiem ciasta. Podczas gdy jabłka stygną podpiec spód w piekarniku (przez 10-15) minut. Wyjąć, obsypać lekko mąką. Na wierzch położyć połowę nadzienia z jabłek. Przykryć drugim, surowym plackiem i piec przez 30 minut w temp. 200 do 220 stopni. Wierzch gorącego placka posmarować grudką zimnego masełka. Tak samo postąpić z pozostałym ciastem.

Apple_pie.JPGApple_piece.JPG
 

Załączniki

  • Apple_pie.JPG
    Apple_pie.JPG
    133 KB · Wyświetleń: 0
  • Apple_piece.JPG
    Apple_piece.JPG
    111.2 KB · Wyświetleń: 0

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
robię podobny apple pie tylko smaruje na górze jajkiem i posypuje cukrem brązowym
icon_mrgreen.gif
przepis jest super
mniam.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
AgusiuSz, ja tez tak robię, ale "pies"
icon_lol.gif
mojej ciotki z Canady takie bywały naturelle
icon_rolleyes.gif


AgaKyc - ciasto jest prościutkie, polecam, ja tylko tak mam, że bardzo precyzyjnie opisuje czynności. Już mi to mówili, że przez to łatwe przepisy wydają się pracochłonne
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgaKyc

Member
Mar 16, 2006
2,659
0
0
Ciato jest pycha, najlepsza szarlotka jaka jadlam i od teraz tylko ta bede robila...
Zrobilama ja z polowy porcji i teraz zaluje bo w mgnieniu oka zniknela...
W sobote robie raz jeszcze to wtedy wkleje zdjecie... Mniam mniam, pychotka
icon_smile.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
I taka prosta, prawda?
wink.gif
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
własnie jestem w trakcie robienia tego ciacha. wyglada na proste, tzn latwo sie robi, mam nadzieje ze mi wyjdzie. bo ja jakos nie mam szczescia do ciast typu tarta, no chyba ze to bedzie dla mnie mile. wlasnie grzeje piekarnik.
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
pychotka!!! juz dawno nie wyszlo mi ciasto dokladnie tak jak w przepisie, no i dokladnie tak jak na zdjeciu. naprawde super. juz zjadlam prawie polowe (robilam tylko porcje na jedna foremke), mam nadzieje, ze moje malenstwo na tym nie ucierpi.
serio, super ciasto, na pewno o nim nie zapomne, taka szybka pyszna szarlotka. mniam.
icon_smile.gif
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
moja ulubiona tarta z jabłkami. wracam do niej bardzo często. taka prosta i taka pyszna, najlepsza na ciepło z lodami lub/i bitą smietana. dzieki za pyszny przepis
 

kassiopea

Member
Lis 21, 2007
1
0
0
najlepsze kruche ciasto do tarty, jakie robiłam. Zadnych problemów, zawsze idealne, nawet w moim palącym wszystko piekarniku:)
Robiłam je wielokrotnie od wiosny.

Bardzo, bardzo fajny przepis,
z podziękowaniami:)
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
O Moiściewy, a ja nawet nie wiem, że ludzie tartę pieką, podają na ciepło z lodami nawet, śmietanką puszystą. Cieszę się, że macie pożytek z przepisu. Mam renety, zatem i ja ją szybciutko ulepię.
lecker.gif