Baklave by Mariella

Mariella

Member
Lis 9, 2005
14
0
0
Baklave by Mariella
icon_mrgreen.gif


Przepis jest moja wariacja na podstawie tego co o baklave czytalm w internecie, tego co jadlam i tego jak opisywal ja moj maz. Niech wizytowka bedzie to ze malo zawalu nei dostal z wrazenia jak mu pierwszy raz zaserwowalam wlasnorecznie zrobiona baklave... na smak mowi ze mu przypomina dziecinstwo.
mniam.gif


ciasto filo (kupuje w sklepie azjatyckim)
ok 400ml plynnej (albo roztopionej) margaryny do pieczenia (ja uzylam vita)
200g pistacji niesolonych
200g orzechow wloskich
2 duze lyzki kardamonu
400g cukru
duza lyzka miodu
2-3 lyzki soku z cytryny
100ml wody
lyzka wody rozanej

blaszka 30x20
pedzelek do smarowania maslem



- rozmrozic zwiniete ciasto filo
- rozwinac je i przykryc recznikiem zeby nei wysychalo, (u mnie zwykle jest w paczce ok 60 arkuszy wiec dziele je na 3 czesci po ok 20 kazda)
- posiekac orzechy (ja je krotko zmielilam w blenderze, tak ze bylo troche drobnych i troche grubszych kawalkow)
- do orzechow dodac 300g cukru i kardamon
- posmarowac blaszke maslem i polozyc pierwszy plat ciasta filo, posmarowac maslem i polozyc nastepny
- powtarzac kladzenie ciasta i smarowanie kazdego maslem ok 20 sztuk ciasta
- wysypac na to polowe orzechow z cukrem i kardamonem
- polozyc druga czesc ciasta smarujac kazdy arkusz tluszczem
- wysypac reszte orzechowej mieszanki
- polozyc ostatnia czesc ciasta smarujac kazdy arkusz tluszczem lacznie z ostatnim
- tak przygotowane ciasto pociac w kwadraciki ca 5x3 cm
- wstawic do pieca nagrzanego do 200'C i piec ok pol godziny az sie ladnei zrumieni
- w tym czasie zagotowac 100ml wody ze 100g cukru, miodem i sokiem cytrynowym
- upieczone ciasto polac dokladnie syropem (tuz przed wylaniem syropu dodac do niego wode rozana)

Picture_657.jpg
Picture_658.jpg
 

Załączniki

  • Picture_657.jpg
    Picture_657.jpg
    48 KB · Wyświetleń: 0
  • Picture_658.jpg
    Picture_658.jpg
    58.5 KB · Wyświetleń: 0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
wow!! wyglada bosko!!! fantastyczne zdjecia! podejrzewam ze jest baaardzo pyszne!
mniam.gif
 

Mariella

Member
Lis 9, 2005
14
0
0
oj jest pyszna, mmm

Ja uwielniam taka jeszcze ciepla prawie prosto z pieca (polana syropem ale bez wody rozanej - nie znosze jej zapachu w jedzeniu) osobisty woli schlodzona z lodowki.

I taka domowa swierzo upieczona baklave jest milion razy lepsza od tych gotowych ktore mozna kupic w sklepach azjatyckich.
Zachecam bardzo do zrobienia - to tylko ok pol godz roboty, pol godziny pieczenia i zawsze wychodzi!
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ja sama nigdy nie robilam, ale jadam takie domowe (nigdy kupne) przynoszone przez "uczniow"
icon_wink.gif

aczkolwiek takiej cieplutkiej jeszcze nigdy nie kosztowalam...
 

Cynaderka

Member
Lip 25, 2007
21
0
0
Wygląda fantastycznie! I napewno jeszcze lepiej smakuje. Chyba w niedługim czasie je zrobie bo te zdjęcie naprawde do mnie przemawia
lecker.gif
 

Katee

Member
Lut 1, 2007
84
0
0
Zawsze mnie zastanawiało, czy można w Baklavie uzyć wymiennie zamiast ciasta philo ciasta francuskiego.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ja bym wymiennie użyła raczej masła zamiast margaryny, ale filo nie da sie za bardzo zastąpić. Ono jest kruche i cieniutkie jak papier. Z nasączonego francuza zrobi się klucha- sprawdziłam
icon_wink.gif
 

Anuska77

Member
Wrz 11, 2007
1
0
0
Witam wszystkich cieplo:)
To moj pierwszy post na forum w zwiazku z tym, ze jestem nowym uzytkownikiem:). Jesli chodzi o baklave to jadlam oryginalna turecka ale ta zrobiona przez Marielle wyglada dokladnie jak te oryginalne i prawdopodobnie smakuje wysmienicie. Sama nie mam odwagi na sprobowanie bo wydaje mi sie to trudne ale moze sie skusze. Widzialam tu w Turcji to gotowe juz ciasto, specjalne do robienia baklavy wiec moze zaryzykuje. Pozdrawiam:)
 

Cynaderka

Member
Lip 25, 2007
21
0
0
Troche roboty z tym ciastem. Chyba bym się bała że mi coś nie wyjdzie, te warstwy ciasta muszą być przecież bardzo cienkie.
 

Aldona

Member
Lut 3, 2005
12
0
0
Orzechy wzielam ze skorka, ciasto filo gotowe. Wyszlo niezle, ale jak dla mnie troche za duzo masla (poprosze o podanie ile (wagowo) powinno byc ciasta filo?) i za malo syropu. Nadzienie pyszne. Na pewno powtorze
icon_smile.gif
.
 

Mariella

Member
Lis 9, 2005
14
0
0
Cynaderka - skad jestes? mozna sie popytac w necie gdzie jest jakis azjatycki sklep blisko Ciebie.

Aldona - to ktore uzywam ma ok 500g

I tak a'propo rozwazan nad maslo/margaryna. Zrobilam ostatnio z prawdziwym maslem i ... never again! Wyszlo po prostu za suche nawet syrop nei pomogl. Dolem bylo ok (jak wpilo syrop) ale gora "latala"
icon_sad.gif
i za bardzo chrupala. Z margaryna wychodzi (przynajmniej mnie) takie akurat jak ma byc ;)