Bataty z czarna fasolka

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Przepis stad: https://foodwithfeeling.com/black-bean-stuffed-sweet-potatoes/
Wpisuje, bo nam bardzo smakowaly i sa szybkie do zrobienia

Skladniki:
- dwa spore bataty
- 1/3 cebuli czerwonej, drobno posiekanej
- puszka czarnej fasolki
- smietana
- sok z limonki
- kumin, ostra papryka, czosnek, sol i pieprz
- do podania: kolendra i awokado

Bataty umyc, nakluc widelcem i wstawic do piekarnika (180*C) na ok. 50 minut, az beda miekkie. Mialam wczoraj mniej czasu wiec moje po prostu przekroilam na pol, skropilam oliwa, posolilam i tak upieklam. Jakies 10-15 minut przed zakonczeniem pieczenia rozgrzac oliwe na patelni i zeszklic cebule. Do cebuli dodac przyprawy i po chwili dodac tez odsaczona fasolke. Calosc troche podsmazyc, zeby fasolka sie podgrzala.
Smietane wymieszac z sokiem z limonki, mozna dodac pieprzu.

Miazsz upieczonych batatow lekko pokroic (w skorce), dodac na wierzch fasolke, awokado, sos smietanowy i posypac kolendra.
 

Załączniki

  • IMG_7977.jpg
    IMG_7977.jpg
    56.7 KB · Wyświetleń: 29

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Wszystko mi pasuje za wyjątkiem.... batatów. Zrobię ze zwykłymi ziemniakami. Ale jak wrócę.
 
  • Like
Reakcje: Aniutka

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Zwykle ziemniaki tez powinny dac rade. My bardzo lubimy bataty, wiec nawet nie pomyslalam zeby zamienic. Daj znac co wyszlo.
 

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Wyciągam sobie na jutro. Będzie na obiad dla frakcji wege, dla pozostałych chili con carne. Z dodatkami może spotkamy się w połowie drogi 😉
 
  • Like
Reakcje: Aniutka

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Pyszne wyszły. Tylko zamiast kolendry była natka pietruszki. Dziewczyny usmażyły do nich halloumi. Część podały tak jak w przepisie - z awokado i sosem śmietanowym, a cześć z sosem z czarnej porzeczki, octu balsamicznego i sosu sojowego. Obie wersje super.
 

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Dzisiaj znowu były. Pyszne jak zawsze. Trochę za dużo batatow kupiłam, wiec cześć pokroiłam na v-heblu na cieniutkie plasterki, jak do gratin, wymieszałam z roztopionym masłem doprawionym czosnkiem, solą, chili, różnymi ziolami i sporą garścią utartego parmezanu. Ułożyłam potem plasterki jeden na drugim w formie do muffinow. W takie wieżyczki wystające sporo ponad formę. Piekłam ok 30 minut w 200 stopniach, najpierw pod folią, potem odkryłam i włączyłam termoobieg. Świetne wyszły, jak lubicie bataty, to bardzo polecam.
 
  • Like
Reakcje: Buka i Aniutka

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,963
113
Też lubię, ale używam głównie jako warzywa do zup. A z tego może być fajna przystawka na ciepło.
Kokos, czy to bardzo się przykleja do foremki? Dla tych nie wege mogłabym dać plasterek wędzonego boczku, przy okazji może się nie przyklei do formy. :)
 

Kokos

Well-known member
Sty 14, 2022
452
475
63
Też lubię, ale używam głównie jako warzywa do zup. A z tego może być fajna przystawka na ciepło.
Kokos, czy to bardzo się przykleja do foremki? Dla tych nie wege mogłabym dać plasterek wędzonego boczku, przy okazji może się nie przyklei do formy. :)
Nie przyklejało się, bo formy wyłożyłam kawałkami papieru do pieczenia, wcześniej pogniecionymi mocno, żeby się lepiej układał. Zawsze do formy muffinkowej wkładam papilotki, ale tym razem dałam papier, bo bałam się, że się przyklei a raczej wklei w papilotki 😂
 
  • Dzięki
Reakcje: Buka

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,963
113
Też nie dałabym papilotek, ale zapomniałam o papierze do pieczenia. :)