Białe tiramisu

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0
To moj debiut przepisowy na cin cinie. Mam nadzieje, ze wam sie spodoba.
icon_smile.gif


Przepis na cos co Nigella nazywa White Tiramisu znalazlam w How to Eat i tak mi sie spodobal, ze zrobilam, modyfikujac go jednak nieco.

Oryginalny przepis Nigelli:

beziki z dwoch bialek i 120g cukru

2 jajka
90g cukru
325g mascarpone
160ml bialego rumu (np.Bacardi)
200ml mleka
18 biszkoptow Savoiardi

Ja nie mialam bialego rumu, mialam Frangelico i dwa pudelka 250g mascarpone, wiec zrobilam tak:

Do mojej wersji potrzebne beda:

male beziki (moga byc gotowe, albo zrobione wlasnorecznie z 2 bialek i 120g cukru - ja wykorzystalam przepis na bezy baker&spice)

3 jajka (bialka i zoltka osobno)
3 lyzki cukru
500g mascarpone
100 ml likieru orzechowego Frangelico (lub innego (mysle, ze np Cointreau by sie fajnie komponowalo) ale wazne, zeby byl jasny w kolorze)
200 ml mleka pelnotlustego
2 paczki podluznych biszkoptow (mozemy nie zuzyc wszystkich, to zalezy od wymiarow naszego naczynia, ale ja wole miec wiecej na wszelki wypadek)

Ubic zoltka z dwoma lyzkami cukru, powoli dodawac mascarpone, ciagle ubijajac. Mozna dodac lyzke lub dwie likieru ujete z tego 100ml.
Osobno ubic bialka na sztywno, pod koniec ubijania dodajac pozostala lyzke cukru (dodate cukru usztywnia i wzmacnia piane).
Piane z bialek delikatnie zmieszec z masa serowo-zoltkowa.

Odlozyc ok 10-12 bezikow do dekoracji, reszte pokruszyc dosyc grubo.

W miseczce zmieszac mleko z likierem, w tym plynie zanurzac biszopty. Ulozyc w naczyniu warstwe biszkoptow, na to wylozyc ok 1/2 masy, posypac okruchami bezow. Polozyc kolejna warstwe biszkoptow, przykryc pozostala masa. Wstawic do lodowki na kilka godzin (mozna do nastepnego dnia).

Przed podaniem udekorowac bezami.

Nigella sugeruje podanie swiezych malin z deserem, ja mialam tylko mrozone, wiec rozmrozilam je, rozciapalam widelcem z odrobina cukru i nalewki wisniowej i podalam jako sos.

Wyszlo boskie! Aromat orzechow laskowych doskonale sie skomponowal z malinami, nastepnym razem posypie tez prazonymi orzechami laskowymi. Bardzo mi tez odpowiadal kontrast miedzy miekkimi biszkoptami i masa a chrupiacymi bezikami.

Pycha!
lecker.gif



IMG_1300.JPG
 

Załączniki

  • IMG_1300.JPG
    IMG_1300.JPG
    1.2 MB · Wyświetleń: 1

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Wygląda przepysznie
lecker.gif
daumen.gif


Maliny z orzechami, hmmm
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ananke

Member
Lip 27, 2006
312
0
0
Margot @ 5 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=460579ale to musi być pyszne ,same pyszności

Uwielbiam Nigellę,niech ktos przetłumaczy jej resztę książek lub chociaż Boginię domową?
Jest pyszne. Zapewniam.
mniam.gif


A co do Nigelli, to tez nie moge pojac dlaczego zaczeli tlumaczenie od 'Nigella Bites'. Jedna ze slabszych jej ksiazek, chyba Liska juz gdzies to mowila. Ja zaczelam od 'Feast', potem dokupilam 'How to be a domestic goddess' a na ostatnia gwiazdke dostalam 'How to eat' i nie moglam sie oderwac! Uwielbiam sposob w jaki ona pisze o jedzeniu. Widac, ze kocha ten temat i ma tez w sobie duzo wyrozumialosci dla poczatkujacych.
Ale, ale, zjezdzam z tematu i wlasnie mi sie przypomnialo, ze z How to eat wyprobowalam tez GENIALNY dla mnie przepis na puree z groszku. Lece wpisac, chyba w Zielono mi.

Pozdrawiam i dzieki, ze ktos zauwazyl moj debiut. Naprawde mi milo. Kochane jestescie.
cvety.gif