Bliny*

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
duende @ 9 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=820436jak nie znajdziesz mąki gryczanej to po prostu zmiel kaszę gryczaną. Ja tak robię i jest OK.
tak wlasnie zrobilam, kupilam niepalona kasze i zmielilam w mlynku do kawy
ciasto na mleku w koncu zrobilam, moje dziecko i tak nie znosi kaszy gryczanej
i bez wzgledu na srednice i grubosc placka ( ja tam wole jednak takie ciut grubsze z puchatym srodkiem ) moje BLINY byly przepyszne
dzieki za przepis i inspiracje!
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Joanna @ 26 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=828288Cieszę się, że smakowały.
icon_smile.gif

Z wegetariańskich dodatków pasują moim zdaniem różne pikantne sosy typy ajwar czy adżika i potrawy typu peperonata czy ratatouille.
Margot @ 26 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=828296a ja najbardziej takie bliny lubie same lub z smietana z odrobina czosnku
Dziękuję, zapewne wykorzystam któryś z pomysłów, bo z blinami to mój pierwszy, ale nie ostatni raz
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
jak spróbowałam kawałek takiego bez niczego jakoś mnie nie zachwyciły zbytnio ale za to z kwaśną śmietaną
lecker.gif


pszenno gryczane, z połowy porcji podanej przez Joannę i tak stanowczo za dużo dla mnie samej
rofl.gif
tak, że jak ktoś chętny to zapraszam
icon_biggrin.gif


bliny_002.jpg

i nadgryziony
zahnlos.gif
, ciepły więc śmietana się rozpłynęła

bliny_005.jpg
 

Załączniki

  • bliny_002.jpg
    bliny_002.jpg
    150 KB · Wyświetleń: 12
  • bliny_005.jpg
    bliny_005.jpg
    145.6 KB · Wyświetleń: 12

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Beato, moim zdaniem obowiązkowe jest posmarowanie gorącego blina roztopionym masłem jeszcze przed polaniem go śmietaną. Bardzo zyskuje na smaku!
mniam.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
myślałam o tym maśle( i nawet miałam rozpuszczone w garnuszku) ale jakoś chciało mi się ze śmietaną, nie wiedziałam, że i masło i śmietanę na raz można. Dziś już nie dam rady spróbować, jutro na śniadanie sobie zrobię ( mam nadzieję, że ciasto w lodówce nie straci zbytnio na jakości).
A, i chciałam też spróbować z siekanym jajkiem na twardo i szczypiorkiem ( bo akurat mam ugotowane jedno) ale placek wydawał mi się zbyt słodki jak do tego połączenia-chyba za dużo cukru do ciasta sypnęłam
icon_redface.gif
( 2 łyżeczki)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Nie wiem, czy ciasto do jutra wytrzyma, nawet w lodówce...
gruebel_2.gif

Ja zwykle smażę całą porcję, a potem odgrzewam bliny na małej liości masła.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ryzyk fizyk, zobaczymy, ostatnio ciasto na gofry trzymałam w lodówce przez 3 dni (codziennie smażyłam tylko 2 sztuki) i było ok.
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
I ja sie na nie skusiłam. Mnie podobnie jak Beatę, takie bez niczego nie zachwyciły, ale za to z masełkiem, były dużo lepsze. Muszę jeszcze spróbować ze śmietaną:) i jeszcze moje drożdże coś nie bardzo były, bo mi słabo ciasto wyrosło i nie są takie pulchne jak u Beaty
icon_sad.gif


bliny_pszenno_gryczane.jpg
 

Załączniki

  • bliny_pszenno_gryczane.jpg
    bliny_pszenno_gryczane.jpg
    34.9 KB · Wyświetleń: 12
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
dziś rano smażyłam z ciasta wczorajszego, po odstaniu w lodówce, były równie dobre, może nawet jeszcze bardziej pulchne
gruebel_2.gif
. Ale tym razem byłam w stanie zjeść tylko 2 , resztę ciasta wyrzuciłam niestety
icon_redface.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Beatko, ja tylko dla siebie i 7-letniej siostry robiłam, hm, chyba z 1/4 porcji i było idealnie - 3 grube bliny, 2 dla mnie 1 dla niej, i nic się nie zmarnowało
icon_smile.gif

A dałam takie proporcje:
-50 g mąki pszennej
-50 g mąki gryczanej
-5 g drożdży
-małe jajko
-3/4 szkl mleka
- ok 10 g masła (do środka)

To tak na przyszłość.
icon_smile.gif
A moje bliny wyglądały identycznie jak Twoje i narobiłaś mi na nie strrrasznego apetytu
lecker.gif


Mnie za to interesuje, czy usmażone dzień wcześniej na kolację bliny nadawałyby się następnego dnia na obiad, oczywiście po odgrzaniu?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olcik

Member
Lut 4, 2009
65
0
0
A ja z troszke innego przepisu korzystałam:
icon_wink.gif

-ok.200g mąki gryczanej (u mnie pełnoziarnista)

- 400 ml ciepłego mleka

- 2 łyżeczki suszonych drożdży

- 2 jaja

- szczypta soli

- łyżka cukru

- olej do smażenia


1.Drożdże rozpuszczamy w 100ml mleka,dodajemy pozostałe składniki.Energicznie mieszamy łyżką,bądź też mikserem.Ciasto powinno mieć konstystencję gęstej śmietany.Przykrywamy ciasto i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę(aby urosło).To ważne,ponieważ dzięki temu ciasto będzie puszyste.

2. Nagrzewamy patelnię,wlewamy odrobinkę oleju-bliny nie mają pływać w tłuszczu,należy dać tylko tyle,aby ciasto nie przywierało do patelni. Łyżka nalewamy partie ciasta i smażymy cienkie placuszki - rozmiaru spodka.Dp czasu podania trzymamy pod przykryciem.



 

Załączniki

  • blin.JPG
    blin.JPG
    21.1 KB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
atina @ 28 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=828835moje drożdże coś nie bardzo były, bo mi słabo ciasto wyrosło i nie są takie pulchne jak u Beaty
icon_sad.gif
Mogły być słabe drożdże lub zbyt gęste ciasto.
Ważne też jest, by przy nabieraniu porcji do smażenia nie zniszczyć bąbelkowej struktury ciasta (czyli go nie mieszać!), bo w tego typu blinach pożądane jest uzyskanie porowatej, dołeczkowatej powierzchni. Bliny są wtedy puszyste i świetnie wchłaniają dodatki.

bliny1.jpg
 

Załączniki

  • bliny1.jpg
    bliny1.jpg
    29.8 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo żałuję, że nie zrobiłam blinów zamiast podżarki po moskiewsku, bo i bardziej stylowe na proszony obiad i nie zostałabym z ogromnymi zapasami. Ale mogę to zrobić i poza festiwalem. Przepis jest na pewno doskonały.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Wyciągam, bo będę robić na kolację, a że tydzień rosyjski tuż, tuż, może ktoś jeszcze skorzysta.