Brioszki

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Lisie, wymiataczko
fiesgrins.gif


Vill, ale za mało mąki to też niedobrze, bo opadną
icon_smile.gif
 

summer

Member
Gru 14, 2006
14
0
0
Dziewczyny, a ja znam inne brioszki. I teraz nie wiem czy to sa rzeczywiscie brioszki czy jakies podroby...ale smaczne podroby
icon_mrgreen.gif

Przypominaja duze buleczki. Z wierzchu sa ciemne i blyszczace - pewnie przez posmarowanie ich zoltkiem. W srodku ciasto jest jasne, ale z kropeczkami - pewnie przez dodatek cynamonu. Zawiera takze rodzynki. Sa takie gladziutkie, miekkie, a buleczka jest taka kremowa, zadne kluchy w buzi sie nie robia.
Kupowalam je we Fleurkach (Fluorkach?). Wczesniejsza nazwa to fleury micheon czy jak to tam z franc.

Natomiast moje kieleckie spozywczaki Spolem robia chyba podrobki tych fleurkowych brioszek. Buleczka jest bardziej chrupiaca (jak jest swieza), ma bardziej chropowata skorke, z wierzchu nie jest blyszczaca tylko matowa, po polizaniu czuje slodycz i cynamon
icon_razz.gif
W srodku mozna natrafic na rodzynki i marchewke (w postaci kosteczki). Ciasto rowniez zawiera cynamon. I te bulki nazywaja sie turczynki

Bardzo sie zdziwilam, kiedy zobaczylam wasze buleczki. Pomimo to bardzo ladnie wygladaja
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Zrobiłam je znowu i tym razem miałam lepszą konsystencję ciasta- zbierało się w luźną kulę na mieszadłach, struktura upieczonych była taka nieco bardziej idealna
icon_wink.gif
Wyrosły do góry, nie rozlewały się tak na boki.
Ostrożniej dawkowałam wodę- poprzednio chlupnęłam 100 ml.

CYTATDziewczyny, a ja znam inne brioszki. I teraz nie wiem czy to sa rzeczywiscie brioszki czy jakies podroby...
Podróby
icon_wink.gif

Po co opisujesz nie bardzo przypomina klasyczne francuskie brioszki (brioches). Rozumiem, że Fleury Michon to firma, której wyroby kupowałaś (choć myslałam, ze oni specjalizują się w wędlinach)?
Spróbuj prawdziwych brioszek kupionych w dobrej francuskiej piekarni. Paczkowane wypieki z supermarketu nijak się mają do tych z boulangerie artisanale.
Brioszki nie są wyraźnie słodkie, chociaż bywają posypane grubym cukrem, ale dominującym smakiem jest maślaność.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
summer @ 14 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=539814Dziewczyny, a ja znam inne brioszki. I teraz nie wiem czy to sa rzeczywiscie brioszki czy jakies podroby...ale smaczne podroby
icon_mrgreen.gif

Przypominaja duze buleczki. Z wierzchu sa ciemne i blyszczace - pewnie przez posmarowanie ich zoltkiem. W srodku ciasto jest jasne, ale z kropeczkami - pewnie przez dodatek cynamonu. Zawiera takze rodzynki. Sa takie gladziutkie, miekkie, a buleczka jest taka kremowa, zadne kluchy w buzi sie nie robia.
Kupowalam je we Fleurkach (Fluorkach?). Wczesniejsza nazwa to fleury micheon czy jak to tam z franc.
Lis już ładnie wyjaśniła wyżej
icon_mrgreen.gif


summer @ 14 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=539814Natomiast moje kieleckie spozywczaki Spolem robia chyba podrobki tych fleurkowych brioszek. Buleczka jest bardziej chrupiaca (jak jest swieza), ma bardziej chropowata skorke, z wierzchu nie jest blyszczaca tylko matowa, po polizaniu czuje slodycz i cynamon
icon_razz.gif
W srodku mozna natrafic na rodzynki i marchewke (w postaci kosteczki). Ciasto rowniez zawiera cynamon. I te bulki nazywaja sie turczynki

Bardzo sie zdziwilam, kiedy zobaczylam wasze buleczki. Pomimo to bardzo ladnie wygladaja
icon_smile.gif
A to jakaś podróba tzw. chlebka tureckiego popularnego bardzo w latach mojej młodości i dzieciństwa
icon_mrgreen.gif
Tyle, że chlebek turecki jest jeszcze barwiony karmelem.
Poza tym, to w Polsce panuje zupełna wolnoamerykanka w nazewnictwie, więc nic dziwnego, że są takie brioszki-nie-brioszki w sprzedaży.


Lis @ 14 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=539949Zrobiłam je znowu i tym razem miałam lepszą konsystencję ciasta- zbierało się w luźną kulę na mieszadłach, struktura upieczonych była taka nieco bardziej idealna
icon_wink.gif
Wyrosły do góry, nie rozlewały się tak na boki.
Ostrożniej dawkowałam wodę- poprzednio chlupnęłam 100 ml.
Ja zawsze daję od razu całą wodę, bo zapominam że stopniowo trzeba dodawać
icon_redface.gif
icon_lol.gif
Dlatego moje przeważnie są dość luźne, nie chcę zbyt dużo mąki dosypywać żeby zbite nie były.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Staram się nakładać do połowy wysokości foremki, ale jak na zdjęciu widać różnie to wychodzi
icon_wink.gif
Tzn. czasem są mniejsze, większa ilosć ciasta chyba rozeszłaby się po wierzchu formy i brioszka straciłaby kształt.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
8482brioche.jpg


A ja w takich foremkach / tych mniejszych, ale czarnych / pieke resztki ciasta muffinkowego. Czesto po wypelnieniu 12 doklow zostaje mi ciasta na 1-2 sztuki, wiec do takiej foremki wkladam papierek / mam takie wieksze papilotki / i wypelniam ciastem. Pieke razem z muffinakmi, ale o mn. wiecej 2 minuty dluzej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Czy tylko ja piekę te pyszności?
Jeśli ktoś lubi shortbready powinien być zachwycony. Smakują bardzo podobnie- maślane, lekko słodkie, słonawe, ale o strukturze lekkiej jak piórko drożdżówki.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Maslanosc mozna podrobic?
Pieczesz z maslem i jesz w ukryciu? Czy mozna z... margaryna?
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Maślaność jest nie do podrobienia, bo to clou tego wypieku. Nie da rady z margaryną. A młoda się o to zabija, czasami dostaje gryza i ma już mistera liszaja na nóżkach.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Z margaryną można ale to juz zupełnie co innego będzie. Ale może warto spróbować, bo samo ciasto jest świetne w konsystencji.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Sądzę, że to będzie drożdżowe śmierdzące margaryną po prostu, zwłaszcza jeśli się jej doda taką ilość.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
W sumie tak, choć może są rózne margaryny, takie mniej śmierdzące na przykład? Albo jakieś aromatyzowane niby maślane?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ale ten maslany aromat to niestety z masla jest.
Jesli chodzi o wybor margaryn to u mnie, bez soli, mozna kupic JEDNA!!!
Hm... po prawdzie tuz przed Kubusia urodzinami odkrylam druga, ale ona z tluszczem kokosowym. Strasznie sztywniacka.