Chleb dunski na zakwasie (bajaderka)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Bardzo wilgotny, lekko kwaskowaty chleb - dosc czasochlonny, wymaga bowiem nastawienia i hodowania zakwasu
icon_smile.gif


czas: 3 dni (razem z przygotowaniem zakwasu)
trudność: średniołatwe
liczba porcji: jeden bochenek
kalorie: bardzo dużo
kategoria: Ciasta, Chleb domo
wy

składniki
Zakwas zytni:
maka zytnia
woda niechlorowana
1/8 lyzeczki suchych drozdzy

Chleb:
1 szklanka zakwasu (sposob wykonania ponizej)
2 szklanki maki zytniej
2 szklanki maki chlebowej
2 lyzeczki suchych drozdzy
1 lyzeczka soli
1 1/8 szklanki wody (niechlorowanej)

sposób przygotowania
Zakwas zytni:
2/3 szklanki zrodlanej wody (w kazdym razie niechlorowanej) w temp. pokojowej
1 szklanka maki zytniej
1/8 lyzeczki suchych drozdzy

Wszystko wymieszac i zostawic na 24 godziny. Nastepnego dnia dodac:
1/2 szklanki maki zytniej
1/3 szklanki cieplej wody zrodlanej
Bardzo dobrze wymieszac, przykryc i zostawic na nastepne 24 godziny. Trzeciego dnia powtorzyc, dodac te sama ilosc wody i maki, dobrze wymieszac i zostawic na okolo 8 godzin.
Zakwas powinien podwoic swoja objetosc. Teraz mozna go przechowywac w lodowce - przed uzyciem doprowadzic do temperatury pokojowej, uzywac 1 szklanke na bochenek chleba. No i trzeba go odzywiac - dodajac po 1/2 szklanki maki i wody co kilka dni.

Chleb:
Wszystkie skladniki dobrze wyrobic. Przykryc sciereczka i zostawic do wyrosniecia az podwoi swoja objetosc - okolo 1 - 1/2 godziny.
W maszynie uzyc cykl - tylko wyrabianie.
Ciasto przelozyc do formy keksowej i zostawic do ponownego wyrosniecia na okolo 2 godziny.
Piekarnik rozgrzac do 120 st. C i piec okolo 1 godziny. Podniesc temperature do 180 st. C i piec nastepna godzine, az chleb bedzie dobrze wypieczony.

n5628.jpg
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
No to już od siebie dodam, że długo trwało zanim wreszcie się zdecydowałam go zrobić. I efekt mnie bardzo mile zaskoczył - chleb był dokładnie taki jak lubię!
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
kurcze, a ja nie mma zakwasu dlugoterminowego i nie chce go hodowac... moze daloby sie na emigrantowym... Jak myslicie?
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Skoro emigranta pieczemy na długoterminowym, to pewnie można duński upiec na krótkoterminowym, nie? A przynajmniej można w ramach eksperymentu...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
:anbetung:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a wiecie, czemu ja nie chce hodowac - bo dwulitrowy słoik jest za wysoki i nie miesci sie na polce w mojej lodowce.
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
A po co ci dwulitrowy? Ja mam w litrowym i jak zakwasu jest pół litra, to znak, że trzeba coś upiec. Nalepiej chleb... :mrgreen:
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Bajaderko, mam pytanie. Zrobilam ten chleb dzisiaj. Uzylam maki zytniej, ale nie razowej, bo akurat takowej nie mialam Chleb wyszedl blado szary. Mam jednak watpliwosci co do czasu pieczenia. Wstawilam do 120 stopni i po godzinie byla gora bardzo twarda, zwiekszylam do 180, ale pieklam na tej temp. okolo 30minut, balam sie, ze bedzie za twardy. No i wyrastal w foremce troszke ponad godzine, bo urosl strasznie wielki, balam sie, ze po kolejnej godzinie splynie bokami
icon_biggrin.gif
Nie bylam pewna, ile to 2 lyzeczki suchych w przeliczeniu na zywe drozdze, zatem dalam 1,2 dkg zywych, bo suchych drozdy nie lubie, jakos mi nic nie wyrasta z suchymi.
Sumujac, chlebek wyszedl calkiem jasny, sredniowilgotny, skorka twarda i dosyc chrupiaca, awnetrze delikatne raczej niz ciezkie i wilgotne. W smaku bardzo dobry, a jeszcze z domowym maselkiem , mniamm, nawet moim dzieciom smakowal
icon_biggrin.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Bajaderka bedzie dopiero za jakies 2 tygodnie
icon_sad.gif

w każdym razie 2 łyżeczki suchych to napewno wiecej niz 1,2 swiezych bo torebeczka oetkera odpowiada 2,5 dag a w takiej torebeczce jest ok 2,5 łyżeczki drozdzy.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Bajaderka bedzie dopiero za jakies 2 tygodnie
icon_sad.gif

w każdym razie 2 łyżeczki suchych to napewno wiecej niz 1,2 swiezych bo torebeczka oetkera odpowiada 2,5 dag a w takiej torebeczce jest ok 2,5 łyżeczki drozdzy.
No wlasnie wiem, ale ja zawsze daje niewiele drozdzy jak jest zakwas, a chlebek i tak rosl jak szalony.
icon_biggrin.gif
No i dosypalam troche wiecej maki niz w przepisie, a i tak kleil sie niemozebnie, ale to zytnia maka.
icon_biggrin.gif
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Myślałam, że to tu, a to na mniamie dałam recenzję...
No to jeszcze raz plus dodatki: mi też chleb rósł jak szalony i wyszedł znacznie jaśniejszy niż Bajaderce, a skóra była skorupowata, ale po dwóch dniach trzymania w torebce foliowej wyraźnie zmiękła.
Dodam jeszcze, że chlebek zebrał pochwały gości zebranych przy lanoponiedziałkowym stole, że najlepszy z samym masełkiem, więc o czymś to świadczy.
icon_smile.gif


A teraz pozostaje mi tylko czekać na powrót Bajaderki i jej podpowiedź, co robić, by skóra była mniej twarda... :roll:
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
oj często go piekę dla mnie rewelacja... uwielbiam nooo 8)
piekę na szybkim programie i zawsze wychodzi z piękną kopułką
icon_smile.gif
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Podnoszę, bo zależy mi na odpowiedzi, czy mogę upiec go w wyższej temperaturze (jakiej?). Może wtedy skórka nie będzie tak strasznie skorupowata...? :roll:

P.S.
Odpowiedzi się nie doczekałam, więc potraktowałam chlebek jak emigranta - czyli wyciepałam wyrośniętego z miski na papier obsypany mąką i podnosząc brzegi papieru oformowałam bochenek. Zwilżyłam wodą i wrzuciłam do piekarnika nagrzanego do 200 st.C.
Na razie jest plaskaty. Idę patrzeć, czy rośnie... :roll:

P.P.S. (z następnego dnia)
No i wyszedł mi chlebek... a'la pierwszy emigrant :mrgreen: , czyli płaski i ze skorupą... :cry:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Johasiu, ja mysle, ze taka jego uroda niestety
icon_sad.gif
To znaczy ta skorupowata skorka - mnie tez taka wychodzi, nie jest wprawdzie nie do pogryzienia, ale chrupka tez nie jest.
Myslalam, ze moze zmiana temperatury i czasu pieczenia cos pomoze, ale jak widze skorupa ciagle jest
icon_smile.gif


No i nic nie pomoglam, przykro mi
icon_sad.gif