CHLEB NA ZAKWASIE (garsc informacji i porad dla poczatkujacych)

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wymieszaj mąkę z wodą tak, jakbyś normalnie zakwas dokarmiała i dosyp łyżkę tego zasuszonego zakwasu, wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce, powinien ruszyć.
 

fascynacja

Member
Sty 28, 2008
1
0
0
Witam,
Od półtora roku piekę chleb z własnoręcznie wyhodowanego zakwasu, a wszystko dzięki Mirabelce, której jestem cichą wielbicielką
icon_smile.gif
Ale do rzeczy - najchętniej piekę chleby żytnie razowe, bardzo razowe, bez drożdży, a one oczywiście lubią trójfazowy zakwas. Problem w tym, że od pół roku mam nową pracę i często nie ma mnie w domu od rana do wieczora, a w weekendy też różnie bywa. Byłoby mi wygodniej dokarmiać zakwas nie w rytmie 5 godzin - 12 godzin - 5 godzin, (lub podobnie), lecz na przykład co 12 godzin - tylko czy taki zakwas liczyłby się dalej jako 3-fazowy, czy już byłby za słaby po tych 12 godzinach zamiast pięciu?

Przy okazji chciałabym też zapytać o podwajanie objętości zakwasu - w wielu Twoich przepisach Mirabelko jest napisane, że zakwas jest gotowy kiedy 'podwoi objętość' i lekko się zapadnie, a mój jakoś bardzo rzadko aż tyle rośnie, żeby podwoić swą objętość. Ładnie bąbelkuje, ale nie rośnie aż tyle. Czy to podwojenie faktycznie jest konieczne? Może i tak, skoro moje żytnie jakoś mi średnio wychodzą, nie rosną za bardzo (bo z pszenno-żytnimi nie mam na ogół problemów)...

Będę wdzięczna za Wasze rady
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Zacznę od końca. To podwajanie jest moze troche przesadzone. Zakwas powinien urosnąć i miec galaretowate, pęcherzykowate wnętrze. Jesli sie podniósł a potem lekko opadł, oznacza ze jest ok do pieczenia. Musisz dbać o to, zeby go regularnie wzmacniać, odżywiać dobra maka.
Wg mnie starszy zakwas nie potrzebuje aż tak rygorystycznych przedziałów czasowych. Musisz dostosować dokarmianie do swojego rytmu. Kiedy cześciej pieczesz i często odświezasz zakwas, wystarczy dwukrotnie go dokarmić. Moze nie jest to całkiem zgodne ze sztuka piekarska, ale zapewniam Cię ze sie udaje.
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
Mam ostatnio problem i powiem szcerze ze nie wiem czemu tak sie dzieje . Ktorys juz chleb z kolei wychodzi gniotowaty tzn jest wyrosniety ale jego struktura po upieczeniu jest dziwna tzn tzn nie jest elasyczny, kurcze jak to wytłumaczyc kiedys gdy bylam dzieckiem robilam sobie kulki z chleba i te chleby sa takie jak te kulki w smaku wyrosniete ale gniotowate . Jeszcze jedno, ciasto juz w trakcie wyrabiania nie jest takie fajne i wydaje mi sie ze jest słabe rwie sie i ciezko mi bochenki uformowac tzn w trakcie ostatecznego formowania bochenka warstwa ktora naciagam ta z wierzchu peka , rozłazi sie. NO i teraz moje pytanie czy to wina maki czy moze cos z moim zakwasem sie dzieje. Make mam z młynow polskich i jest na nich napisane ze białka jest 12g ale mam watpliwosci co do tej ilosci bialka. Moze jakies mądre głowy mi podpowiedza bo w sumie nie wiem czy make zminiec czy zakwas nastawiac.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Sadze, ze to wina maki. Zmienilabym ja natychmiast i porownala wypiek dla pewnosci.
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
dziekuje za tak szybka odpowiedz, tak myslalam ze to maka.Ostatnio coraz ciezej mi znalezc dobra make.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
betsetse @ 31 Mar 2015 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1570548Mam ostatnio problem i powiem szcerze ze nie wiem czemu tak sie dzieje . Ktorys juz chleb z kolei wychodzi gniotowaty tzn jest wyrosniety ale jego struktura po upieczeniu jest dziwna tzn tzn nie jest elasyczny, kurcze jak to wytłumaczyc kiedys gdy bylam dzieckiem robilam sobie kulki z chleba i te chleby sa takie jak te kulki w smaku wyrosniete ale gniotowate . Jeszcze jedno, ciasto juz w trakcie wyrabiania nie jest takie fajne i wydaje mi sie ze jest słabe rwie sie i ciezko mi bochenki uformowac tzn w trakcie ostatecznego formowania bochenka warstwa ktora naciagam ta z wierzchu peka , rozłazi sie. NO i teraz moje pytanie czy to wina maki czy moze cos z moim zakwasem sie dzieje. Make mam z młynow polskich i jest na nich napisane ze białka jest 12g ale mam watpliwosci co do tej ilosci bialka. Moze jakies mądre głowy mi podpowiedza bo w sumie nie wiem czy make zminiec czy zakwas nastawiac.
Jesli to Szymanowska pszenna 750 chlebowa, to potwierdzam jej paskudnośc, tez się z nią męczyłam. Ciekawe, że Szymanowska 480 jest znakomita, a tu taka wtopa... Polecam 650 z Lidla, bardzo stabilna.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Takie efekty były u mnie przy użyciu mąki 750 z "mojego" młyna, po prostu słaba była i w dodatku wilgotna. Od dłuższego czasu używam jak wyżej Qd napisała 650 z Lidla, albo 650 z Biedronki.

Hazo, może akurat czekali na dostawę, czasem bywa, że w kilku sklepach brakuje tego samego produktu.
 

johngalt

Member
Lut 23, 2011
3
0
0
Witam,
Szukam pomocy w znalezieniu przepisu. Chodzi o jasny chleb z przewagą mąki pszennej z dodatkiem orzechów włoskich. Znalazłam go niegdyś w Piekarni Tatter i niestety nigdzie nie zapisałam receptury
icon_sad.gif
Robiłam go kilka razy, bardzo mi smakował i jakoś nie potrafię teraz o nim zapomnieć
icon_smile.gif
Jeżeli ktoś kojarzy i posiada wspomniany przepis, byłabym dozgonnie wdzięczna!
Pozdrawiam