Chleb powszedni

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Kula wychodzi, nie zupa, ale nie bardzo twarda.
Tu sa 4 szkl sypkich skladnikow na 2 szkl wody. Przeciez musi wyjsc!
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Kochana!! Co za cudo mi wyszlo! cudo! chrupiace, pyszne!!! Polowy nie ma juz, jadlam z serkiem, dzemem, krakusem polskim, ogorkami kwaszonymi - hmmm - a platkow owsianych w ogole nie widac
gruebel_2.gif


a szkoda,z e slonecznika nie mialam..
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Piekę ten chleb od pewnego czasu ale z wpisem tutaj czekałam aż uda mi się fotogeniczny. Ale dam spokój bo w tym chlebie wcale nie to jest najważniejsze. Może nie wygląda ładnie z wierzchu ale co tam, jest to i tak najlepszy chleb z maszyny jaki znam. Skóreczka chrupiąca ale nie zagraża zębom, miąższ dziurkowany i pyszny, o takim smaku jak prawdziwy chleb. A co najlepsze, robi się sam od początku do końca w maszynie bez przekładania do formy i pieczenia w piekarniku. Tyle że mąki u mnie za każdym razem wchodzi więcej niż w przepisie, no i już różne warianty przetestowałam, ten akurat jest z domieszką mąki gryczanej. Bardzo dziękuję za przepis, o taki właśnie chodziło.
maszynowy_Kermit_paint2.JPG
Niestety nie potrafię zrobić zdjęcia żeby tło było trochę lepsze, ale tu nie chodzi o tło tylko o chleb.
 

Załączniki

  • maszynowy_Kermit_paint2.JPG
    maszynowy_Kermit_paint2.JPG
    132.8 KB · Wyświetleń: 0

rafalkam

Member
Kwi 28, 2010
10
0
0
Dzisiaj przyszła maszyna i właśnie robi się w niej ten chlebek - z tym, że nie miałem mąki pszennej razowej więc zamiast niej dodałem zwykłej a zamiast płatków dodałem 1/2 szklanki mąki żytniej. Mam nadzieję, że wyjdzie.

Ile powinien piec się ten chleb? U mnie w maszynie na programie basic jest 3h z ustawioną wagą 1000g i skórką ciemną. Czy to nie za krótko?

A swoją drogą to czy są jakieś przepisy na chleb z maszyny właśnie tylko z mąki pszennej i żytniej? Bo ja jakoś nie mogę ich znaleźć.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

powi

Member
Cze 12, 2009
254
0
0
sorry dwa razy się kliknęło
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

rafalkam

Member
Kwi 28, 2010
10
0
0
Chlebek wyszedł dobry - wszyscy chwalili - tylko dół chleba był trochę zakalcowaty. Trochę ciasto było niedopieczone na dole - ale już zjadliwe.

Czy dłuższy czas pieczenia by pomógł? Czy może mniej wody dawać?

Mam jeszcze pytanie o drożdże mokre - czy mogę ich użyć w tym przepisie zamiast suchych a jeśli tak to ile? Jaka jest ogólna zasada zamieniania drożdży suchych na mokre?
Bo niestety nie mogę jakoś znaleźć w sklepach większego opakowania drożdży suchych (500 albo 1000g) a torebki po 7g są po 1,80zł więc strasznie drogie.
 

powi

Member
Cze 12, 2009
254
0
0
to dziwne, że właśnie dołu Ci nie przypiekło...
gruebel_2.gif
Maszyny generalnie mają to do siebie, że przypiekają mocniej dół niż górę. może faktycznie powienieneś chwilę dłużej potrzymać? Nie mam pojęcia.

A co do drożdży suchych/świeżych to powinno być słowo na ten temat w instrukcji do twojej maszyny, poza tym przeglądnij przepisy, które są w linku dwa posty wyżej. A dodatkowo przesyłam jeszcze jedną dyskusję dokładnie na temat https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=10411
pozdrawiam
 

rafalkam

Member
Kwi 28, 2010
10
0
0
Przejrzałem już wcześniej te przepisy z linka, ale dzięki. Znalazłem kilka interesujących.

Co do chleba to upiekłem kolejny wczoraj i dzisiaj znowu piekę
icon_razz.gif
Coś ostatnio goście zwalali i chleb szybko szedł
icon_razz.gif


Ten wczorajszy już wyszedł dobry - dodałem mniej wody - zamiast 500ml dałem 400ml - ale chyba teraz jak będę robił dam 425ml bo ciasto przy wyrabianiu było dosyć twarde i samo nie chciało się ułożyć w formie.

Niestety nie mam instrukcji do automatu (jest po niemiecku więc tak jakby jej nie było).
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
rafalkam,
na rynku są dostępne książki z przepisami na pieczywo do automatu, np. "Chleb własnego wypieku"; więc jedyne, czego potrzebujesz z instrukcji, to odszyfrować nazwy poszczególnych programów - a z tym nie będzie chyba wielkiego zachodu
icon_lol.gif


jednak moim zdaniem najlepiej smakuje taki własnoręcznie przygotowany i pieczony w piekarniku - trochę piekłam w maszynie do chleba, a teraz mój automat stoi i się kurzy. No, chyba, że zupełnie nie mam czasu na zagniatanie ciasta, to sporadycznie daję mu tę robotę, ale od dawna przerzuciłam się z pieczeniem na mój stary, zdezelowany, gazowy piekarnik
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

rafalkam

Member
Kwi 28, 2010
10
0
0
Z nazwami programów nie ma problemu bo są napisane na automacie - tylko sama instrukcja jest po niemiecku.

Mam jeszcze pytanie o dodawanie drożdży świeżych - czy jak je rozmieszam z wodą to będzie ok czy wrzucać taką nierozdrobnioną kosteczkę do mąki?
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Drożdże (czy to świeże, czy instant) sypałam zawsze jako ostatni składnik - wyłącznie na czystą mąkę, z dala od soli, cukru i płynów.
Świeże drożdże trzeba rozkruszyć.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Nie specjalnie przepadam za chlebem na drożdżach, wolę zakwasowe.
Upiekłam ten chleb awaryjnie, bo mi się skończył w święta a zakwas miałam nieodżywiony. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Rzeczywiście smaczny, pięknie wyrósł i całkiem długo wytrzymał świeży. Miałam przetestować do tostów ale został pożarty. Musiałam dać nieco mniej wody ale to jak zwykle, bo u mnie mąka jakaś wilgotna chyba.
Na pewno będę powtarzać, zwłaszcza kiedy będę potrzebować czegoś szybkiego z maszyny.

Dziękuję bardzo za przepis.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
autorka nie doglada
icon_mrgreen.gif


a robi, robi.
Awaryjnie.
Lubie wilgotny chleb, a platki owsiane wode dobrze trzymaja, dlatego dlugo swiezy. Oszukany jest jakby z otrebami, czy na zakwasie. Jak mi brakuje w domu a do sklepu leciec sie nie chce to na ten wlasnie pada wybor.
A ze smalcem! Zaraz bede musiala nastawic
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: