Chlebek turecki

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Chlebek turecki

1/2 kg mąki pszennej /ja mieszam 1:1 z krupczatką/
5 dag melasy lub miodu /wg. mnie obowiązkowo melasa, bo ona daje ten smaczek/
3 dag drożdży
1 jajko
1/2 szkl mleka
1/2 dag soli
2 1/2 dag masła
10 dag rodzynek
5 dag cukru /braku melasy brązowy cukier może podratuje sytuację/
1 1/2 mielonych migdałów

Do posmarowania wierzchu chleba:
1 jajko
1 łyżka mleka

Z podanych składników przygotować ciasto drożdzowe.
Mąkę pszesiać i ogrzać. Z drożdzy, melasy, odrobiny mąki i połowy mleka zrobić rozczyn - zostawić do wyroścnięcia.
Jajko ubić z cukrem, dodać rozczyn, sól, resztę mleka, mąkę i roztopione masło - wyrobić ciasto. Dodać rodzynki. Ciasto włożyć do keksówek [3/4 wysokości] - zostawić do wyrośnięcia. Posmarować po wierzchu jajkiem rozmąconym z mlekiem i posypać mielonymi migdałami. Upiec w piekarniku. Wyjąć goracy i ułożyć na deseczce - zostawić do ostygnięcia.

Tak brzmi przepis. Ja jednak wszystko /z wyjatkiem rodzynek/ wrzucam do maszyny i zarabiam ciasto. Następnie po pierwszym wyrobieniu dodaje rodzynki. Nie stosuję także posypki migdałowej. Chleb piekę w postaci bochenków lub w maszynie.

:smacznego:

62rg.jpg


87qr.jpg


102qw.jpg
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Zrobiłam. Musiałam dać trochę więcej mleka, bo składniki nie chciały się połączyć, jak dałam tylko 1/2 szklanki. W smaku bardzo dobry, choć odbiega smakiem od tego prawdziwego sprzed lat. Wolałabym też, żeby był odrobinę ciemniejszy.

0604261258048bc.jpg


0604261332324dp.jpg


0604261339427rg.jpg

Był krojony jeszcze gorący, dlatego brzydki w przekroju. :mrgreen:
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Ale piękny wyszedł. :shock:
Zobaczyłam go wcześniej w wątku o garnku do pieczenia i zastanawiałam się co to za chleb. :dump: A to z mojego przepisu :mrgreen: Cieszę się bardzo, że smakuje.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
A tutaj znalazłam mączkę z chleba świętojańskiego, którą chyba trzeba dodać do tego chlebka, żeby go przyciemnić i nieco zmienić smak. Tak ktoś pisał w tym drugim wątku o chlebku tureckim. Nazwa handlowa to Karob. Już sobie zamówiłam i dodam do następnego.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Żeby nie zakładać kolejnego wątku, wpiszę tu przepis na chlebek turecki jaki podała Dorotus na swoim blogu: http://mojewypieki.blox.pl/2007/08/Chlebek...ka-turecka.html
Wypróbowałam ten przepis wczoraj i tak, to jest TEN chlebek
fiesgrins.gif
Smak jest taki jak dawniej, polecam więc bardzo
icon_smile.gif


WKrb8nHFJaJWqJgU6X.jpg
btFG6rKGd1Tcmfsi9X.jpg


Podaję za Dorotus:

Składniki:

500 g mąki pszennej chlebowej
7 g suchych drożdży (1,5 łyżeczki) lub 14 g drożdży świeżych
330 ml mleka
2 łyżki masła (40 - 50 g)
1 łyżeczka soli
1/3 szklanki melasy
1 łyżeczka brązowego cukru (niekoniecznie, ja pominęłam a chlebek i tak jest słodki od melasy)
4 łyżeczki kawy zbożowej
100 g rodzynek

Do posmarowania:

1 jajko, roztrzepane
1 łyżka mleka

Drożdże suche wymieszać z mąką i cukrem. Mleko podgrzać, rozpuścić w nim melasę i masło. Ostudzić, powinno być letnie. Do mąki z drożdżami dodać letnie mleko z melasą i masłem, sól, kawę zbożową, rodzynki i wyrobić dokładnie ciasto. Jeśli ciasto będzie się mocno lepić, dosypać mąki (niedużo). Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Powinno podwoić objętość.
Po tym czasie ciasto podzielić na pół. Uformować 2 chlebki. Włożyć kolejno do keksówki o wymiarach 10 x 20 cm, odstawić do napuszenia. Posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Można również uformować bułeczki - z ciasta odrywac kawałki (80 g) i formowac bułeczki. Przepis jest na około 12 bułek.
Chlebek piec około 30 minut w temperaturze 190ºC. Bułki piec około 20 minut w temperaturze 190ºC.

Dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough'. (około 1,5 h) Po tym czasie ciasto lekko wyrobić, uformować bułeczki lub chleb i dalej postępować według przepisu.

Smacznego
icon_smile.gif


Tyle Dorotus, a teraz ja
icon_wink.gif


Moje uwagi:


- ponieważ okazało się, że nie mam tyle melasy ile potrzeba (miałam polowę wymaganej ilości) dodałam jeszcze 4 łyżeczki karobu, jednak efekt nie był IMO taki jaki powinien być - chlebek był za mało słodki, melasa jest więc niezbędna, a karob można chyba pominąć w ogóle
- z podanych proporcji otrzymałam dwa duże chlebki, żeby zrobić chlebki o wielkości takiej, jak kiedyś w sklepach, trzeba ciasto podzielic na 4 części
- nie piekłam chlebka w keksówce ale luzem, na papierze do pieczenia, chciałam żeby był jak oryginał
icon_wink.gif

- chleb jest bardzo łatwy do formowania i w ogóle do zrobienia, polecam więc ten przepis nawet początkującym piekarzom
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Dziuniu, piękny Ci wyszedł.
up.gif
Jaką kawę dodałaś? Instant czy zwykłą?
Ja czekam na modyfikację Tatter i zaraz piekę.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dziękuję dziewczyny
icon_smile.gif

Hazo, zwykłej Inki użyłam zgodnie z Twoją sugestią
fiesgrins.gif
Taka chyba jest najlepsza w przypadku tego chlebka. No i jednak melasa jest bardzo ważna, dodaje niezbędnej IMO słodyczy, mój chlebek był bardzo dobry ale wszyscy stwierdzili, że ten prawdziwy był bardziej słodki. A karob nie wiem czy coś daje w ogóle, w każdym razie nie czuć go było wcale, choć po spróbowaniu na surowo uznałam, że bardzo pasuje smakiem do chlebka tureckiego. Tak więc mozna go dodać ale niekoniecznie
icon_smile.gif
 

chantel

Member
Sie 24, 2007
237
0
0
zrobiłam chlebek turecki z podobnego przepisu jak dziunia, tylko z mniejszą ilością mleka, bez brązowego cukru i większą ilością świeżych drożdży. Z przepisu rain1drop

SKŁADNIKI

* 0,5 kg mąki pszennej typu 650
* 7 g drożdży instant lub 25g świeżych
* 250 ml mleka
* 100 ml melasy
* 100 g rodzynek
* 4 łyżki cukru
* 4 łyżki kawy zbożowej lub trochę mniejsza ilość naturalnej rozpuszczalnej
* 2 łyżki kakao
* 2 łyżki masła
* 1 łyżeczka soli
* 1 jajko

Do posmarowania:

* Roztrzepane jajko z kilkoma łyżkami mleka
 

Załączniki

  • DSC_0379b.jpg
    DSC_0379b.jpg
    104.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Dziś upiekłam z połowy porcji z przepisu Tatter.

Tuż po wyjęciu z pieca:
_ulik.jpg

I w przekroju:
111.jpg
 

Załączniki

  • _ulik.jpg
    _ulik.jpg
    47.7 KB · Wyświetleń: 39
  • 111.jpg
    111.jpg
    61.2 KB · Wyświetleń: 44
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Cieszę się, że chlebek się podoba.
Nie, nie wyrastałam w koszyku.
Uformowany położyłam na desce przykrytej papierem i z boków podparłam zwiniętymi w ruloniki ściereczkami. Potem razem z papierem ściągnęłam go z deski na nagrzaną w piekarniku blachę.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Ooo i ja zapomniałąm o jego istnieniu. Dzięki Hazo!
Ale chyba poczekam do obniżki temperatury.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Hazo, jak prawdziwy. :) To znaczy taki, jaki w dawnych czasach kupowało się w sklepie.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Ja też bardzo dawno nie jadłam. Niestety dopiero dziś po spróbowaniu zorientowałam się, że nie dodałam soli i nie nadaje się do jedzenia. 👎 Spróbuję jeszcze z solonym masłem. Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło.