Chutney z agrestu

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Chutney z agrestu

Składniki:
1 kg agrestu,
2,5 szklanki cukru,
pól szklanki octu (10%),
po łyżeczce soli i kminku,
pól łyżeczki imbiru w proszku,
1-2 ząbki czosnku,
po szczypcie mielonych goździków, cynamonu i pieprzu.

Kminek gotujemy w wodzie (3 łyżki) i pozostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia. Agrest oczyszczamy z ogonków, zalewamy odcedzonym naparem z kminku i gotujemy przez 2 minutki. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, wszystkie korzenie, sól, cukier oraz ocet. Smażymy ok. 20 minut na malutkim ogniu ciągle mieszając. Gorącym sosem napełniamy wyparzone słoiczki, zakręcamy i odwracamy do góry dnem.
Podawać do potraw mięsnych, rybnych oraz z drobiu, zwłaszcza zaś do mięs z grilla i do fondue.
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
Czy dobrze zrozumiałam - kminek gotujemy w 3 łyżkach wody ? -nie mogę sobie wyobrazić jak w takiej odrobinie ugotować i w czym, w jakim naczyniu, bo 3 łyżki wody to nawet dna nie zakryją.
Poza tym proszę o podpowiedź, jaki ma być agrest - zielony jeszcze czy dojrzaly? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Ja gotuję ten kminek w kubku metalowym poliwanym w ciut większej ilości wody - bo ona odparuje szybciutko. W sumie chodzi o to by wywaru z takiej ilości kminku były 3 łyżki. No chyba trochę mącę :dump:

A najlepszy agrest jest taki jeszcze nie do końca dojrzały - no już nie zielony, ale jeszcze nie żółciutki i mięciutki.
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
A czerwony agrest też może być?
Korzenie, tzn. przyprawy korzenne, czyli w tym wypadku ten cynamon, imbir, pieprz i goździki?