Ciasteczka cytrynowo-migdałowe

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Moja propozycja na Wigilię - świąteczne ciasteczka.
Podczas pieczenia - nieziemsko pachnie w domu cytryną
icon_smile.gif


50 g zmielonych migdałów
200g mąki
100g masła
50 g margaryny
50g cukru pudru
1 żółtko
1 cytryna
I dodatkowo do ozdoby: garść cukru oraz garść płatków migdałów


Do miski wsypać mąkę, cukier puder, miękkie masło i margarynę oraz żółtko, zarobić ciasto to powstania zacierek. Następnie dodać skórkę otartą z cytryny oraz 2,3 łyżeczki wyciśniętego z niej soku. Zarobić kruche ciasto. Zawinąć ciasto w woreczek foliowy i wstawić na 30 minut do lodówki lub 15 minut do zamrażalnika.

W tym czasie blachę wyłożyć papierem, nagrzać piekarnik do 180 stopni.

Ciasto rozwałkować moim sposobem tj. - między folią spożywczą. Górną część folii odkleić. Wykrawać ciasteczka i przenosić łopatką na blachę. Jeśli ciasto niezbyt nadaję się do przenoszenia (jest klejące) - można zrobić inaczej: rozwałkowane przenieść w całości na blachę wyłożoną papierem - odkleić z góry folię i już na blasze wykrawać wzory ciasteczek, usuwając nożem niepotrzebną część ciasta. Posmarować każde ciasteczko rozmąconym białkiem. Posypać szczyptą cukru i odrobiną migdałowych płatków.

Piec na złoto - u mnie około 15 minut.

Uwaga: Ciasteczka są mocno cytrynowe, po upieczeniu cudownie miękkie. Migdały tylko lekko wyczuwalne. Zachęcam.
 

Załączniki

  • CSC_0956aa.jpg
    CSC_0956aa.jpg
    261.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,398
853
113
Wyglądają na bardzo kruche. I fajne te sposoby z wałkowaniem ciasta.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Arabesko, sliczne!
Ja od nastu lat w ten sposob walkuje wszelakie ciasta na ciasteczka, nie tylko te bardzo kruche ;) Nauczylam sie tego tutaj i od tej pory najczesciej tak wlasnie robie; nie ma problemu z klejacym sie ciastem, niczego nie trzeba podsypywac dodatkowo maka
icon_smile.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Arabesko, bardzo dziękuję za przepis na te ciasteczka. Są pyszne!
Kruche, rozpływają się w ustach.

Dodałam sok z połowy cytryny i odrobinę więcej mąki.
Z podanych proporcji otrzymałam jedną blachę ciastek.