Ciasto agrestowe

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Już dawno nie wstawiałam na forum nowych ciast, większość poszła prosto na blog.
To ciasto które piekłam dzisiaj jest zachwycajace
icon_smile.gif
i nie wiem czym zachęcić Was do jego wypróbowania.
Oryginał stąd. Ale nieco pozmieniałam.

CSC_1756a.jpg
Ciasto w zaprezentowanej formie bardzo przypadło nam do smaku.
Mnie urzekła zielona galaretka zmieszana z agrestem i mocno kwaskowy smak nadzienia przełamany kakaową otoczką.

Składniki:

1 i pół szklanki mąki

150g masła

1 cukier waniliowy

1/4 szklanki cukru

3 duże jaja (żółtka + białko na bezę)

2 czubate łyżki ciemnego kakao

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia



Dodatkowo:

400g agrestu

1 galaretka agrestowa

1 łyżka wody


Beza:

3 białka

1/4 szklanki cukru

szczypta soli

(opcjonalnie 1 budyń waniliowy w proszku )




Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka, masło, kakao i zagnieść ciasto. Podzielić je na 2 części. Jedną części ciasta (zawiniętą w folię albo woreczek) schłodzić w zamrażarce.


Małą blaszkę wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia - połowę ciasta rozgnieść palcami na jej dnie, nakłuć widelcem.


Agrest opłukać, obrać z ogonków i końcówek, a każdą kulkę podzielić na połówkę. Przełożyć do garnka, podlać łyżką wody, zagotować. Do gorącego wsypać agrestową galaretkę. Znad garnka uniesie się piękny zapach - zresztą ja uwielbiam nie tylko zapach, ale i smak płynnej galaretki
icon_smile.gif
Wystudzić. Wylać na ciasto.



Białka ubić na sztywno z odrobiną soli, dodać pod koniec cukier (ew. i budyń w proszku). Wyłożyć na agrest. Na końcu zetrzeć schłodzoną w zamrażarce połówkę ciasta.


Piec w 180 stopniach około 55 minut.


Wystudzone ciasto wstawić na minimum 40 minut do lodówki. Można udekorować przed podaniem cukrem pudrem.
 

Załączniki

  • CSC_1756a.jpg
    CSC_1756a.jpg
    399.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: