Ciasto czekoladowe jogurtowe

renia2001

Member
Maj 10, 2012
966
0
0
Przepis znaleziony na blogu "moje wypieki" jako babka, ale zmieniłam proporcje i robię jako placek z różnymi dodatkami np. bakalie, owoce.

CIASTO CZEKOLADOWE JOGURTOWE:

* 250 g masła, w temperaturze pokojowej
* 1 1/3 szklanki cukru
* 4 jajka
* duży jogurt grecki 400g
* 4 szklanki mąki pszennej
* 2 łyżeczka proszku do pieczenia
* 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej
* 1 szklanka kakao
* 100 ml mleka lub maślanki, kefiru albo rumu

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę, kakao, sodę, proszek przesiać.

Masło utrzeć mikserem do białości, pod koniec dodając cukier i dalej ucierając. Wbijać jajka, kolejno, jedno po drugim, miksując. Mąkę dodawać na zmianę z jogurtem, miksując tylko do połączenia składników lub mieszając łyżką. Ciasto jest bardzo gęste, można włożyć w nie świeże owoce np. wiśnie, orzechy, bakalie, gruszki itp., co kto woli i wymieszać, ponieważ owoce nie wpadną do środka. Na wierzch dodatkowa porcja owoców. Można zrobić bez dodatków, tylko z polewą.

Formę wysmarować masłem, wysypać kaszą manną lub bułką tartą. Ciasto przełożyć do formy.

Piec w temperaturze 150°C przez 45 - 60 minut, do tzw. suchego patyczka.

Polewa czekoladowa:

* 100 ml mleka
* 100 g czekolady (70% kakao)
* 15 g cukru
* 15 g masła

Posiekaną czekoladę zalać zagotowanym mlekiem (musi być bardzo gorące), dodać cukier i masło. Delikatnie mieszać do powstania błyszczącej, gładkiej polewy. Ozdobić ciasto.
Ciasto należy do bardzo czekoladowych i zapewniam, że każdemu się uda. A od czasu jak je piekę porzuciłam przepisy na wszelkie murzynki i brownies. Jest mocno wilgotne, kremowe i nie przestraszcie się, bo można mieć wrażenie zakalca, ale jego tam nie ma:)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O, mozliwe, że mój mąz będzie miał niespodziankę na weekend
icon_mrgreen.gif

Dobre ciasto, bardzo dobre, bo ja nie lubie czekoladowych, to nie zeżrę, a mąż się ucieszy!

a w jakiej formie je upiekłaś?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Czy rzeczywiście chodzi o 1 szklankę kakao??
gruebel_2.gif

Jakiego kakao używasz? Ja takiego http://alma24.pl/pr_images/5900910000136.jpg - do mocno czekoladowego ciasta starczają czubate 4 łyżeczki, szklanka to całe opakowanie.
Ciasto podoba mi się ze względu na jogurt, ale wolę się upewnić co do tego kakao.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Myślę, że szklanka kakao to nie pomyłka.
Zwróć uwagę jakie są ilości innych składników. 4 szklanki mąki, cały duży jogurt, ponad kostka masła.
Ja na porcję 12 muffinek, składników jest jaka 1/3 tego co utaj daję 4 czubate łyżki, nie łyżeczki. Dla mnie 4 łyżeczki to nie jest mocno czekoladowe.
A szklanka to będzie jakieś 2/3 opakowania, na pewno nie całe.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
hmm, może i racja. Faktycznie, to proporcje na dużo większe ciasto, niż ja potrzebuję i zazwyczaj robię.
Ok, dzięki- zmiejszę je sobie by dostosować do wielkości mojej foremki.

Cóż, tak naprawdę, precyzyjniej jest powiedzieć "mocno kakaowe", bo kiedy chcę mocno czekoladowego ciasta używam do niego czekolady, nie kakao. Nadaje jednak inną strukturę.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

renia2001

Member
Maj 10, 2012
966
0
0
Kakao na pewno szklanka, dopiero wtedy jest kakaowe, a jogurt nadaje ciastu kremowy smak. oryginalny przepis jest z połowy porcji na babkę, ale ja robię jako placek z dodatkami. Pewnie na jakieś święta zrobię jako babkę, teraz mam zapotrzebowanie na większe ciasta.
 

renia2001

Member
Maj 10, 2012
966
0
0
Mała_Mi @ 3 Aug 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1458038Cóż, tak naprawdę, precyzyjniej jest powiedzieć "mocno kakaowe", bo kiedy chcę mocno czekoladowego ciasta używam do niego czekolady, nie kakao. Nadaje jednak inną strukturę.
icon_smile.gif
myślę, że jak spróbujesz to choć w części zgodzisz się z nazwą, ponieważ dodatek dużej ilości tłustego jogurtu nadaje smak i powoduje, że ciasto jest "mocno czekoladowe". Jak dla mnie:)
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję. Zrobiłam z połowy składników, jak w przepisie źródłowym, w keksówce. Ładnie wyrosło, smaczne
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: