Ciasto na kaszy jaglanej z rodzynkami

krropka

Member
Lut 27, 2009
23
0
0
Cześć!
wink.gif


Jako, że sesja zbliża się ogromnymi krokami to chęci do nauki u mnie ubywa, przybywa natomiast ochoty na buszowanie tu i tam, czy to w kuchni czy na stoisku z książkami...
lecker.gif
Przepis którym chciałam się dzisiaj podzielić jest wynikiem zarówno jednego i drugiego - znalazłam do w małej książeczce z przepisami na dania z ryżu, kaszy i fasoli. Zaintrygował mnie, więc od razu wzięłam się do dzieła
icon_smile.gif


Ciasto należy do gatunku tych raczej ciężkawych, wilgotnych, urzekających prostotą smaku. Plusem jest minimum składników, nie ma na przykład proszku do pieczenia. No i nie ma mąki, co pozwala chociaż na chwilę oderwać się od mącznej rutyny
icon_smile.gif


Podane proporcje są potrzebne do upieczenia ciasta na małej blaszcze. Niestety nie pamiętam wymiarów, ale tak na oko była to blaszka wielkości dużej karki papieru.

Składniki na ciasto:
szklanka kaszy jaglanej
1,5 szklanki mleka
1,5 sklanki wody
3 jajka
łyżka cukru
pół szklanki rodzynek

Do podania:
skórka cytrynowa lub olejek cytrynowy
szklanka śmietany
cukier waniliowy


Zagotować mleko z wodą. Kaszę wypłukać we wrzącej wodzie, osączyć, włożyć do wrzącej mieszkanki mleka z wodą, zamieszać, zagotować, garnek przykryć szelnie pokrywką owinąć grubą wartwą ręczników (dla pewności można najpierw owinąć go np w folię czy reklamówkę) i włożyć w ciepłe miejsce (najlepiej pod pierzynkę) na godzinkę - półtorej. Dzięki ciepłemu garnkowi i pierzynce całe mleko z wodą "wciągnie się" w kaszę. Po wyjęciu w garnku powinna być pyszna i smakowita kasza i ani kropelki "luźnego" mleka
icon_smile.gif


Rodzynki zaparzyć, żółtka utrzeć z cukrem na białą masę, wymieszać kaszę z żółtkami i rodzynkami.
Białka ubić na sztywną pianę i dodać do kaszy razem ze skórką pomarańczową.
Wyłożyć na blaszkę (mała!), wygładzić, posmarować roztopionym masłem, zapiec.
Podawać ze śmietaną zmieszaną z cukrem waniliowym.

Niestety przepis nie podaje ani jak długo ani w jakiej temperaturze piec to ciasto. Ja pokusiłam się na 35 minut w 250 stopniach, na 2-3 ostatnie minuty włączyłam obieg żeby się przyrumieniło z góry.

I jeszcze zdjęcie
icon_smile.gif
Ciastozkaszyjaglanejzrodzynkami011.jpg


Smacznego!
P.S. Następnym razem zrobię je z suszonymi morelami i ziarnami słonecznika
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: