Ciasto z białą truflą

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Przepis pochodzi z książeczki 'Czekolada' autorstwa Jacqueline Bellefontaine.

Proste ciasto dla sympatyków białej czekolady.
icon_wink.gif


Składniki na spód:
2 jajka
4 łyżki cukru
5,5 łyżki mąki
50 g rozpuszczonej białej czekolady
Wykonanie spodu:
Ubić dobrze jajka z cukrem, połączyć z mąką, dodać rozpuszczoną czekoladę. Piec w tortownicy uprzednio wysmarowanej tłuszczem, wysypanej mąką w temp ok 180 st C przez 20-25 minut.
W czasie, kiedy spód stygnie, przygotowujemy masę truflową.

Składniki na masę:
350 g białej czekolady
300 ml śmietany kremówki (czyli 30% bądź 36%)
250 ml twarożku o gęstej konsystencji.
Wykonanie masy:
Śmietankę zagotować i powoli dodawać kawałkami czekoladę ciągle intensywnie mieszając. Do wystudzonej masy dodać serek. Wylać na spód, wstawić do lodówki i uzbroić się w cierpliwość. Książkowo powinno być to tylko 120 minut, u mnie było grubo ponad te 2 godziny.

Ciasto przewidziane na tortownicę o średnicy 20 cm. Moje było w 18 cm, stąd spód zbyt wysoki i chyba jednak dodatek czekolady do spodu spowodował, że wyszedł placek podobny do biszkopta, ale jednak bardziej twardy, co początkowo mi przeszkadzało. I chyba następnym razem wolałabym albo bardzo niski taki spód (połowę porcji), albo wyższy, jednak bardziej puszysty biszkopt.
Przez niedopatrzenie nabyłam serek/twarożek tylko o pojemności 200 ml, ale nie uważam tego za duży problem, bo przypuszczalnie masa z większą ilością tego serka tężałaby dłużej. Po nocy w lodówce masa była dużo bardziej stabilna, niż po kilku godzinach.

bl_torcik3a.jpg


bl_torcik3b.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
O jak szybko wpisałaś
anbetung.gif
Dziękuję!
Na pewno wypróbuję tylko czekolada mi wyszła
icon_mrgreen.gif
W przekroju wygląda bosko!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Czekoladę zakupiłam i zrobiłam! Tortownica 20cm ciasto na wysokość ok. Masy troszkę mało bo została wyjedzona
lecker.gif
przed daniem na ciasto tak jest pyszna
anbetung.gif
Po siedzeniu 3 godziny w lodówce nastąpiła konsumpcja po pierwszym kęsie nie byłam zdecydowana trochę struktura ciasta mi się gryzła z masą,ale po zjedzeniu całego kawałka stwierdziłam,że jest ok. Będę jeszcze go robić bo jest smaczny i bardzo łatwy. Dziękuję za przepis
bussi.gif


trufla_ca_y.JPG

bia_a_trufla.JPG
 

Załączniki

  • trufla_ca_y.JPG
    trufla_ca_y.JPG
    42.2 KB · Wyświetleń: 0
  • bia_a_trufla.JPG
    bia_a_trufla.JPG
    42.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Wooow ! Sliczne
icon_smile.gif

Fajnie, ze smakuje.
Ciekawi mnie Twoja opinia o samym spodzie. Mnie drugiego dnia tez bardziej pasowalo, ale na poczatku, to niekoniecznie, stad me uwagi.
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Myśmy właśnie z połowę kremu wyjedli
icon_mrgreen.gif
Ledwo wybroniłam żeby na ciasto dać!

A jeśli chodzi o ciasto to takiego jeszcze nie jadłam,ale chyba go polubię bo niby jest zwarte,ale fajnie się je i nie dławi jak naprzykład nie które ucierane.
Jutro zobaczę jak smakuje po nocce. Generalnie smaczne
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
sabuto @ 4 Jan 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1386118Myśmy właśnie z połowę kremu wyjedli
icon_mrgreen.gif
Ledwo wybroniłam żeby na ciasto dać!

A jeśli chodzi o ciasto to takiego jeszcze nie jadłam,ale chyba go polubię bo niby jest zwarte,ale fajnie się je i nie dławi jak naprzykład nie które ucierane.
Jutro zobaczę jak smakuje po nocce. Generalnie smaczne
lecker.gif
Powiem szczerze, ze mie ta masa bardzo pozytywnie zaskoczyla, bo serek lamie ten 'sztuczny' smak czekolady w moim odczuciu.
Dnia nastepnego, masa jest bardziej stabilna, fajnie sie kroi, nie trzyma noza.

Bardzo sie ciesze, ze rodzinie smakowalo.
lecker.gif


Bede probowac nastepne przepisy z tej ksiazeczki.
icon_wink.gif