CUDEŃKO

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
ciasto I:
5 dużych jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

ciasto II:
5 jaj
1 szklanka cukru
3/4 szklanki mąki
1/4 szklanki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

krem:
2 kostki masła
1 litr mleka
2 żółtka
1 szklanka cukru
1 1/2 budyniu waniliowego
3 łyżki mąki pszennej
cukier waniliowy

oraz:
3 galaretki agrestowe
3 galaretki wiśniowe (ja daję dwie - wystarczająco)
1 kg winogron (daję białe)
brzoskwinie z puszki (lub inne owoce)

wykonanie ciasta I:
Oddzielamy białka od żółtek, białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy po 1 żółtku i po trochę cukru (do wyczerpania składników). Po dokładnym ubiciu wsypujemy delikatnie (rozsypując po powierzchni) mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia - mieszny łyżką. Ciasto wylewamy na dużą blachę ( ja mam 40cm - 24cm) wyłożoną pergaminem i wkładamy do nagrzanego piekarnika 180 stopni na 30minut. Po upieczeniu odkrawany brzegi i wykładamy na deseczkę - studzimy.

wykonanie ciasta II:
w taki sam sposób jak ciasto I !!!

krem:
Odlewamy część mleka i roztrzepujemy w nim żółtka, budyń i mąkę pszenną. Pozostałą część mleka gotujemy z cukrem i cukrem waniliowym. Na gotujące się mleko wlewamy "roztrzepane" składniki (wykonane wcześniej) i gotujemy budyń. Studzimy do temp. pokojowej.
Maslo (ew. margarynę) - ( ja używam masła) ucieramy na puszysty krem i dodajemy ucierając po dwie łyżki budyniu. Gotowy puszysty krem dzielimy na trzy części.
Do jednej dodajemy sok z jednej cytryny, do drugiej łyżkę ciemnego kakao, trzecie pozostawiamy bez dodatków.
Spodem ciasta jest ciasto białe, na ciasto wykładamy ciemny krem, następnie układamy na nim ciemne krążki ciasta ciemnego, które pozyskujemy wycinając w cieście (II) literatką lub kieliszkiem otwory (co 2,5 cm) - w gorącym cieście! Między "kropkami" ciasta ciemnego układamy winogrona i zalewamy je (do poziomu ciemnych krążków) tężejącą agrestową galaretką. Po zastygnięciu wykładamy na ciasto masę waniliową i przykrywamy ciastem ciemnym z "dziurkami", w każdą dziurkę wkładami cząstkę brzoskwini i zalewamy galaretką wiśniową. Po zastygnięciu nakładamy na ciasto krem cytrynowy, po rozsmarowaniu calość polewamy polewą lub zalewamy galaretką ( ja zalewam galaretką - wydaje mi się , że byłoby za słodkie z polewą - chociaż kto wie .... )

uwagi:
*Każdą galaretkę rozpuszczamy w szklance wrzącej wody
*w masę cytrynową możemy wcisnąć orzechy, czekoladę lub owoce.

Ciasto jest bardzo pracochłonne - ale smaczne!!!

ciacho_1.jpg


życzę smacznego!
pozdrowionka Annia
icon_smile.gif
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!!!
Bardzo się cieszę!!! - jest naprawdę dobry a jak się pięknie prezentuje - może wreszcie będzie jakieś zdjątko
icon_biggrin.gif

- ja go będę robiła pewnie na urodzinki męża w październiku!
pozdro A
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!
Z "małą" pomocą jest obiecane zdjątko , ukroiło mi się troszkę nie za ciekawie - ale to z pośpiechu - a po drugie ciacho jest duże - i pyyyyszne!!!!!

polecam!!!!!

pozdrowionka
Ania
 

marmak

Member
Sty 17, 2007
38
0
0
Podnoszę temat. Ciasto jest p-r-z-e-p-y-s-z-n-e. Dopiero niedawno znalazłam przepis i upiekłam je na spotkanie rodzinne w ostatnią niedzielę.Wydaje mi się, że znane jest także pod nazwą "Beatka"?. Nieistotne, najważniejsze, że proporcje składników są, według mnie, trafione (do biszkoptów można wziąć trzy czwarte szklanki cukru, jak ktoś woli mniej słodkie). Przepis na krem budyniowy - bardzo dobry(jeśli dajemy budynie z cukrem, podaną w przepisie porcję cukru nalezy zmniejszyć - ja dałam pół szklanki) Aha, budyń wydał mi się dość rzadki, więc ostatecznie wsypałam do mleka dwie torebki gotowego budyniu. Na drugi dzień krem był zwarty, lecz nie twardy. No i jeszcze jedno - ciasto jest baaardzo okazałe i wysokie. Dziękuję za przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: