Domowy serek topiony 1,5 % tłuszczu

cupcakeater

Member
Paź 3, 2009
9
0
0
Tez zrobiłam, i zadowolonam bardzo - robiłam z kostki twarogu, pożarłam całość
icon_mrgreen.gif

Żeby zachować proporcje, dałam 1/3 jajka (na oko oczywiście) i 1/3 łyżeczki sody,
wymieszałam to wszystko w garnku i zaczęłam podgrzewać na sporym ogniu i niskich obrotach (mikserem, z braku żyrafki) - po czym ogień stopniowo zmniejszałam, a obroty szły w górę.
Dołożyłam też drobno skrojoną szynkę.
W konsystencji super, idealnie się rozpuścił. IMHO smaczniejszy na ciepło, teraz mnie kusi by wypróbować wersję na słodko.
 

ushii

Member
Mar 21, 2006
411
0
0
zrobiłam z ciekawości - ja serków topionych nie lubię, ale mój M. bardzo. Robiłam z 1 kostki 250g + niepełna łyżeczka sody + część rozbełtanego jajka + papryka wędzona, świeża i przyprawy. W trakcie gotowania (ponad 20min) stopniowo zmiejszałam temperaturę i mieszałam łyżką - najpierw było gładkie, potem wyglądało troszke jak zważona masa... na koniec zmiksowałm na wysokich obrotach żyrafą i zrobiło się gładziutkie i gęste, w wyglądzie podobne do serka...
Moje wrażenia: wyszło kremowe, gęste - nie da sie zamaczać w tym kawałka chlebka czy warzywa i jeść, smarować się da, ale nie bardzo lekko. Ale żadnej pianki nie ma. Smak musiałbym jeszcze dopracować przyprawowo o ile M. sie spodoba... w konsystencji najbardziej mi przypomina takie sosy co do nachos dają w kinie
icon_smile.gif
I nad tym kierunkiem chyba właśnie popracuję, bo kiedys miałam ochote na taki sos w domu
icon_smile.gif
Tylko cheddara czy cos dodać bym musiała...
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Kiedys, bedac dzieckiem, bylam na obozie w niemczech i tam jadlam najpyszniejszy ser na swicie. Lalo sie go chochelka na talezyk i byl lekko smierdzacy. Nie mam pojecia co to byl za ser ale gdybym mogla jeszcze raz go sprobowac to mmm....

Czy to moze cos podobnego?
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
tym razem zrobiłam serek szynkowy i uwaga, ładnie się rozsmarowuje na kanapce
icon_smile.gif

dałam 2 kostki twarogu (bo trzecia została pożarta), 1 jajko, łyżeczkę płaską sody, 4 plastry szynki, sól do smaku i pół szklanki mleka. Reszta jak w przepisie.
Serek naprawdę pyszny i rozsmartowuje się znacznie lepiej niż w wersji pierwotnej. Zrobiłam zdjęcia, wstawię niebawem.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
ostatnie dwa dni królował w kanapkach szkolnych w wersji podstawowej, czyli typowy śmietankowy.
Raz, gdy nie miałam sody oczyszczonej spróbowałam zrobić z proszkiem do pieczenia
icon_mrgreen.gif
Wyszedł smaczny, lecz absolutnie nie przypominał serka topionego lecz typowy serek tzw. górski, jakby frommage. Ciekawe
gruebel_2.gif
 

kasia_81

Member
Wrz 30, 2009
25
0
0
dziękuję za przepis!
Zrobiłam z jednej kostki sera i podzieliłam masę na 3 części: śmietankową, ziołową i paprykową. DLa mnie rewelacja. Serek robi się szybko i efekt jest znakomity. Następnym razem robię z 3 kostek!
lecker.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No że też nie przeczytałam całego wątku zanim się zabrałam do produkcji serka. Nie wyszedł mi oczywiście, nie roztopił się, nie zeszklił. Zjeść się da, całkiem smaczny bo zrobiłam z papryką czerwoną drobno pokrojoną i dodałam sproszkowaną i wędzoną - ale konsystencja serka to z pewnością nie serek topiony, ciągle twarożkowato smakuje.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
zrobiłam znowu:
330 g twarogu chudego + jedno białko, zmixowałam (termomix ) ok 20 sekund na obrotach 5 , czyli średnich, dodałam łyżeczke niepełną soli, dużo pieprzu, 1/3 łyżeczki sody , na obotach 3 gotowałam w 60 stopni 9 minut. w miedzyczasie dodałam 2 utarte ząbki czosnku.
wyszedł świetny, teraz stoi w lodówce i się chłodzi. Wydaje mi się ,że pecherzyki robia sie od za długiego lub za intensywnego ubijania, albo od sody, tym razem nie mam pęcherzyków i ser nie jest w ogóle puszysty, jest zwyczajnie topiony.
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
Cinka @ 13 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1118711No że też nie przeczytałam całego wątku zanim się zabrałam do produkcji serka. Nie wyszedł mi oczywiście, nie roztopił się, nie zeszklił. Zjeść się da, całkiem smaczny bo zrobiłam z papryką czerwoną drobno pokrojoną i dodałam sproszkowaną i wędzoną - ale konsystencja serka to z pewnością nie serek topiony, ciągle twarożkowato smakuje.
gdzieś po drodze musiał być jakiś błąd, skoro serek się nie zeszklił
gruebel_2.gif

U mnie zawsze wychodzą.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nie wiem. Może ser zbyt chudy - 0% a może sody za mało,a może trzeba było zostawić na trochę zanim zacznie się ogrzewac... bardzo długo go gotowałam, aż mi się znudziło mieszanie - zero zeszklenia.
 

jolka8

Member
Paź 2, 2008
129
0
16
Mnie z chudego tez wychodzi, ale jest gorszy w smaku.

Ostatnio pokruszyłm pod koniec troche lazura, bryłkę wielkości orzecha włoskiego na mała miseczkę, Bardzo zyskał na smaku,
Ser lazur nie rozpuscił sie tylko stanowił grudki.

Do smarowania razowego chlebka , bardzo smaczny
 

blue bird

Member
Lut 26, 2012
2
0
0
Zrobiłam serek tak jak Olgaaa, w kąpieli wodnej i wyszedł znakomicie. Jest to w zasadzie serek smażony Hauskase (nie gliwiony), taki jak robi firma Frąckowiak. Nie mogę go nigdzie dostać w łódzkiem i jestem cała szczęśliwa, ze mogę go sama zrobić!! Teoretyzuję, ale wydaje mi się, że im kwaśniejszy będzie ser i im większa będzie temperatura, to serek będzie bardziej spieniony (wytwarza się więcej dwutlenku węgla). Robiłam z kilku rodzajów sera chudego dostępnego na rynku i zawsze wychodzi inaczej, w zależności od firmy. Nie dodaję jajka i wychodzi równie dobrze, nadaje się super do diety Montignac albo Dukana.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0