Dżem bananowy

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
To mój pierwszy przepis, mam nadzięję, że nie powtarzam tematu, sprawdzałam i nic nie znalazłam. To mój ulubiony, szybki dżemik; wspaniały do domowych (i nie tylko:p) bułeczek, drożdżówek, lodów ;) Polecam! Pochodzi z bloga Happy Home Baking.

IMG_3954.jpg

Składniki:
300g bardzo dojrzałych bananów, pokrojonych w cienkie plasterki
80g gorzkiej czekolady, posiekanej
100ml wody w temp. pokojowej
210g cukru pudru


Wodę, banany i cukier puder umieścić na patelni z grubym dnem, mieszać cały czas do momentu w którym pomimo mieszania, masa będzie się gotować. W między czasie zbierać łyżeczką pianę.

Gdy masa się zagotuje, zdjąć z ognia, wmieszać czekoladę, podgrzać do zagotowania, zdjąć natychmiast z ognia, przekładać do słoiczków.

Z podanej porcji wychodzą dwa, dość małe słoiczki. Dżem może przechowywany w lodówce do 3 miesięcy, po otwarciu do tygodnia. Polecam jeszcze, sama zazwyczaj robię z 4 porcji
icon_wink.gif
. Dzisiaj ponownie!
 

Załączniki

  • IMG_3954.jpg
    IMG_3954.jpg
    187.9 KB · Wyświetleń: 0

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
no to powiem Wam, co wychodzi jak się czyta zachłannie
icon_smile.gif
icon_mrgreen.gif
rofl.gif

Wydrukowałam sobie tę stronę i poszłam z nią na zakupy. Kupiłam 5 kg bananów (bo przecież jak ma być 3 kg obranych to skórka nieco waży
rofl.gif
rofl.gif

Pokroiłam, zdziwiłam się nieco, że nie mieści mi się to do maszyny chlebowej, ale nic to, przełożyłam do garnka (5l), dodałam pozostałe składniki i wszystko robiłam wg wskazówek, do których cały czas zaglądałam!
Wyszło pyszne. Przełożyłam do słoiczków o pojemności ok. 200ml i wyszło mi ich 13. Kolor mojego czeko-bananowego dżemiku był znacznie jaśniejszy, niż na zdjęciu tutaj, ale co tam,pewnie inna czekodada
dump.gif

Dopiero, gdy naklejałam etykiety coś mnie tknęło i jeszcze raz, tym razem dokładnie przeczytałam przepis. Teraz widziałam to wyraźnie : nie 3 kg bananów a 300 g....
cheers.gif
cheers.gif
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif

Ale jednocześnie chcę powiedzieć, że dżemik wyszedł pyszny.
anbetung.gif
anbetung.gif
lecker.gif

Zważyłam banany - aby otrzymać 3 kg czystych bananów należy kupić 5 kg bo 2kg to sama skórka.
gruebel_2.gif


I tu info dot. kosztów.
5 kg bananów = 17,45 zł
czekolada deserowa 1,89zł
cukier = ok. 1 zł
całkowity koszt składników to 20,43 zł
koszt prądu jest śladowy.
Z tej ilości wyszło mi 13 słoików po ok. 200 ml każdy czyli jeden słoiczek dżemu = 1,56 zł
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
dzisiaj mija prawie miesiąc od zrobienia i właśnie spostrzegłam, że z moich bananowych dżemików wytrącił się przeźroczysty płyn, woda? Nie widać żadnej pleśni czy zmiany w kolorze. Czy Wam też się to zdarzyło?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Robiłam już bananowo-kawowy i bananowo-czekoladowy, w obu przypadkach wytrącił mi się taki płyn, kiedy konsystencja nie była odpowiednia. Teraz troszkę dłużej smażę banany. A pamiętam, że kiedyś wyrzuciłam słoiki, bo myślałam, ze się zepsuły...
icon_wink.gif

 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Ja od jakiegoś czasu jestem zwolenniczką próbowania przed radykalnym wyrzuceniem...
icon_wink.gif


Właśnie w sobotę sprzątałam troszkę swoją zagraconą piwnicę i załamałam się na widok setek słoików z przetworami - najpierw robię, jak robocop jakiś, a potem zastawiam każde wolne miejsce... i stoją niektóre już blisko 10 lat - TE na pewno trzeba wyrzucić... Ale świeże trzeba sprawdzić.
Zdarzyło mi się, ze zepsuły się już jesienią wszystkie słoiki z kiszonymi ogórkami - jak zaczęłam wywalać, to końca nie było widać - a przy okazji wywalania znalazłam z poprzedniego roku - całkiem dobre...
icon_smile.gif


Jeśli zaś chodzi o przetwory owocowe - staram się znaleźć dla nich sensowne przeznaczenie, jeżeli oczywiście mam pewność, ze nie są spleśniałe, skiśnięte, czy zepsute w jeszcze inny sposób...
Często zdarza mi się robić dżemy z żel-fixem "na oko" - czasami w rezultacie bywają zbyt rzadkie.
Wtedy używam ich do deserów.

Z pewnością trzeba spróbować organoleptycznie
zwinker2.gif
 
Lip 17, 2009
5
0
0
zrobiłam ten dżem
icon_wink.gif

to jest pierwsza "potrawa", jaką wykonałam korzystając z forum
icon_wink.gif

i muszę Wam powiedzieć, że wyszło!
icon_wink.gif

co prawda konsystencja w porównaniu z jpg'ami gęstsza - pewnie dlatego,
że dałam czekoladę gorzką firmy Wawer (90% kakao). nie jest też jakoś
specjalnie słodki - co wspominały osoby wyżej.

smaczne!
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Ja też zrobiłam ten dżemik w poniedziałek z jednej porcji i nie wyszły mi wcale dwa słoiczki tylko jeden resztę wyjedliśmy z mężem z prosto z patelni. Musiałam wczoraj zrobić powtórkę z czterech porcji i wyszło sześć słoików zobaczymy na ile to starczy, bo tej pierwszej produkcji już nie ma. Dżem po prostu fantastyczny jak dla mnie idealny w smaku słodki ale nie mdły ,czekoladowy ale czuć bananowy ideał po prostu. Na dowód zdjęcie.
 

Załączniki

  • 2009_0721czerwieclipiec20090154.JPG
    2009_0721czerwieclipiec20090154.JPG
    474.2 KB · Wyświetleń: 0

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Wczoraj jeszcze raz zabrałam się za dżem bananowy ale tym razem z białą czekoladą.
Zrobiłam go z 1,5 porcji a zmniejszyłam ilość cukru dałam tylko 210 i dodałam jeszcze sok z polowy cytryny żeby banany nie ściemniały a całość nie była zbyt mdła. Wyszło coś naprawdę dobrego choć nie jestem w stanie stwierdzić która wersja bardziej mi smakowała obie znikają w zastraszającym tempie.
Chyba się uzależniam.
 

Załączniki

  • 2009_0725lipiec20090032.JPG
    2009_0725lipiec20090032.JPG
    428.3 KB · Wyświetleń: 0

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
KAROTKA @ 15 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=864935Ja od jakiegoś czasu jestem zwolenniczką próbowania przed radykalnym wyrzuceniem...
icon_wink.gif


Właśnie w sobotę sprzątałam troszkę swoją zagraconą piwnicę i załamałam się na widok setek słoików z przetworami - najpierw robię, jak robocop jakiś, a potem zastawiam każde wolne miejsce... i stoją niektóre już blisko 10 lat - TE na pewno trzeba wyrzucić... Ale świeże trzeba sprawdzić.
Z pewnością trzeba spróbować organoleptycznie
zwinker2.gif
W duzych ilosciach robie raczej tylko przetwory pomidorowe i wtedy staram sie obliczyc ile np. butelek przecieru potrzebuje w ciagu roku. Inna sprawa, ze wloskie upaly raczej nie pozwola mi na zbyt duze ilosci. Co innego gdyby mozna je bylo robic zima
icon_mrgreen.gif
Z tego powodu np. z dzemami pomaranczowymi zwykle przesadzam.
 

ewunia_666

Member
Lip 14, 2009
36
0
0
Również zrobiłam ten dżemik, tylko zmniejszyłam ilość czekolady do połowy i dodałam trochę miodu, super połączenie ;) A, i dodałam jeszcze trochę cukru żelującego ;p Mam taki nawyk, że dodaję go do dżemów, ponieważ nie lubię takich lejących, tylko bardziej "sztywne"
icon_smile.gif