Dżem z aronii i jabłek

kosbell

Member
Wrz 10, 2009
88
0
0
Robiłam trochę "na oko" ale mniej więcej podam składniki:

2 szklanki aronii
2 średnie jabłka
1/4 szklanki wody
cukier (zależnie jak kto słodko lubi)

Umytą aronie gotowałam pod przykryciem, na małym ogniu, w wodzie z cukrem ok 25 minut mieszając co jakiś czas, potem dodałam starte na dużych oczkach jabłka, wymieszałam i doprowadziłam do wrzenia. Odstawiłam na dobę, a nastepnego dnia zagotowałam i wkładalam do słoików (wyszły trzy male słoiki). Robiłam pierwszy raz i sugerowałam się tym przepisem http://www.gotujmy.pl/dzem-z-aronii,przepisy,38865.html . Wyszedł pyszny!

 

renarde

Member
Lis 23, 2010
397
0
0
Robi się, z podjadania z rondla wnioskuję, że będzie pysznie i wróżę powtórkę
icon_wink.gif
zrobiłam z kilograma aronii, wyszło 7 szklanek, szczęśliwie jabłek też miałam 7
icon_smile.gif
Polecam przemrożenie aronii przed przystąpieniem do przetwarzania, traci goryczkę. Nie w stu procentach (może kwestia tego, że nie wytrzymałam długo i przesiedziała w zamrażalniku jakieś 4 godziny
icon_mrgreen.gif
), ale przecież nie o to chodzi, żeby przestała smakować jak aronia, no nie?
icon_wink.gif


Frapuje mnie mocno jedna rzecz, w praktycznie wszystkich przepisach na dżem z aronii wskazane jest odstawić dżem na 1 dzień. Dlaczego?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
a czy musi być jakiś szczególny gatunek jabłek ?


no i proszę powiedzcie mi kiedy najlepiej zbierać aronię? czytałam, że po przymrozkach, ale moja to już chyba dojrzała na tyle, że woła o obranie jej.. dużo też kobiety piszą o wsadzeniu jej do zamrażarki... na parę godzin czy dłużej? tyle pytań, bo pierwszy raz zabieram się za dżem z aronii i chciałabym by wyszedł pyszny ;)
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
renarde @ 9 Aug 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1163116Robi się, z podjadania z rondla wnioskuję, że będzie pysznie i wróżę powtórkę
icon_wink.gif
zrobiłam z kilograma aronii, wyszło 7 szklanek, szczęśliwie jabłek też miałam 7
icon_smile.gif
Polecam przemrożenie aronii przed przystąpieniem do przetwarzania, traci goryczkę. Nie w stu procentach (może kwestia tego, że nie wytrzymałam długo i przesiedziała w zamrażalniku jakieś 4 godziny
icon_mrgreen.gif
), ale przecież nie o to chodzi, żeby przestała smakować jak aronia, no nie?
icon_wink.gif


Frapuje mnie mocno jedna rzecz, w praktycznie wszystkich przepisach na dżem z aronii wskazane jest odstawić dżem na 1 dzień. Dlaczego?
Robię z innego przepisu i nie zostawiam na 1 dzień. Może to chodzi o tą goryczkę?

ewa1203 @ 10 Aug 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1163580a czy musi być jakiś szczególny gatunek jabłek ?


no i proszę powiedzcie mi kiedy najlepiej zbierać aronię? czytałam, że po przymrozkach, ale moja to już chyba dojrzała na tyle, że woła o obranie jej.. dużo też kobiety piszą o wsadzeniu jej do zamrażarki... na parę godzin czy dłużej? tyle pytań, bo pierwszy raz zabieram się za dżem z aronii i chciałabym by wyszedł pyszny ;)
Jeśli chodzi o jabłka to najlepsze są kwaśne ale ja dałam ostatnio mieszane i wyszło bdb,a z tym zrywaniem
to zawsze mam kłopot bo jak tylko dojrzeje to ptaki robią sobie ucztę. Jeśli zostawiłabym dłużej to nic nie zostawią.
Jak poleżą trochę, w lodówce czy zamrażarce to wystarczy.
 

klaudek

Member
Sie 9, 2010
33
0
0
Chyba wszędzie aronia już dojrzewa.
Polecam dodać do niej starkowaną skórkę cytrynową i obraną z białej otoczki znajdującej się pod skórką cytrynę pokrojoną w plastry
icon_razz.gif