Empanadas

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
Niedawno bralam u dziel w Swiatowym Dniu Modlitwy Kobiet, w tym roku krajem przewodnim bylo Chile. W materialach przygotowawczych dostalysmy troche przepisow i wczoraj wyprobowalam Empanadas. Sa tak proste do zrobienia i pyszne, ze musze sie z Wami podzielic przepisem

750g maki,
50g drozdzy,
12 lyzek oleju slonecznikowego lub innego,
400 - 500 ml mleka,
1-2 lyzeczek soli,
Kto chce upiec nadziewane na slodko empandas powinien wziasc szczypte soli i 100 g cukru)
troche zoltka do sklejenia brzegow.

Make, drozdze olej i mleko wymieszac (dodac 400 ml mleka i jak bedzie za malo to wtedy dopiero dodac reszte). Ciasto odstawic w cieple miejsce do wyrosniecia. male kawalki ciasta formowac w kulki i rozwalkowac. Nadziewac podobnie jak pierogi i skleic brzegi za pomoca zoltka. Ja w niektorych zapomnialam o zoltku i tez sie dobrze skleily i w trakcie pieczenia nie rozkleily wiec moim zdaniem cala zabawa z zoltkiem zbyteczna. Peruwianskie empanadas maja ok 10 cm dlugosci lub troche wiecej. Nadziewa sie dowolnie, na polnocnym wybrzezu czesto owocami morza i roznymi rybami w centralnej czesci kraju miesem.
Ja podsmazylam cebule i dwie papryki, dodalam tunczyka z puszki i pieczarki i bylo pyszne. Na koniec zabraklo mi nadzienia, do pozostalych krazkow wsypalam troche cukru z cynamonem i wlozylam kawalki jablek.

Smacznego
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
a calkiem zapomnialam napisac, bo w przepisie nie podali. Ja pieklam w 180°C ale jak dlugo to nie wiem, az sie nie zarumienily jakies 20 minut to bylo.
 

renarde

Member
Lis 23, 2010
397
0
0
a ile ich wychodzi? chyba jutro na obiad zrobię a nie wiem czy z całej porcji robić, 750 g mąki to trochę będzie chyba.
icon_biggrin.gif
 

miglietta

Member
Mar 10, 2010
662
0
0
robiłam je kiedyś, ale z jakiegoś przepisu z niemieckiej książki. były z nadzieniem z mięsa mielonego, warzyw i chili. pyyyyszne
 

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
renare ciesze sie, ze Ci smakowaly. Przegapilam poprzednie wpisy i teraz juz tylko moge potwierdzic, ze duzo ich wychodzi. Ja pozostala czesc ciasta nadzialam jablkiem cukrem i cynamonem.
 

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
a dzis byly z mielonym miesem wolowym z rosolu. Podsmazylam cebule i czerwona papryke i dodadalam zmielone miesko. Do tego troche pieprzu, soli i vegety.
Pyszne bylo