FANTAZJA

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
ciasto I:
8 białek
20dkg cukru
10dkg mąki ziemniaczanej
5dkg mąki pszennej
1 łyżeczka octu

ciasto II:
3 jajka
4 żółtka
6 łyżek cukru
6 łyżek mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

krem:
1 kostka masła
1/2 l mleka
1 cukier waniliowy
4 żółtka
1/2 szklanki cukru
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżeczki zmielonej kawy

wykonanie I:
Oddzielone wcześniej od żółtek białka - ubić na szytwną pianę, partiami dodajemy cukier i wlewamy ocet. Po dokładnym ubiciu - gdy znikną grudki cukru - wsypujemy (rozsypując po powierzchni) mąkę - delikatnie mieszamy. Pianę układamy "kupkami" na dużej formie wyłożonej pergaminem. "Kupki" posypujemy kawą lub kakoa.

wykonanie II:
Oddzielamy białka od żółtek, białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy po 1 żółtku i po trochę cukru. Po ubiciu na "puch" dodajemy wymieszaną mąkę z proszkiem. Mieszamy powoli i wlewamy biszkopt na "kupki" (ciasto I) - tak żeby je przykryło.
Pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180stopni około 40 minut. Po upieczeniu biszkopt można naponczować.

wykonanie kremu:
Żółtka roztrzepujemy z cukrem. W części mleka mieszny obie mąki, resztę gotujemy. Gotujące mleko wlewamy do żółtek - gotujemy na małym ogniu, gdy zawrze wlewamy mleko z mąką. Budyń studzimy do temperatury pokojowej. Masło ucieramy na puszysty krem, dodajemy po trochę budyniu, na końcu wlewamy zimną kawę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody ( ja dodaję zwyłą zmieloną kawę bez wody- czyli suchą kawę mieloną).
Ciasto przekrawamy i przekładamy kremem, wierzch można polać polewą, do której zamiast kakao dodajemy kawę rozpuszczalną lub posypać cukrem pudrem!
Ciasto można przełożyc z owocami lub na wierzch ułożyć owoce i zalać galaretką - (czego jeszcze nie próbowałam- ale kiedyś trzeba będzie
icon_biggrin.gif
)


Niestety nie posiadam zdjątka
icon_sad.gif
- ale jak wezmę się za pieczenie tego ciacha to na pewno dodam!
smacznego
icon_biggrin.gif
)) :rofl:

pozdrawiam Annia
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
Pianę układamy "kupkami" na dużej formie wyłożonej pergaminem. "Kupki" posypujemy kawą lub kakoa.
annia28 powiedz mi czy to ciasto na te ''kupki'' nalezy ulozyc w tortownicy czy w innej foremce??
jak to wysoko wyrosnie ??
dziekuje
;)
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!
Ja mam blachę 40cm/24cm, na tortownicy jeszcze nie robiłam - ale pewnie wyjdzie dużo wyższy i będzie duużo kremu! Może nie jest wysoki jak tort ale taki normalny biszkopcik wychodzi -
pozdrowionka
Annia
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
:knuddel: dziekuje annia28
dzis a jak najdalej to jutro bede robic to ciacho
trzymaj kciuki aby wyszlo ;) ;) :cheers:
 

Palita

Member
Maj 31, 2005
550
0
0
W sobote bede piekła. Mam nadzieje ze niczego nie sknoce. jak zrobie i wyjdzie to umieszcze zdjatko.Trzymaj kciuki Ciocia.Musze tylko przepis jeszcze przestudiowac :kaffe:

Monia
 

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!!
Wczoraj zrobilam to ciacho!!! mmm pyszne :lol:
niestety fotkę wkleję dopiero w poniedzialek :cry: !!
proszę o cierpliwość! ;)

pozdrawiam Ania
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Belle :!: :twisted: źle postąpiłaś, że zdjęcia nie zrobiłaś :!: Żeby mi to było ostatni raz :!: Nie wolno zjadać niczego, zanim się zdjęcia nie zrobi :!: ;) :mrgreen:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0

annia28

Member
Lip 11, 2005
308
0
0
Witam!
:lol: Bardzo się cieszę , że smakowało, u mnie niestety też zniknęło zanim zdążyłam zdjątko zrobić , bo przy gościach nie za bardzo pasowało - heh

pozdroawiam Ania
 

Gosiaczek

Member
Kwi 12, 2007
4
0
0
A ja zrobiłam to ciacho i oto fotki. To ciach musi stać cały czas w zimnym miejscu, bo inaczej krem się rozpływa.
narazie wklejam fotki małego kawałeczka, puźniej wkleje całego.
Pozdro.
 

Załączniki

  • Zdj_cie032.jpg
    Zdj_cie032.jpg
    255 KB · Wyświetleń: 0
  • Zdj_cie033.jpg
    Zdj_cie033.jpg
    267.7 KB · Wyświetleń: 0