Faworki pieczone

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Składniki:
- 6 żółtek,
- 2 szklanki mąki,
- 2 łyżki masła
- 6 łyżek kwaśnej śmietany,
- 2 łyzki ocztu lub spirytusu
- szczypta soli.

Ze wszystkich składników (prócz octu!) zagnieść ciasto. Do wyrobionego ciasta dodać ocet i wyrobić ponownie, po czym dobrze wybić wałkiem. Ciasto schłodzic przez godzinę w zamrażalniku.
Po wyjeciu wałkować i wykrawać faworki. Piec na mocno złoty kolor (170stopni).
Gorące posypać cukrem pudrem. (Niestety nie znam autora przepisu.)
smacznego.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
tak Ilonko
icon_biggrin.gif
walisz wałkiem w kulę ciasta, jak się rozpłaszczy to składasz i znów walisz, i tak trzeba powtarzać, dzięki temu będą napowietrzone i takie pęcherzyki powstaną pdczas smażenia czy też pieczenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
gruebel_2.gif
Hm, kiedys robiłam faworki pieczone, acz nie wiem czy z tego przepisu - znalazłam go na grupie kuchnia. Też wałkiem tłukłam, to pamietam.
Osobiście mi nie smakowały, najbardziej pospolite ciastka były od nich 10 razy lepsze
icon_rolleyes.gif

Jean - robiłaś je osobiście?
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
BeataSz @ 11 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=430897tak Ilonko
icon_biggrin.gif
walisz wałkiem w kulę ciasta, jak się rozpłaszczy to składasz i znów walisz, i tak trzeba powtarzać
To podobnie jak francuskie tylko, że tam się wałkuje ciasto przełożone masłem
fiesgrins.gif



jean @ 11 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=430909Ilona! wyobrażasz sobie np., że to ciasto to... ten x lub ta y i wtedy wałek sam w rękach chodzi
cluebat.gif
To ja muszę szybko wałek nabyć
rofl.gif
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Już są gotowe! Połowę porcji upiekłam a drugą połowę usmażyłam tradycyjnie na oleju.
Te oleiste są większe, bardziej wyrosły i są bardziej chupiace, no...lepsze są i tyle!
icon_cool.gif

Ale te pieczone mają jedną podstawową zaletę (która w moim stanie i obecnym rozmiarze jest zupełnie bez znaczenia
icon_mrgreen.gif
) są mniej kaloryczne!
fiesgrins.gif
 

Baronessa

Member
Sty 29, 2008
1
0
0
parę ladnych lat temu widziałam ten przepis gdzieś w gazecie zatytułowany "faworki pieczone of Bliklego" (Blikle to taka dość znana cukiernia w Wawie) - ale kiedy pytałam niedawno u Bliklego czy mają pieczone faworki to sprzedawczyni spojrzala na mnie nieco zdziwiona

ciasto można też przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa lub wyrobić mikserem

ja mam bardzo leniwy mikser - on lubi w miarę miękkie ciasto, wiec daje nieco mniej mąki, wyrabiam mikserem a potem dodaję tyle mąki aby ciasto miał odpowiednią konsystencję
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,753
3,013
113
Faworki robi sie z tzw. ciast zbijanych. Ciasto, w celu uzyskania jednorodnej plastycznej struktury, zbija się drewnianym wałkiem prze ok. 15min. Następnie powinno odpocząć w chłodzie, a dopiero potem formuje sie je i piecze. Ten sam rodzaj ciasta używany do na rurek żółtkowych.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: