Gruszki w occie

ja.1980

Member
Paź 12, 2005
212
0
0
Witajcie
icon_smile.gif

Zostałam obdarowana dwoma wielkimi kartonami gruszek i na prośbę mojego M postanowiłam je przerobić na gruszki w occie. Czy któraś z grupowiczek posiada sprawdzony przepis na gruszki w occie spirytusowym z cukrem (bez miodu i octu winnego lub wina-ze względów ekonomicznych)?. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

emzetka

Member
Sie 2, 2005
2,255
0
0
Gruszki marynowane (w occie) - przepis z kuchni polskiej
1 kg twardych gruszek
3/4 szklanki octu
1 i 1/2 szklanki wody
15-20 dag cukru
kilka goździków
kawałek cynamownu i/lub umbiru (niekoniecznie)

Gruszki obrać, przeciąć na połowy, usunąć gniazda nasienne i wrzucić do wody zakwaszonej 1 łyżką octu, aby nie ściemniały. Z wody i cukru ugotować syrop, na wrzący wrzucić gruszki i gotować, potrząsając od czasu do czasu rondlem. Kiedy gruszki zaczną się robić szkliste, dodać resztę octu i prrzyprawy, gotowac jeszcze 5 minut. Gorące przełożyć do wyparzonych słoików, zalać syropem. Lekko zakręcać słoiki i pasteryzować 20 minut, dobrze zamknąć.


ps. robiłam takie gruszki dwa lata temu - i teraz sobie o nich przypomniałam - trzeba je odkurzyć - jeśli będą jeszcze dobre...
 

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
ja mam:)
Mój love sie tym zazera do miesa.
ziele angielskie,
cynamon,
2 szkl. cukru,
pieprz w kulkach,
3/4 szkl. octu 10%,
pół łyżeczki kurkumy,
łyżeczka kwasku cytrynowego,
goździki

Gruszki obieram, wycinam gniazda nasienne, kroje na 4 i wrzucam do zimnej wody z 1/2 łyżeczki kwasku
W garze gotuje wode z reszta kwasku , wrzucam gruszki i gotuje 2-3 minuty by się zahartowały. Z 1/2l wody, octu, kurkumy, cukru gotuje zalewę. Gruszki układam w słoikach , dodaje po 2-3 goździki (w zaleznosci od wielkosci słoika), ziela angielskiego, pieprzu, sczypte cynamonu, zalewaa gorącą zalewą zakrecam i pasteryzuje 20 min.