Hayashi beef rice.

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Hayashi rice to jedno z najpopularniejszych dań japońskiej kuchni yoshoku, czyli kuchni zachodniej dostoswanej przez lata do japońskich gustów. Danie wywodzi się z miasta Ikuno w prefekturze Hyogo. Jest to rodzaj smacznego gulaszu wołowego z warzywami w typowym dla Japonii sosie demi-glace, podanego z ryżem. Pyszne, prawdziwie domowe danie, które robi się bardzo łatwo i szybko. Przepis wg Cooking with Dog.

hayashi.JPG

250 g wołowiny (użyłam steków z tzw. polędwicy cygańskiej)
1 duża marchewka
1 duża cebula
4 duże pieczarki
1/2 szklanki mrożonego groszku
2 ząbki czosnku

3 łyżki masła + 3 łyżki mąki pszennej

3 łyżki keczupu
50 ml czerwonego wina
150 ml wody
pomidory z puszki (bez zalewy)
1 łyżeczka miodu
1 listek laurowy
3 łyżki sosu worcestershire
2 łyżki sosu sojowego
sól i czarny pieprz do smaku
ew. szczypta chili

ryż + 1 łyżka masła

1. Ryż gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, w osolonej wodzie.

2. Z 3 łyżek masła i 3 łyżek mąki przygotowujemy rumianą zasmażkę: rozpuszczamy masło, dodajemy mąkę i smażymy, mieszając, aż zasmażka będzieemiała barwę karmelu, ok. 5-10 minut. Odstawiamy naczynie z ognia, by zasmażka dalej się już nie podgrzewała.

3. Mięso pokroić w paski. Posypać pieprzem. Usmażyć w dużej patelni lub w woku na złoto na niewielkiej ilości oleju. Zdjąć z patelni.

4. Na patelnię dodać obraną, pokrojoną w słupki marchew i obraną, pokrojoną w półplastry cebulę. Smażyć, aż cebula będzie przezroczysta. Wówczas dodać posiekany czosnek i pieczarki. Chwilę razem smażyć.

Następnie dodajemy na patelnię podsmażoną wołowinę, 3 łyżki keczupu i czerwone wino, chwilę smażymy, mieszając, aż wino wyparuje.

5. Dodajemy 150 ml wody (lub bulionu) oraz posiekane pomidory z puszki, 1 łyżeczkę miodu, 1 listek laurowy, mrożony zielony groszek, mieszamy i dusimy pod przykryciem 5-6 minut.

6. Potrawę zagęszczamy zgodnie z upodobaniem przygotowaną wcześniej rumianą zasmażką, dodajemy sos sojowy, sos worcestershire, sól oraz pieprz do smaku. Ja dodałam jeszcze szczyptę chili.

7. Ugotowany i odcedzony ryz mieszamy z łyżką masła, dosalamy ew. do smaku. Przygotowany gulasz podajemy wraz z ryżem.
 

Załączniki

  • hayashi.JPG
    hayashi.JPG
    103.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: