Kaczka faszerowana jabłkami i cytryną*

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Zrobiłam - pyszna była! Choć dziecko mi całe mięso z piersi zjadło, a ja obgryzać nie lubię, więc za dużo się nie najadłam
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
czy kaczke w rękawie pieczecie z termoobiegiem, czy góra - dół?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Nie wierzę własnym oczom
icon_eek.gif

czy myslicie, że pomrocznośc jasna wystepuje tylko pod warunkiem mania taty - prezydenta?
icon_confused.gif

Dięks Dziunia!
wink.gif
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Kaczka zamarynowana wg receptury Izoldy i już siedzi w zamrażarce (skorzystałam z rady Dziuniu dot. wcześniejszego zamrożenia kaczki).
Na pewno po pieczeniu zdam relację, jak się udała (to będzie mój pierwsyz raz z kaczką
zahnlos.gif
).

Przy okazji, z kaczki biedronkowej została mi szyja - co z nią mogę zrobić? Nie mam zielonego pojęcia do czego można jedną kaczą szyję zużyć? (chyba, że powinnam już dorzucić do tej zmaarynowej kaczki i razem z nią piec?

 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Anka ja właśnie piekę swoją kaczkę (też z Biedronki) razem z szyją, ale doris dobrze radzi, możesz zamrozić i dorzucić do jakiejś zupy.
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,292
265
83
Dziękuję za odpowiedzi. Zrobię tak jak radziła doris - zamrożę szyję i dorzucę do wywaru na zupę.
A kaczki już się nie mogę doczekać, ale pieczenie dopiero w następny weekend
lecker.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
A ja bardzo lubię taką pieczoną szyję
lecker.gif
. Układam ją tak, żeby była pod kaczym kuprem, jest wtedy zanurzona w marynacie, wychodzi soczysta i aromatyczna.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

renia2001

Member
Maj 10, 2012
966
0
0
A dodajcie jeszcze trochę ziół prowansalskich, to dopiero pyszności! Mój mąż osobiście szykuje kaczkę, bo uważa, że lepiej to robi i już planuje większą plantację ziół na wiosnę:)
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
ankafaka @ 1 Nov 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1477411Kaczka zamarynowana wg receptury Izoldy i już siedzi w zamrażarce (skorzystałam z rady Dziuniu dot. wcześniejszego zamrożenia kaczki).
Na pewno po pieczeniu zdam relację, jak się udała (to będzie mój pierwsyz raz z kaczką
zahnlos.gif
).
I jak wyszła? Bo coś nic nie piszesz
zahnlos.gif


Ja kompletnie zapomniałam napisać, że w końcu piekłam sposobem Izoldy w rękawie, wszystko w sumie tak samo tylko bez cytryny. I tym razem nie mroziłam, nie miałam miejsca w zamrażarce, a ochota na kaczkę była duża
icon_wink.gif
Piekłam z przebojami, bo okazało się, że musiałam w trakcie wyjść. Najpierw więc kaczka piekła się pół godziny w 180 stopniach, potem 1,5 godziny w 150 i na koniec nieco ponad pół godziny znów w 180. Wyszła genialna, po prostu mięso rozpływało się i jednocześnie było soczyste, pewnie głównie dzięki rękawowi, choć dłuższe pieczenie w niższej temperaturze też mogło się tu dołożyć. W każdym razie teraz nie będę chyba już mroziła, tylko użyję rękawa, nie trzeba niczego pilnować, podlewać sokami itp. Przydałby mi się tylko separator tłuszczu do sosu, bo sos zrobiłam klasycznie na lekkiej zasmażce dolewając ostrożnie sos pieczeniowy spod spodu, ale taki separator na pewno lepiej oddziela tłuszcz od reszty, a tłuszczu jednak dużo się wytapia.

Aha, kaczka miała niecałe 2 kg, jedliśmy ją w dwie osoby dwa dni, pierwszego dnia piersi, a drugiego reszta mięsa w kawałkach zalana resztą sosu i podana z kluskami kładzionymi i surówką.

EDIT: dodam jeszcze, że cały majeranek daję zawsze do środka, na wierzchu tylko sól i ciut pieprzu, żeby kaczka po upieczeniu kostropata nie była
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Dziuniu rękaw na pewno się wpływa na soczystość, ale tak jak napisałaś, najważniejszy jest czas, żeby kaczucha była miękka to 2,5 godziny to jest minimum, o oddzielaniu tłuszczu pisałam wyżej, a jeszcze żeby dokładniej ściągnąć niewielką ilość z wierzchu, której łyżka nie daje rady, przykładam kilka razy ręczniki papierowe, da się bez separatora, chociaż na pewno ułatwia on całą operację.

I polecam serdecznie zrobić eksperyment z cytryną, jeśli tylko lubicie słodko-kwaśne smaki, bo to jest zupełnie inna jakość
fiesgrins.gif
.
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Izolda, znowu zrobiłam kaczkę z Twojego przepisu (już nawet nie zliczę który to raz) i znowu była pyszna!
icon_smile.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Maraa, bardzo mi miło, u nas też gości regularnie. A kiedyś jak będziesz miała możliwość, to zamiast jabłek nafaszeruj ją pigwą
lecker.gif
.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Wielkie ukłony za przepis, Izoldo.
bussi.gif
Twoja kaczka na rodzinnym obiedzie była dziś gwiazdą. Soczysta, aromatyczna niebiańsko, sos genialny, osobno jabłka. Poezja.
.